Jak bezpiecznie opatrywać rany? Kompresy jałowe
Gdy dojdzie do przerwania ciągłości skóry, należy koniecznie odkazić ranę i odpowiednio ją zabezpieczyć. Bezpośredniego kontaktu raną nie powinny mieć żadne niesterylne materiały opatrunkowe, gdyż mogłyby się przyczynić do rozwoju infekcji. Bezpośrednio na ranę można natomiast stosować bezpieczne kompresy jałowe. Są one dostępne w naszej aptece internetowej. W razie potrzeby chętnie pomożemy wybrać odpowiedni produkt.
Kompresy jałowe odpowiadają za zabezpieczenie rany przed mikroorganizmami – w tym chorobotwórczymi bakteriami. Poza tym stanowią warstwę zabezpieczającą ranę przed zanieczyszczeniem. Znajdują zastosowanie nie tylko przy opatrywaniu ran związanych z urazami i wypadkami, ale nadają się także do opatrywania ran chirurgicznych i pozabiegowych.
Kompresy jałowe – stosowanie
Zasady postępowania z kompresami jałowymi w przypadku samodzielnego opatrywania ran nie są bardzo skomplikowane – podstawą zawsze jest zachowanie sterylności warunków pracy. Za każdym razem gdy zmienia się opatrunek na ranie, konieczne jest wykorzystanie nowego jałowego kompresu. Wcześniej jednak rana powinna zostać oczyszczona i zdezynfekowana przy pomocy środka odkażającego. W razie konieczności (zgodnie z zaleceniami lekarza) można też zaaplikować na ranę preparat wspomagający gojenie lub antybiotyk, a następnie bezpośrednio na wierzchu położyć kompres jałowy.
Jaki kompres jałowy wybrać?
W naszej aptece internetowej dostępnych jest wiele różnorodnych kompresów jałowych. Różnią się między innymi materiałem wykonania i rozmiarem, a także wielkością opakowania. Wymiary kompresu jałowego należy dopasować do wielkości opatrywanej rany. Kompresy jałowe najczęściej mają kształt kwadratu i są dostępne w kilku wielkościach – między innymi 5 x 5 cm, 10 x 10 cm, 20 x 20 cm. Dobierając odpowiednią wielkość kompresu jałowego, warto pozostawić margines materiału poza granicami rany, dzięki czemu opatrunek będzie w stanie skutecznie ją zabezpieczać.