Olej rycynowy – co to jest?
Właściwości oleju rycynowego cenione są w lecznictwie nie od dzisiaj – doskonale znane były już w Indiach i starożytnym Egipcie. Mianem oleju rycynowego określa się produkt powstający z nasion rącznika pospolitego, który jest bogaty w estry glicerynowe kwasu rycynolowego. Powstaje w procesie tłoczenia na zimno, który pozwala zachować jak najwięcej składników aktywnych nasion rącznika, po czym poddawany jest obróbce termicznej, aby zneutralizować toksyczne działanie rycyny – w konsekwencji otrzymuje się produkt bezpieczny dla człowieka o cennych właściwościach i działaniu. Tłoczony na zimno olej rycynowy można znaleźć w naszej aptece internetowej.
Zastosowanie oleju rycynowego
Olej rycynowy od lat znany jest jako skuteczny środek o działaniu przeczyszczającym. Sprawdzi się m.in. w przypadku problemu z zaparciami, ponieważ ma działanie drażniące na śluzówkę jelit, przez co przyczynia się do nasilenia perystaltyki jelit i szybszego wypróżnienia. Można go stosować nie tylko na zaparcia – powszechnie wykorzystywany był też przy zatruciach pokarmowych oraz przy niestrawności. Na tym jednak nie kończą się jego możliwości zastosowania. Jest to również produkt, który korzystnie wpływa na kondycję i wygląd skóry oraz włosów. Wykazuje działanie natłuszczające i zmiękczające skórę, a przy tym łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza gojenie się naskórka w przypadku oparzeń, ran i owrzodzeń. Działa też regenerująco i wzmacniająco na włosy oraz paznokcie, poprawiając ich elastyczność. Bywa też wykorzystywany na rzęsy i brwi, jednak należy uważać, aby nie dostał się do oczu.
Olej rycynowy – jak używać prawidłowo?
Nie każdy może korzystać z oleju rycynowego – produkt nie powinien być stosowany przez osoby z przeciwwskazaniami, w tym w szczególności przez osoby uczulone na rycynę. Oleju rycynowego na zaparcia nie należy też podawać dzieciom i nie powinny stosować go kobiety w ciąży i karmiące piersią. Olej rycynowy zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu bądź w ulotce i we wskazanych przez producenta dawkach.