Kurkumina – suplement diety o dobroczynnym działaniu
Kurkumina jest suplementem diety pochodzącym z Indii. Wykorzystuje się ją od tysięcy lat. Wszystko rozpoczęło się od stosowania elementu jako barwnika do ubrań, a zakończyło na zastosowaniu w medycynie. Warto też zaznaczyć, że kurkumina nie jest tym samym co kurkuma. Na jakie prozdrowotne właściwości suplementu diety warto zwrócić uwagę?
Czym właściwie jest kurkumina?
Na samym początku warto wyjaśnić, co to jest kurkumina w kontekście kurkumy. To podstawowa, bioaktywna substancja korzenia, niezwykle często używanego jako przyprawa, nie tylko w Indiach, lecz także na całym świecie.
Kurkumina to żółty pigment występujący głównie w kurkumie. Sama kurkuma to roślina kwitnąca zaliczająca się do rodziny imbirowatych. Jest też przyprawą stosowaną w curry. Wracając do kurkuminy, jest to polifenol o właściwościach przeciwzapalnych, który wykazuje zdolność do zwiększania ilości antyoksydantów produkowanych przez ludzki organizm.
Należy wspomnieć o tym, że kurkumina i kurkuminoidy występujące w roślinie mogą być ekstrahowane w celu wytworzenia suplementów o znacznie wyższym potencjale działania niż sama kurkuma. Jednak ze względu na to, że kurkumina jest słabo wchłaniana w trakcie trawienia, stworzono niezliczoną ilość rozmaitych preparatów po to, żeby poprawić jej biodostępność.
Główne zalety kurkuminy
Badania związane z efektywnością stosowania kurkuminy wykazały, że suplementacja składnikiem niezawodnie zmniejsza markery stanu zapalnego, a także zwiększa poziom endogennych antyoksydantów w organizmie.
Zauważa się też, że kurkumina pomaga w walce z objawami depresji, lęku i bólu, a także w funkcjonowaniu w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Działanie kurkuminy wiąże się również z obniżeniem poziomu cholesterolu, glukozy we krwi, a także ciśnienia tętniczego.
Jak kurkumina działa w organizmie człowieka?
Prozdrowotne działanie kurkuminy to wynik przede wszystkim właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. To efekt bezpośredniej i pośredniej interakcji kurkuminy z różnymi celami molekularnymi. Zaliczają się do nich czynniki transkrypcyjne, enzymy, białka cyklu komórkowego, receptory, cząsteczki adhezyjne powierzchni komórek, a także czynniki wzrostu i kinazy białkowe.
Dawkowanie kurkuminy
Kurkumina w ramach suplementu diety jest często łączona z różnymi substancjami pomocniczymi. Dzieje się tak ze względu na to, że składnik sam w sobie jest słabo wchłaniany. Z tego względu suplementy diety zawierają nie tylko kurkuminę, ale również składniki takie jak piperyna – ekstrakt z czarnego pieprzu.
Prawidłowa dawka kurkuminy to 1 g składnika na 10 kg masy ciała. Żeby było to możliwe bez konieczności spożywania dużej ilości elementów w naturalnej formie, na przykład wraz z przyprawami, trzeba używać sprawdzonych suplementów diety. Jeśli chodzi o tę grupę produktów, to w pełni wystarczy 1 kapsułka po 1 lub 3 razy dziennie wraz z posiłkami. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie kurkuminy również z koenzymem Q10 i Glukozaminą-Chondroityną.