Czym jest olej kokosowy i jakie ma właściwości?
Olej kokosowy zaliczany jest do popularnych tłuszczów spożywczych, gdyż wyróżnia się szerokimi możliwościami zastosowania, a przy tym ma charakterystyczny smak. Olej kokosowy ceniony jest również za swój skład – można znaleźć w nim wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), poza tym bogaty jest w witaminę E oraz kwas foliowy i witaminę C, a także wiele minerałów. Bardzo często dodaje się go do różnorodnych kosmetyków, ale można znaleźć również olej kokosowy jako produkt samodzielny – w aptece internetowej Rosa oferujemy wiele olejów kokosowych znanych marek, które cieszą się wciąż rosnącą popularnością.
W związku ze swoim bogatym składem olej kokosowy ceniony jest nie tylko w kuchni, ale też w lecznictwie i kosmetyce. Może wspomagać przemianę materii i walkę z nadwagą, poza tym wpływa na skórę regenerująco i odżywczo, przyczyniając się też do wzmocnienia jej warstwy hydrolipidowej. Dodatkowo olej kokosowy wykorzystywany jest do wybielania zębów, a przy tym działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Ma też korzystny wpływ na włosy, w tym zapobiega rozdwajaniu końcówek.
Zastosowanie oleju kokosowego
Możliwości wykorzystania oleju kokosowego są bardzo szerokie. Można z niego korzystać nie tylko w kuchni, dodając go do przygotowywanych potraw. Sprawdzi się również do samodzielnego przygotowania niektórych kosmetyków, w tym pasty do zębów czy maseczki do włosów. Można również wykorzystać go jako balsam nawilżający i wygładzający skórę, a także spowalniający jej przedwczesne starzenie. Może też zabezpieczać skórę przed przesuszaniem i łagodzić dolegliwości towarzyszące łuszczycy, AZS czy egzemie.
Olej kokosowy – jak go używać?
Na rynku można znaleźć olej kokosowy rafinowany i nierafinowany – lepiej sprawdzi się olej nierafinowany, gdyż jest mniej przetworzony i bogatszy w składniki aktywne. Przed zastosowaniem wybranego oleju kokosowego zawsze warto zapoznać się z informacjami podanymi na jego opakowaniu. Mowa nie tylko o wskazówkach dotyczących jego prawidłowego wykorzystania, ale również o zaleceniach związanych z jego odpowiednim przechowywaniem, by jak najdłużej zachował swoje właściwości.