Nurofen – skuteczny lek przeciwbólowy bez recepty
Nurofen w tabletkach to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych bez recepty. Można go przyjmować doustnie, w postaci wcześniej wspomnianych tabletek. Najczęściej sięgają po niego osoby, które zmagają się z przeziębieniem, a także objawami grypy, czy migrenowym bólem głowy. Warto dowiedzieć się więcej na temat marki, pozytywnego działania Nurofenu, a także przeciwwskazaniach. Najważniejsze informacje znajdziesz tutaj!
Ibuprofen – podstawa skutecznego działania Nurofenu
Nurofen jest popularnym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który można nabyć bez konieczności posiadania recepty od lekarza. Produkt jest sprzedawany w dwóch wersjach opakowania – po 6 i 12 tabletek. Składnikiem odpowiadającym za skuteczne działanie Nurofenu jest Ibuprofen.
Ibuprofen stosuje się w celu obniżenia gorączki, a także złagodzenia niezbyt intensywnego bólu głowy, mięśni czy zapalenia stawów i pleców. Trzeba zaznaczyć, że Ibuprofen zalicza się do klasy leków NLPZ – Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych. Działanie składnika polega na zatrzymaniu wytwarzania przez organizm substancji powodującej ból, gorączkę i stan zapalny.
Dawkowanie Nurofenu – jak przyjmować lek przeciwbólowy bez recepty?
W kontekście stosowania Nurofenu trzeba zwrócić szczególną uwagę na sposób przyjmowania tabletek przeciwbólowych bez recepty. Należy tutaj stosować zasadę dotyczącą tego, aby nie przekraczać zalecanych dawek na 24h.
Jedna tabletka Nurofen zawiera 200 miligramów Ibuprofenu. Dorośli i dzieci po 12. roku życia powinni przyjmować po 400 mg na dobę, a potem od 200 do 400 mg co 4-6 godzin. Górna granica stosowania Nurofenu to 1200 mg (6 tabletek) na dobę.
W przypadku dzieci do 6. roku życia, ale i o masie ciała powyżej 20 kg, zaleca się przyjmowanie tabletek Nurofenu po 2-30 mg na kilogram masy ciała. Z kolei u najmłodszych w wieku od 6 do 9 lat i masie 20-30 kg, powinno to być 200 mg co 6 godzin, ale nie więcej niż 3 tabletki (600 mg) na 24 godziny. Natomiast dzieci w wieku od 9 do 12 lat i masie 30-40 kilogramów powinny przyjmować po 1 tabletce (200 mg) co 4-6 godzin, ale nie więcej niż 800 mg (4 tabletki) na dobę.
Jak działa substancja czynna Nurofenu?
Przestrzegając tych zasad, można korzystać z benefitów działania Ibuprofenu. Należy tutaj podkreślić, że substancja czynna, na której jest zbudowany skład Nurofenu, zaczyna działać po ok. 1-2 godzinach od momentu podania. Ibuprofen wchłania się zarówno w żołądku, jak i jelicie grubym. Z kolei maksymalne stężenie substancji czynnej zachodzi po 1-2 godzinach od podania.
Kto nie powinien sięgać po Nurofen?
Lek przeciwbólowy bez recepty nie będzie dobrym wyborem u osób, które wykazują uczulenie na kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę, a także inne, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dobrze wiedzieć, że do objawów uczulenia zaliczają się napady astmy, pokrzywka, a także katar.
Po Nurofen nie powinny też sięgać osoby z ryzykiem wystąpienia krwawienia, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy czy niewydolnością nerek, serca lub wątroby. Ten niesteroidowy lek przeciwzapalny nie jest też przeznaczony dla kobiet w III trymestrze ciąży i dzieci do 6. roku życia.