Chlorek sodu – zastosowania w lecznictwie
NaCl to wzór chemiczny chlorku sodu, czyli doskonale znanej każdemu substancji stosowanej w branży spożywczej oraz w każdej kuchni przy przygotowywaniu posiłków. Chlorek sodu znajduje jednak szerokie zastosowanie również w medycynie – jego odpowiednio przygotowane roztwory wykorzystywane są w warunkach szpitalnych i w warunkach domowych do wielu różnorodnych celów. W roztworach NaCl znajdują się jony sodowe i chlorkowe, które są bardzo istotne dla homeostazy organizmu. W aptece internetowej Rosa można znaleźć roztwory NaCl o różnych stężeniach, w tym sól fizjologiczną (roztwór izotoniczny NaCl) i roztwory hipertoniczne.
Roztwory NaCl – właściwości i działanie
Jednym z najczęściej wykorzystywanych roztworów NaCl jest sól fizjologiczna. Jest to roztwór obojętny dla tkanek organizmu, który ma takie samo stężenie jak stężenie płynu międzykomórkowego. Sól fizjologiczna jako roztwór izotoniczny nie powoduje podrażnień i sprawdza się m.in. do przemywania ran. Można wykorzystać ją do inhalacji, poza tym znajduje zastosowanie przy irygacjach nosa i zatok. Jest to również roztwór, który można bezpiecznie wykorzystać do przemywania oczu dzieciom, a także do płukania oczu, gdy zostaną podrażnione lub zanieczyszczone. Zastosowanie znajduje też sól fizjologiczna zakrapiana do nosa, co można wykorzystać np. przy odciąganiu kataru dzieciom.
Inną opcją jest hipertoniczny roztwór NaCl, czyli roztwór o stężeniu wyższym od stężenia płynów międzykomórkowych. Roztwór hipertoniczny soli można wykorzystać również do inhalacji i irygacji – sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy trzeba upłynnić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę czy zredukować obrzęk śluzówki.
Jak bezpiecznie stosować sól fizjologiczną?
Roztwory NaCl zazwyczaj dostępne są w wygodnych do stosowania ampułkach. Jest to jednak produkt jednorazowego użytku – nie można stosować wcześniej otwartych ampułek, gdyż ich zawartość nie jest już jałowa. Niewykorzystana jednorazowo część ampułki należy wyrzucić.