Właściwości oleju lnianego
Olej lniany pozyskiwany jest z nasion lnu zwyczajnego – może być tłoczony na zimno lub na ciepło, przy czym olej tłoczony na zimno zachowuje możliwie najwięcej składników aktywnych biologicznie. Olej lniany jest produktem, który ma szerokie właściwości i działanie, co wiąże się przede wszystkim z jego bogatym składem. W oleju lnianym można znaleźć duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Jest to również źródło steroli roślinnych, a także witaminy E oraz karotenoidów.
Kto może stosować olej lniany? Działanie
W aptece internetowej Rosa można znaleźć niejeden godny uwagi olej lniany – służymy pomocą w wyborze odpowiedniego dla danego pacjenta. Olej lniany jest szczególnie polecany jako uzupełnienie diety osób zagrożonych rozwojem chorób układu krążenia. Zalecany jest również w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu w organizmie, poza tym znajduje zastosowanie przy nadciśnieniu i miażdżycy. Korzystnie wpływa też na pasaż jelitowy – spożywany na czczo może przeciwdziałać zaparciom. Mogą go również stosować pacjenci, którzy chcą wesprzeć swoją odporność, a także osoby zmagające się z depresją lub schorzeniami zapalnymi. Olej lniany znajduje zastosowanie również w kosmetologii. Sprawdza się szczególnie w przypadku skóry przetłuszczającej się, poza tym możne okazać się pomocny w walce z odleżynami i owrzodzeniami skóry. Znalazł też zastosowanie w pielęgnacji włosów – sprawdzi się do olejowania na sucho lub na mokro.
Olej lniany – jak go używać?
Możliwości wykorzystania oleju lnianego jest wiele – sprawdza się np. w kuchni jako dodatek do potraw, w tym sosów i sałatek. Olej lniany nie jest jednak przeznaczony do stosowania na ciepło – nie powinno się poddawać go obróbce termicznej. Zawsze też należy używać oleju lnianego zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu danego produktu, bez względu na to, czy korzystamy z niego wewnętrznie, czy zewnętrznie (na skórę bądź na włosy). Istotne jest też prawidłowe przechowywanie oleju lnianego – najlepiej przechowywać go w lodówce w ciemnej butelce, gdyż jest podatny na utlenianie.