Kategorie produktów
z krótką datą
Przedział cenowy

Biotyna – uzupełnienie codziennej diety w wit. B7

Biotyna zalicza się do grupy witamin B i jest określana jako wit. B7. Biotyna bierze udział w wielu procesach metabolicznych, które są związane z wykorzystaniem tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów. W ramach ciekawostki można wspomnieć, że etymologia nazwy biotyna wywodzi się od greckiego słowa „bios” (tłum. grec. żyć). Dowiedz się więcej na temat biotyny!

Sortuj:
Wysyłka dzisiaj
Doppelherz aktiv Na włosy + Biotyna 30 kapsułek

Doppelherz aktiv Na włosy + Biotyna 30 kapsułek

18.13 zł
Wysyłka dzisiaj
Biotebal PLUS 3x30 tabletek

Biotebal PLUS 3x30 tabletek

79.35 zł

Czym właściwie jest biotyna?

Biotyna to ważna część enzymów w organizmie. Elementy odpowiadają za rozkładanie substancji takich jak wcześniej wspomniane tłuszcze, węglowodany i inne. Za objaw niewystarczającej ilości biotyny w organizmie zalicza się przerzedzenie włosów czy czerwoną, łuszczącą się wysypkę wokół oczu, nosa i ust.

Biotyna pojawia się w tkankach zwierzęcych i roślinnych. Może być też rozpuszczona w wodzie. Witamina B7 jest podawana w różnej formie: proszku, żelek, kropli, tabletek i kapsułek. Warto zastanowić się nad dodaniem biotyny do swojego żywienia, ponieważ jej niedobór może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla organizmu.

Naturalne źródła biotyny

Do naturalnych źródeł biotyny zalicza się jedzenie pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Najwięcej witaminy B7 zawierają takie produkty jak wątróbka wołowa i wieprzowa, drożdże, żółtka kurzych jaj, mąka, mleko, orzechy włoskie i ziemne, a także szpinak, migdały i marchew.

Jednak ze względu na coraz to szerszy dostęp do żywności przetworzonej, a także spadek jej jakości niezbędne jest dodawanie do codziennego systemu żywieniowego praktycznego uzupełnienia – właśnie takiego jak biotyna, czyli witamina B7.

Funkcja biotyny w naszym organizmie

Witamina B7 wpływa na kilka aspektów działania naszego organizmu. Jest to nie tylko oddziaływanie na wygląd skóry, ale także udział w tworzeniu protrombiny, która ma duże znaczenie w kontekście procesu krzepnięcia krwi.

Biotyna uczestniczy też w innych ważnych funkcjach organizmu. Jest to tworzenie kwasów tłuszczowych, glukoneogeneza – produkcja glukozy. Biotynę uważa się również za składnik, który wpływa na wzmocnienie włosów i paznokci.

Witamina B7 w dużych dawkach sprawdza się też w leczeniu stwardnienia rozsianego, a także demielinizacyjnej choroby autoimmunologicznej. Biotyna może wspierać remielinizację osłonki mielinowej komórek nerwowych, spowalniając lub nawet odwracając neurodegenerację.

Jak rozpoznać niedobór biotyny?

Niedobór witaminy B7 pojawia się najczęściej u osób ze znacznym stopniem niedożywienia związanego z reguły z chorobą. Niekiedy może zaistnieć duży brak biotyny w przypadku spożywania niewystarczającej ilości produktów białkowych. Czasem nie ma witaminy B7 w organizmie również ze względu na przewlekłe stosowanie leków z określonych grup takich jak m.in. leki przeciwdrgawkowe czy antybiotyki.

Brak biotyny w organizmie można rozpoznać po wysypce skórnej (w okolicy ust), osłabionej kondycji włosów, zaburzeń nastroju o charakterze depresyjnym, zwiększonym zmęczeniu, uogólnionego bólu mięśni, występowaniu parestezji. Widząc te oznaki, warto sięgnąć po dodatkowe źródło witaminy B7.