Inhalacje to naturalny i domowy sposób na wsparcie w wielu dolegliwościach układu oddechowego. Zabieg ten wspomaga przede wszystkim w infekcjach górnych dróg oddechowych, pomaga uporać się z kaszlem i katarem. Inhalacje są bardzo popularne i bezpieczne, dlatego można je wykonywać nawet u małych dzieci.
Jak zrobić inhalacje? Czego do niej użyć? O czym pamiętać?
Na czym polega inhalacja?
Inhalacja to zabieg leczniczy, w którego trakcie wdycha się wodny roztwór leków bądź substancji naturalnych, np. olejków eterycznych. Wdychane substancje zawierają właściwości pomocne w łagodzeniu różnych dolegliwości dróg oddechowych. Są bardzo lubianym sposobem na wsparcie m.in. w przeziębieniu, gdyż ich wykonanie jest proste i można je w pełni przeprowadzić w domu. Często bez konieczności sięgania po specjalistyczne leki.
Czego można użyć do inhalacji?
Wykonując ten zabieg, można sięgnąć po leki do inhalacji bez recepty lub naturalne składniki, np. olejek eukaliptusowy, olejek z oregano, czosnek czy sól fizjologiczną. Substancję warto wybrać w oparciu o to, jakich właściwości potrzebujemy oraz który zapach jest dla nas odpowiedni. Niektóre substancje, np. czosnek lub oregano mają intensywny i specyficzny zapach, który nie dla każdego będzie odpowiedni.
Inhalacje z soli fizjologicznej
Inhalacje z soli fizjologiczne są bardzo popularne. Substancja ta jest wodnym roztworem chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Stanowi jedną z najczęściej wybieranych substancji do wykonania inhalacji, gdyż bardzo wielokierunkowo wpływa na drogi oddechowe.
Przede wszystkim inhalacja z soli fizjologicznej pomaga złagodzić kaszel i katar. Działa rozkurczająco, dzięki czemu wspomaga odkrztuszanie kaszlu. Z kolei jej właściwości nawilżające przynoszą ukojenie śluzówce nosa, łagodząc katar.
Inhalacje z soli fizjologicznej są polecane nie tylko w trakcie przeziębienia, ale również w profilaktyce przed infekcją – pomaga oczyszczać i nawilżać drogi oddechowe, dzięki czemu radzą sobie lepiej z napotkanymi patogenami.
Inhalacje z olejku eukaliptusowego
Kolejną popularną substancją w inhalacjach jest olejek eukaliptusowy. Ma on właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne i przeciwdrobnoustrojowe, dlatego jest niemal idealnym wyborem w trakcie infekcji. Pomaga szybciej złagodzić stan zapalny i wspomaga odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Jest polecany także przy ostrzejszych stanach zapalnych, np. anginie czy zapaleniu zatok.
Inhalacje z czosnku
Choć w trakcie przeziębienia czosnek częściej wykorzystujemy do przygotowania domowego syropu, to na jego bazie warto zrobić także inhalację. Jest ona szczególnie przydatna przy infekcjach bakteryjnych, gdyż czosnek posiada silne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Udrażnia drogi oddechowe i wspomaga regenerację śluzówki.
Uwaga! Czosnek ma również działanie przeciwskurczowe, dlatego inhalację warto wykonywać nie więcej niż 1 raz dziennie.
Inhalacje z oregano
Olejek z oregano to kolejny „inhalacyjny” ulubieniec. Wszystko za sprawą właściwości rozkurczowych, przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Jest szczególnie pomocny przy zapaleniu zatok i infekcjach górnych dróg oddechowych.
Inhalacje – jak prawidłowo oddychać?
Prawidłowe oddychanie ma duże znaczenie przy inhalacjach – dzięki temu można uzyskać maksymalną korzyść z tego zabiegu leczniczego. Najważniejsze jest to, aby unoszącą się parę wdychać powoli i zatrzymać na chwilę w drogach oddechowy, a dopiero później wypuścić. Czas zatrzymania to dosłownie sekunda – nie warto na siłę zbyt długo przetrzymać pary w drogach oddechowych. Warto złapać swój spokojny, powolny rytm.
Przez ile dni można robić inhalacje?
Inhalację zwykle zaleca się robić tak długo, ile trwa infekcja, czyli zwykle ok. tygodnia. Inhalacja trwa zazwyczaj ok. 15 minut, dlatego warto ją wykonać 2 razy dziennie. U dzieci również inhalację można wykonywać przez ok. 7 dni po kilkanaście minut.
Czy można robić inhalacje na noc?
Tak, wręcz jest to zalecane. Inhalacje pozwalają przede wszystkim udrożnić i oczyścić drogi oddechowe, co przynosi ulgę w męczących dolegliwościach. Dlatego wykonanie inhalacji przed snem może ułatwić zasypianie w czasie przeziębienia. Takie inhalacje można wykonywać także profilaktycznie z użyciem soli fizjologicznej – pomaga to szybciej zasnąć (dzięki oczyszczeniu dróg oddechowych) i zmniejsza ryzyko chrapania w nocy.
Czy inhalacje w ciąży są bezpieczne?
Bezpieczeństwo wykonywania inhalacji w ciąży zależy od składników, które są wykorzystywane. Najbardziej bezpieczną i polecaną w czasie ciąży jest inhalacja z solą fizjologiczną. Substancja ta jest ultrabezpieczna, dlatego mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i kobiety w ciąży. Ostrożność należy zachować np. w przypadku olejku z oregano – lepiej zdecydować się na inną opcję.
Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka?
O ile u osób dorosłych lub starszych dzieci inhalacja może trwać ok. 15 minut (u dorosłych nawet do 30. minut pod warunkiem, że nadal unosi się para wodna), to u niemowląt ten czas jest znacznie krótszy. Zaleca się, aby taka inhalacja trwała maksymalnie ok. 5-10 minut.
Inhalacje na katar – jak wykonać?
Inhalacje na katar, zatoki, kaszel itd. zawsze wykonuje się tak samo. Przede wszystkim należy przygotować sobie naczynie, np. szklaną miskę. Następnie do naczynia należy wlać wrzącą wodę i dodać wybrane przez siebie substancje – sól fizjologiczną, olejek eukaliptusowy czy olejek z oregano. W przypadku inhalacji z czosnku należy go wcześniej otoczyć ręcznikiem papierowym i zalać wrzącą wodą.
Gdy taka „mikstura” jest gotowa, należy się nad nią pochylić i przykryć głowę ręcznikiem. Unoszący się roztwór zaleca się wdychać przez ok. 15 minut.