Kwas foliowy
Niedokrwistość, osłabienie, zmęczenie, trudności z koncentracją, utrata apetytu – to tylko niektóre objawy niedoboru kwasu foliowego, zwanego inaczej witaminą B9. W nomenklaturze funkcjonuje wiele innych określeń zarezerwowanych dla kwasu foliowego. Zobacz, czym jest ta substancja i kiedy warto ją suplementować.
Kwas foliowy – czym jest?
Kwas foliowy jest witaminą z grupy B, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór witaminy B9 to niezwykle niebezpieczna sytuacja dla kobiet w ciąży, ponieważ grozi wadą cewy nerwowej u płodu. Po kwas foliowy powinny sięgać kobiety w wieku rozrodczym, ale również mężczyźni planujący dziecko. Oczywiście, deficyt kwasu foliowego w negatywny sposób wpływa na działanie krwiotwórcze. Według niektórych badań kwas foliowy może obniżać ryzyko występowania raka szyjki macicy.
Instytut Żywienia i Żywności określa normy kwasu foliowego dla populacji polskiej. Inne wartości przewidywane są dla dzieci, a inne dla dorosłych, w tym wyższe dla kobiet ciężarnych.
Kwas foliowy – na co pomaga?
Warto również zwrócić uwagę na działanie kwasu foliowego. Ta witamina z grupy B w pozytywny sposób wpływa na poziom cukru we krwi. Poprawia również funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Kwas foliowy zmniejsza także stany zapalne w organizmie. Ma także wpływ na skuteczność zapłodnienia. Co ciekawe, po kwas foliowy można sięgać w celu łagodzenia skutków ubocznych różnych leków, w tym tych stosowanych w leczeniu łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy niektórych nowotworów.
Warto wspomnieć, że kwas foliowy obniża poziom homocysteiny. Homocysteina to aminokwas, który ma wpływ na rozwój miażdżycy. Suplementowanie kwasu foliowego może zapobiegać więc jej wystąpieniu.
Kwas foliowy w ciąży
Bardzo istotną substancją dla kobiety ciężarnej i jej rozwijającego się dziecka jest kwas foliowy. Specjaliści zalecają nawet suplementowanie tego składnika przez kilka miesięcy, nim kobieta zajdzie w ciążę. Suplementowanie kwasu foliowego w ciąży to nie tylko lepszy start dla dziecka, ale też mniejsze ryzyko m.in. wad związanych z nieprawidłowo rozwiniętym układem nerwowym.
Kiedy organizm nie wchłania kwasu foliowego?
Warto wspomnieć, że istnieją sytuacje, gdy organizm nie wchłania wystarczającej ilości kwasu foliowego. Zwykle dzieje się tak w przypadku palenia tytoniu czy też nadużywania alkoholu. Niewystarczające wchłanianie kwasu foliowego obserwuje się także, gdy pacjent ma choroby nerek.
Niedobór kwasu foliowego – co sprzyja?
Niedobór kwasu foliowego może być wywołany brakiem pokarmów zawierających ten składnik w jadłospisie. Deficyt kwasu foliowego może także być spowodowany przyjmowaniem określonych leków, stosowanych w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w leczeniu drgawek czy nowotworów.
Nie zwlekaj i już teraz zapoznaj się lepiej z preparatami zawierającymi kwas foliowy. W naszej ofercie znajdziesz doustną wersję produktów z kwasem foliowym. Pamiętaj, że efekty przyjmowania kwasu foliowego można dostrzec dopiero po dłuższej, nawet kilkumiesięcznej suplementacji.