Ostropest – właściwości
Do jednych z najchętniej stosowanych składników działających wspomagająco na wątrobę można zaliczyć ostropest plamisty. Jest to roślina z rodziny astrowatych, której łupiny nasienne są bogate w szczególności w sylimarynę. Substancja ta ma działanie hepatoprotekcyjne i przeciwzapalne, a także przeciwutleniające. Jest to jednocześnie substancja wspomagająca regenerację wątroby, która działa na nią ochronnie i odtruwająco, a przy tym stabilizuje błony komórkowe hepatocytów. Sylimaryna ma również właściwości immunomodulujące.
Ostropest plamisty jest jednak nie tylko cennym źródłem sylimaryny, ale również wielu innych aktywnych biologicznie składników. Zaliczyć można do nich np. witaminę E będącą silnym antyoksydantem, a także kwas linolowy, oleinowy i palmitynowy, które są antyoksydantami i działają kardioprotekcyjnie. Ostropest plamisty zawiera także olejki eteryczne i gorycze, które wspomagają trawienie i mają właściwości spazmolityczne, a dodatkowo sterole roślinne, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu.
Kto i kiedy powinien stosować ostropest?
Ekstrakty z ostropestu można znaleźć w wielu preparatach mających na celu wspomaganie kondycji i pracy wątroby. Ich stosowanie jest polecane przede wszystkim w przypadku osób narażonych na uszkodzenia tego ważnego organu – mogą to być np. pacjenci długotrwale przyjmujący niektóre leki. Zażywanie ostropestu plamistego jest również wskazane pomocniczo w przypadku zapalenia wątroby, a poza tym stosuje się go wspomagająco przy marskości wątroby.
Jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z preparatów z ostropestem?
Preparaty z ostropestem plamistym są dostępne w różnych postaciach – najczęściej są to tabletki lub kapsułki, ale można też znaleźć preparaty w formie soku czy też suszony ostropest do zaparzania. Sposób stosowania produktu z ostropestem może różnić się zależnie od jego postaci i składu ilościowego, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń podanych w ulotce lub na opakowaniu. Ostropest nie może być stosowany przez osoby z przeciwwskazaniami, w tym stosujące niektóre leki.