Berberyna – działanie, właściwości lecznicze. Czy pomaga na odchudzanie?
Berberyna to substancja pozyskiwana z niektórych roślin, m.in. berberysu zwyczajnego czy korkowca chińskiego. Substancja ta od dawna jest wykorzystywana w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, a w ostatnich latach rośnie jej popularność również na rynkach europejskich. Berberyna przykuwa uwagę szczególnie ze względu na wsparcie w uregulowaniu gospodarki cukrowej oraz poprawie metabolizmu.
Jakie właściwości ma berberyna? Czy pomaga na odchudzanie? Czy każdy może ją suplementować?
Berberyna – co to jest?
Berberyna to związek pochodzenia roślinnego, należący do grupy alkaloidów. Alkaloidy charakteryzują się przede wszystkim silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwbólowymi. Berberynę pozyskuje się z roślin takich jak berberys, korkowiec chiński czy cynowód. Jej głównym źródłem są korzenie i łodygi. Substancja ta wspiera przede wszystkim gospodarkę insulinowo-cukrową.
Berberyna – jakie ma właściwości lecznicze? Działanie
Berberyna jest substancją mającą liczne właściwości zdrowotne, dzięki czemu chętnie jest stosowana w terapii niektórych schorzeń. Przede wszystkim ze względu na właściwości regulujące gospodarkę insulinowo-cukrową wspomaga leczenie cukrzycy, zwłaszcza typu II. Pomaga także osobom zmagającym się z miażdżycą (sprzyja obniżaniu cholesterolu) lub chorobami układu krążeniowo-naczyniowego (obniża poziom ciśnienia tętniczego).
Inne właściwości berberyny to:
- przeciwdrobnoustrojowe – substancja ta ma właściwości ograniczające rozwój m.in. bakterii gronkowca złocistego, sprzyjającego takim chorobom jak zapalenie płuc czy zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych;
- działanie przeciwgrzybicze;
- poprawa mikroflory jelit – berberyna sprzyja większej produkcji pożytecznych bakterii, wchodzących w skład mikroflory;
- profilaktyka chorób wątroby – berberyna ogranicza produkcję cukrów w wątrobie.
Berberynę stosuje się również w stanach zapalnych żołądka czy przy niestrawnościach. Substancja ta wspomaga regenerację układu trawiennego.
Berberyna na odchudzanie – czy jest skuteczna?
Berberyna może okazać się wsparciem również dla osób pragnących zrzucić zbędną tkankę tłuszczową. Wynika to przede wszystkim z dwóch działań tej substancji:
- Berberyna reguluje gospodarkę cukrowo-insulinową, dzięki czemu zapobiega gwałtownym skokom cukru we krwi. Co to oznacza w praktyce? Mniejszą chęć na słodkie oraz na podjadanie między posiłkami, co jest szczególnie istotne na etapie redukowania wagi.
- Berberyna pobudza metabolizm i poprawia jego pracę. Dzięki temu dochodzi do szybszej i sprawniejszej przemiany materii, co z kolei sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej.
Warto jednak pamiętać, że berberyna na odchudzanie jest jedynie wsparciem w trakcie utraty wagi – nie zastąpi zbilansowanej diety ani aktywności fizycznej. Może jedynie pomóc szybciej osiągnąć wymarzony efekt.
Berberyna – jak długo stosować?
Pomimo wielu korzystnych właściwości berberyny należy pamiętać o tym, że jest to substancja aktywna, a więc przede wszystkim jej stosowanie warto skonsultować z lekarzem. Ogólne zalecenie dotyczące suplementacji berberyną wskazuje na maksymalny okres od 10. do 12. tygodni. W dłużej perspektywie przyjmowanie berberyny w niezmiennej dawce może wpłynąć negatywnie na pracę serca.
Czy berberyna powoduje skutki uboczne? Możliwe działania niepożądane
Berberynę w postaci suplementu należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym wypadku nadmiar tej substancji może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np.:
- wzdęcia,
- nudności,
- biegunki,
- zaparcia,
- wymioty.
Nadmiar berberyny może powodować także bóle brzucha. Jej stałe przyjmowanie w zbyt wysokich dawkach może wpłynąć na uszkodzenie wątroby, rozregulować ciśnienie krwi czy zaburzyć gospodarkę cukrową.
Berberyna – jakie są przeciwwskazania?
Suplementy z berberyną są dostępne dla wszystkich, jednak istnieją pewne sytuacje, w których ich przyjmowanie nie jest zalecana. Przeciwwskazaniem do stosowania berberyny jest m.in. ciąża. Na jej zawartość powinny uważać także osoby ze zbyt niskim poziomem cukru we krwi oraz zmagające się z niskim ciśnieniem tętniczym. Berberyna może sprzyjać pogłębianiu tych dolegliwości.
Berberyna – która najlepsza?
Berberyna występuje w kilku postaciach, a każda z nich różni się biodostępnością, czyli zawartością czystej substancji oraz jej stopniem wchłaniania się w organizmie. Najlepiej przyswajalną postacią tej substancji jest berberyna HCL, czyli inaczej – chlorowodorek berberyny.
Substancję można znaleźć w postaci samodzielnego suplementu, takiego jak np. Berberyna Swanson lub jako składnik uzupełniający w przypadku prepatów złożonych, np. polecanego diabetykom suplementu Insuresin.
Berberyna to źródło właściwości zdrowotnych, wspomagających terapię schorzeń takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Jej pozytywne działanie mogą też odczuć osoby walczące z nadmiernymi kilogramami. Warto jednak pamiętać o tym, aby suplementację skonsultować wcześniej z lekarzem.