Siemię lniane – superfood o prozdrowotnych właściwościach
Siemię lniane to suplement diety, który został jednym z prekursorów grupy produktów powszechnie nazywanych superfoods. Nasiona są uważane za podstawę w świecie żywienia i znane jako idealne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, a także błonnika. W ramach ciekawostki możemy wspomnieć o tym, że siemię lniane pierwotnie było wykorzystywane przede wszystkim przy tworzeniu tekstyliów. Jednak, jakie działanie mają nasiona w kontekście prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu?
Czym właściwie jest siemię lniane?
Siemię lniane pochodzi od rośliny lnu, określanej przez botaników jako Linum usitatissimum. W naturalnym środowisku osiąga wysokość około 60 centymetrów. Uważa się, że po raz pierwszy jej uprawę rozpoczęto na terenach Egiptu. Aktualnie rośnie na całym świecie. Len służy do tkania. Jego włókna cechują się trwałością nawet od dwóch do trzech razy większą niż bawełna.
Przechodząc do kwestii związanych ze spożywaniem, orzechowe nasiona lnu mogą być przyjmowane samodzielnie. Producenci suplementów diety decydują się również na rozdrobnienie nasion i tłoczenie ich na zimno po to, żeby uzyskać olej lniany. Jeszcze zanim siemię lniane zaczęło być popularnym zdrowym produktem, stosowano je powszechnie w takich produktach jak płatki śniadaniowe czy chleb.
Jednak w niedługim czasie po wprowadzeniu suplementu diety jako składnika podstawowych produktów żywnościowych, zauważono wiele innych benefitów związanych z jego spożywaniem. Z tego powodu siemię lniane jest teraz dostępne głównie w formie suplementu diety, a także stanowi element żywienia zwierzaków!
Spożywanie suplementu diety
Siemię lniane jest z reguły dostępne w formie nasion. Zalewa się je ciepłą wodą. Stosuje się przy tym proporcję 1 łyżka suplementu diety na ¾ ciepłej wody. Następnie należy odczekać co najmniej kilka minut przy częstym mieszaniu mieszanki po to, żeby uzyskać formę kleiku. Tak przygotowane siemię lniane dobrze jest pić 2–3 razy dziennie, aby zauważyć efekty.
Warto nadmienić, że siemię lniane może być spożywane nie tylko z wodą, ale także innymi substancjami. Zalicza się do tego mleko, owoce, jogurt, kefir lub miód. Suplement diety dodaje się niekiedy również do zup, pieczywa, sosów, płatków śniadaniowych, a także past przygotowywanych na bazie oleju lnianego i białego sera. Siemię lniane w naturalnej formie trzeba przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu.
Inna popularna forma siemienia lnianego to olej tłoczony na zimno. W takim przypadku odpowiednie dawkowanie to ok. 15 ml substancji na dzień. Orientacyjnie, jest to łyżka stołowa. Suplement diety w tej formie należy przechowywać w lodówce.
Siemię lniane – pozytywne działanie
Siemię lniane wykazuje pozytywne działanie na żołądek, a dokładniej – układ pokarmowy. Zawiera błonnik, który zapobiega zaparciom, poprawia perystaltykę jelit. Suplement diety zaleca się stosować również w momencie pojawienia się stanów zapalnych żołądka.
Dodatkowo siemię lniane dobrze oddziałuje na włosy i skórę. Dzieje się tak ze względu na to, że zawiera kwasy omega 3 i 6. Suplement diety łagodnie nawilża i odżywia wspomniane obszary. Produkt w formie kleiku, zmieszany z wodą, może być też stosowany jako maseczka na włosy.