Czym jest parafina i jakie ma właściwości?
Mianem parafiny określa się pochodną ropy naftowej, która występuje w formie ciekłej, miękkiej i twardej. Jedną z jej charakterystycznych właściwości jest zdolność do magazynowania ciepła, przez co znajduje zastosowanie w ogrzewaniu ciała. Właściwości parafiny wiążą się również z wpływem tej substancji na poprawę krążenia krwi w naczyniach krwionośnych, a co za tym idzie – przyczynia się ona do lepszego natlenienia komórek i ich skuteczniejszego oczyszczania z toksyn. Parafina działa też przeczyszczająco, a przy tym natłuszcza i chroni skórę przed utratą wody i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych (np. mrozu).
Parafina – zastosowanie
W naszej aptece internetowej można znaleźć parafinę w różnych postaciach. Jej zastosowanie jest zależne między innymi od tego, w jakiej postaci jest ona dostępna. Przykładowo parafina ciekła może okazać się wsparciem w przypadku dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Można stosować ją np. przy zaparciach, gdyż przyczynia się do zmiękczenia mas kałowych oraz do łatwiejszego wypróżniania, ponieważ ma właściwości przeczyszczające. Parafinę używa się również zewnętrznie – parafina kosmetyczna znajduje zastosowanie przy dolegliwościach stawów, a poza tym stosuje się ją na blizny i wykorzystuje do masażu ciała. Parafina jest też bardzo chętnie stosowana na dłonie i stopy, gdyż chroni przed utratą wody przez naskórek, zabezpieczając skórę przed pierzchnięciem.
Jak korzystać z parafiny?
Sposób korzystania z parafiny danego producenta jest zawsze podany na opakowaniu bądź w dołączonej do niego ulotce. Można znaleźć np. zapachową parafinę przeznaczoną do regeneracji skóry dłoni, stóp i paznokci, której stosowanie polega na zanurzaniu danej partii ciała w podgrzanej parafinie i pozostawianiu jej na skórze przez określony czas – tak używana parafina działa nawilżająco, regenerująco i ochronnie na skórę, więc jest polecana przede wszystkim przy przesuszonej skórze oraz osłabionych paznokciach. Czysta parafina ciekła może być natomiast stosowana zewnętrznie na skórę lub doustnie, zależnie od wskazań.