Pyralgina – lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym
Pyralgina to popularny lek przeciwbólowy w tabletkach, który charakteryzuje się również działaniem przeciwgorączkowym. Lek Pyralgina można też stosować w celu rozkurczowym na mięśnie gładkie. Sprawdzi się też przy wysokiej gorączce i silnych bólach rozmaitego pochodzenia.
Pyralgina – podstawowe informacje
W tabletkach Pyralgina substancją czynną jest metamizol sodowy. To silny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy o właściwościach spazmolitycznych (działania rozkurczowego na mięśnie gładkie). Metamizol sodowy wykazuje też słabe własności przeciwzapalne lub przeciwzakrzepowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie charakteryzuje się takim samym mechanizmem działania jak konwencjonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Pyralgina w tabletkach – charakterystyka
W kontekście metamizolu sodowego trzeba też wspomnieć o działaniach niepożądanych. Związek może prowadzić do agranulocytozy, która charakteryzuje się tym, że liczba neutrofilów u pacjenta spada poniżej 500 komórek na mikrolitr. Warto tutaj podkreślić, że neutrofile, to inaczej granulocyty obojętnochłonne. Są rodzajem białych krwinek (leukocytów), wchodzących w skład układu odpornościowego. Pyralgina w tabletkach to jeden z najczęściej wybieranych leków.
Pyralgina w saszetkach – specyfika
Metamizol magnezu to pochodna pirazolonu, który podobnie jak odmiana sodowa charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz spazmolitycznym. Pyralgina w saszetkach sprawdza się w trakcie leczenie bólu rozmaitego pochodzenia o dużym nasileniu, a także podczas walki z gorączką. Po pyralginę w saszetkach sięga się w momencie, gdy pozostałe leki nie są zalecane albo ich działanie nie jest skuteczne.
Kto nie może korzystać z pyralginy?
Z leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego Pyralgina nie mogą korzystać osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na metamizol lub którekolwiek pochodne pirazolonu i pirazolidyny. Dotyczy to również każdego innego składnika leku.
Po Pyralginę nie powinny też sięgać osoby z zespołem astmy analgetycznej czy zdiagnozowaną nietolerancją na leki przeciwbólowe, które objawiają się pokrzywką czy obrzękiem naczynioruchowym albo skurczem oskrzeli. Pyralgina nie jest odpowiednim wyborem dla osób, u których pojawia się reakcja anafilaktoidalna na paracetamol, salicylany czy inne nieopioidowe leki przeciwbólowe.
Lek przeciwbólowy Pyralgina nie powinien być też przyjmowany przez osoby z ostrą niewydolnością nerek lub wątroby czy wrodzonym niedoborem G-6-PD. Przyjmowanie Pyralginy nie jest też wskazane u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.
Dawkowanie leku przeciwbólowego Pyralgina
Ilość, w jakiej przyjmuje się lek przeciwbólowy Pyralgina jest zależna od stopnia nasilenia bólu lub gorączki. W przypadku jednorazowej dawki, należy przyjmować do 1000 miligramów metamizolu. Są to 2 tabletki Pyralginy. Odpowiednia ilość leku na dobę, to 1-2 tabletki po 4 razy na 24 godziny. Trzeba też mieć na uwadze, że odstęp pomiędzy poszczególnymi dawkami to 6-8 godzin. Pyralgina zaczyna działać po ok. 30-60 minutach.