Autor: mgr farm. Natalia Kowalewska 

Higiena uszu pozwala nie tylko cieszyć się lepszym komfortem higienicznym i większą dbałością o siebie, ale przede wszystkim spełnia ważną funkcję zdrowotną.

Regularne czyszczenie uszu pozwala dbać o słuch i umożliwia lepszy odbiór dźwięków z otoczenia.

Jednocześnie higiena tych okolic budzi nadal wiele pytań – czym czyścić uszy? W jaki sposób to robić, aby niczego nie uszkodzić? I w końcu – czy można używać patyczków higienicznych do czyszczenia uszu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Woskowina uszna – co to jest i dlaczego powstaje?

Do woskowiny usznej przylgnęła bardzo negatywna łatka – kojarzy się ona z brudem, zaniedbaniem i brakiem higieny. Tymczasem ta oleista substancja jest niezwykle potrzebna narządowi słuchu.

Przede wszystkim dba o odpowiednie nawilżenie przewodów słuchowych – stąd jej konsystencja. Dzięki temu jednocześnie zmniejsza ryzyko wchłaniania i przylegania patogenów do struktur ucha, dzięki czemu chroni przed rozwojem infekcji. Oprócz tego oczyszcza na bieżąco przewody słuchowe.

Mimo tak pozytywnego działania woskowiny usznej, jej regularne usuwanie jest konieczne. Woskowina z czasem zbija się w coraz większy korek, prowadząc do powstawania tzw. czopa. Niestety jego obecność jest bardzo nieprzyjemna – prowadzi do całkowitego zatkania przewodu słuchowego, a to z kolei uniemożliwia słyszenie (dźwięki odbierane z otoczenia są bardzo przytłumione).

Jaki kolor ma woskowina uszna?

Woskowina uszna zmienia swój kolor w zależności od „żywotności”. Nowo wyprodukowana woskowina ma barwę od białej do żółtej. Nieco później może przybrać barwę brązowożółtą. Kiedy woskowina uszna jest brązowa oznacza to, że jest już dość stara.

Czarna woskowina uszna

Wówczas zmienia się również jej konsystencja – staje się bardziej twarda. Może się także zdarzyć sytuacja, w której woskowina ma kolor czarny. Oznacza to, że substancja ta jest bardzo stara, natomiast gdy występują w niej fragmenty krwi, to prawdopodobnie w przewodzie usznym są otwarte ranki.

Zielono-żółta woskowina uszna

W skrajnych przypadkach może to oznaczać pęknięcie błony bębenkowej (wówczas pojawia się większa ilość krwi). Z kolei jeśli woskowina ma żółto-zielony wygląd, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją ucha.

Nieprzyjemny zapach woskowiny usznej – z czego wynika?

Woskowina produkowana jest przez gruczoły łojowe i potowe, dlatego jej naturalny zapach jest dość nieprzyjemny. Niekiedy brzydki zapach z ucha może sygnalizować infekcję, dlatego warto zwrócić na to uwagę, a jeśli zapach jest bardzo niepokojący – skonsultować się z laryngologiem.

Jak pozbyć się woskowiny usznej? Zasady higieny uszu

Do higieny uszu nie trzeba specjalnie się przygotowywać – można ją wykonać podczas codziennego prysznica. Wystarczy niewielką ilość wody delikatnie skierować w kierunku przewodów słuchowych i je wyczyścić. Można skorzystać z żelu pod prysznic lub innego, łagodnego środka myjącego, aczkolwiek należy uważać na nadmiar piany. Taka metoda pozwala przede wszystkim na zewnętrze oczyszczenia ucha. Jak więc usunąć woskowinę?

Aby usunąć woskowinę, należy „dostać się” do przewodów słuchowych ucha. Mycie tych przewodów pod prysznicem lub z użyciem wody nie jest do końca zalecane, gdyż przy nieumiejętnym zastosowaniu, można doprowadzić do zatkania się ucha.

Aby usunąć woskowinę, warto skorzystać z preparatów do higieny uszu. Ich działanie bazuje na rozpuszczaniu woskowiny. Warto pamiętać o tym, aby ok. 30 minut po aplikacji takiego preparatu, przetrzeć ucho zewnętrzne, gdyż część rozpuszczonej woskowiny może wypłynąć.

Higiena uszu u dziecka – jak powinna wyglądać?

Higiena uszu u dziecka wygląda dokładnie tak samo, jak u osoby dorosłej. Oczyszczanie zewnętrzne części ucha powinno odbywać się za pomocą ciepłej wody i mydła, a wewnętrznej – przy użyciu odpowiednich sprayów, kropli czy płynów. Warto regularnie dbać o higienę uszu dziecka, gdyż oprócz pogorszonego słuchu, czop z woskowiny sprzyja także zaburzeniom równowagi czy tzw. szumom w uszach.

Higiena uszu – czy można używać patyczków?

Używanie patyczków higienicznych nie jest wskazane do czyszczenia wewnętrznej części ucha, gdyż spycha woskowinę jeszcze głębiej, co prowadzi do szybszego powstania czopa woskowinowego.

Dlatego w tym celu nie zaleca się stosowania patyczków. Mogą być przydatne do oczyszczania zaschniętej woskowiny na zewnętrznej stronie ucha czy usunięcia wydzieliny, która pojawi się na zewnątrz uszu po aplikacji preparatów rozpuszczających woskowinę.

Jak dbać o higienę uszu – preparaty

Na rynku dostępne są różne preparaty do czyszczenia uszu. Ich działanie opiera się przede wszystkim na zmiękczaniu woskowiny usznej, co sprzyja procesom samooczyszczania się ucha. Warto pamiętać, że tego typu preparaty powinno stosować się raz na jakiś czas – woskowina nie gromadzi się w tak szybkim tempie, a więc codzienne jej usuwanie w ten sposób nie jest konieczne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zgromadził dość spory czop i chcemy go usunąć. W przypadku profilaktycznego stosowania – wystarczy 1 raz na tydzień lub 2 razy w ciągu miesiąca. Zawsze należy również przeczytać ulotkę, dołączoną do opakowania.

Najpopularniejsze preparaty do czyszczenia uszu to:

krople do rozpuszczania woskowiny usznej.

Spray do higieny uszu – jak używać?

Spray do uszu oraz wszystkie inne preparaty zawsze warto rozgrzać w dłoniach przed wprowadzeniem do przewodu słuchowego, a następnie zaaplikować je zgodnie z zaleceniami producenta. Aplikując np. spray do uszu, należy pamiętać o tym, aby końcówkę przystawić do ucha, ale nie wkładać jej głęboko do przewodu słuchowego. Podczas aplikacji należy przechylić głowę – jeśli preparat jest aplikowany do lewego ucha to głowę przechylamy w prawo, a gdy do prawego ucha – to głowę przechylamy lekko w lewo.