Czym jest retinol i jakie ma właściwości?
Retinol jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do karotenoidów, który sprawuje w organizmie funkcję witaminy A. Jest to jeden z najczęściej stosowanych składników w kosmetykach dedykowanych cerze dojrzałej, chociaż znajduje szerokie zastosowanie również w kremach do skóry trądzikowej i tłustej. Kosmetyki z retinolem polecane są osobom ze skórą skłonną do podrażnień, a poza tym sprawdzą się przy skórze wrażliwej i delikatnej.
Jak retinol działa na skórę?
Kosmetyki z retinolem mają korzystny wpływ na kondycję skóry dojrzałej. Retinol przyczynia się do wypełnienia płytkich zmarszczek, dzięki czemu jego regularne stosowanie sprawia, że skóra prezentuje się młodziej. Kosmetyki z retinolem sprawdzą się też bardzo dobrze przy cerze tłustej i skłonnej do zmian trądzikowych, gdyż wspomniana substancja wykazuje właściwości ograniczające wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Dodatkowo retinol przyczynia się do odblokowania porów i ogranicza problem zaskórników. Retinol ma również właściwości redukujące przebarwienia, co jest związane z jego działaniem hamującym na melanocyty, czyli komórki odpowiadające za produkcję melaniny. Kosmetyki z retinolem sprawdzą się zatem w celu walki z przebarwieniami potrądzikowymi.
Produkty z retinolem – jak prawidłowo z nich korzystać?
Zalecany sposób korzystania z kosmetyków z retinolem może różnić się zależnie od produktu i zawartości składników czynnych. Kosmetyki z niewielkim stężeniem retinolu używa się nieco inaczej niż kremy z czystą witaminą A. W przypadku kosmetyków o wysokiej zawartości retinolu zaleca się stosowanie ich na noc. Bardzo ważne jest również, aby zadbać o zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem słonecznym w ciągu dnia – jeśli nie zastosujemy kremu z filtrem, na skórze mogą pojawić się przebarwienia, gdyż witamina A jest światłoczuła. Na początku stosowania retinolu na skórę zaleca się zachowanie ostrożności, gdyż substancja ta może przyczynić się do jej podrażnienia – retinol należy zatem wprowadzać stopniowo, dając skórze czas na przyzwyczajenie się do tej substancji.