Roztwór doustny Duphalac – najważniejsze informacje!
Duphalac to roztwór doustny, który jest opracowany na bazie laktulozy. Inną nazwą, pod którą ten produkt występuje na rynku jest Lactugal. Duphalac stanowi pomoc w trakcie leczenia zaparć, a także encefalopatii wątrobowej. Dowiedz się więcej na temat działania roztworu ustnego oraz sposobu dawkowania preparatu! Przedstawiamy kluczowe wiadomości!
Podstawowe dane na temat Duphalac
Duphalac to preparat przyjmowany doustnie. Sprawdza się w przypadku zaparć, a także wtedy, gdy zachodzi konieczność zmiękczenia stolca ze względu na okoliczności medyczne. Substancją czynną, która odpowiada za skuteczne działanie Duphalac jest laktuloza. Składnik sprawia, że stolec staje się miękki. Ułatwia to znacznie jego przemieszczanie i powoduje przenikanie wody do jelita. Należy nadmienić, że laktuloza nie jest przy tym wchłaniana do organizmu. Roztwór doustny Duphalac mogą przyjmować zarówno dorośli, jak i dzieci. Trzeba przy tym przestrzegać zaleceń opisanych w dołączonej instrukcji, a przyjmowanie preparatu skonsultować z lekarzem.
Ważne wiadomości dotyczące laktulozy
Warto zatrzymać się na moment przy laktulozie i opisać jej działanie. Jest to syntetyczny cukier, który stosuje się w przypadku leczenia zaparć. Laktoza jest rozkładana w okrężnicy na elementy, dzięki którym jest wyciągana woda z organizmu i do okrężnicy. To właśnie wspomniana woda zmiękcza stolec.
W kontekście laktulozy należy też wspomnieć, że stosuje się ją również w celu zmniejszenia ilości amoniaku we krwi u pacjentów cierpiących na schorzenia uniemożliwiające prawidłową pracę wątroby. W tej sytuacji laktoza działa poprzez wyciąganie amoniaku z krwi do okrężnicy, gdzie jest on usuwany z organizmu.
Porządkując informacje na temat laktulozy można stwierdzić, że element łagodzi zaparcia za sprawą wciągania wody do jelita, co sprawia, że stolec jest bardziej miękki, a wypróżnianie nie sprawia kłopotu. Działanie laktulozy trwa przez około 2 dni. Należy mieć na uwadze, że do skutków jej stosowania zaliczają się z reguły biegunka, wzdęcia i wiatry.
Stosowanie Duphalacu – kiedy się przydaje?
Przyjmowanie Duphalacu jest wskazane w przypadku leczenia zaparć. Preparat pomaga w uregulowaniu procesów fizjologicznych, a także prawidłowego działania okrężnicy. Można go używać również w przypadku konieczności zmiękczenia stolca. Do powodów takiej sytuacji zaliczają się, na przykład żylaki odbytu albo zabiegi chirurgiczne w obrębie jelita grubego. Zaleca się też, aby stosować Duphalac w encefalopatii wątrobowej, m.in.: leczeniu śpiączki wątrobowej i stanów przedśpiączkowych. Duphalacu nie powinno się stosować w przypadku, gdy osoba przyjmująca wykazuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub cierpi na niedrożność jelit albo perforację. Duphalacu nie mogą też przyjmować osoby z galaktozemią, nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.