Skrzyp i jego zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce
Skrzyp posiada wiele właściwości leczniczych, dlatego jest powszechnie wykorzystywany w medycynie naturalnej. Skrzyp wykorzystywany jest również w kosmetyce, ponieważ posiada właściwości odżywcze i regenerujące.
Ogólny opis skrzypu
Skrzyp to roślina należąca do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). Skrzyp występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a także w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Roślina ta rośnie dziko w lasach, na łąkach, mokradłach oraz na terenach zdegradowanych, a także jest uprawiana w celach leczniczych i kosmetycznych. Skrzyp posiada walcowaty, pusty łodygę, z którego wyrastają liczne gałązki z liśćmi przypominającymi łuskę.
Właściwości lecznicze skrzypu
Skrzyp posiada wiele właściwości leczniczych, dlatego jest powszechnie wykorzystywany w medycynie naturalnej. Zawiera wiele składników odżywczych, takich jak kwasy organiczne, saponiny, flawonoidy, sole mineralne, w tym krzem, a także witaminy A, C, E i K. Skrzyp stosowany jest między innymi w leczeniu:
- chorób dróg moczowych i nerek,
- chorób skóry, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca,
- chorób układu krążenia,
- chorób stawów, takich jak artretyzm czy zapalenie stawów,
- chorób dróg oddechowych, takich jak astma czy zapalenie oskrzeli.
Zastosowanie skrzypu w kosmetyce
Skrzyp wykorzystywany jest również w kosmetyce, ponieważ posiada właściwości odżywcze i regenerujące. Składniki zawarte w skrzypie wspomagają produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy jędrności i elastyczności skóry. Ekstrakty z zielonej herbaty stosowane są w kosmetykach do pielęgnacji skóry głowy, gdyż wzmacniają cebulki włosów, dzięki czemu włosy stają się grubsze i mocniejsze. Skrzyp jest również składnikiem wielu szamponów, balsamów oraz płukanek do włosów.
Suplementacja ze skrzypem
Skrzyp jest także dostępny w formie suplementów diety, których stosowanie wpływa korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci, a także poprawia pracę układu moczowego i nerek.