Aspiryna – znany środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy
Aspiryna to lek stosowany już od ponad 100 lat. Ze względu na swoje skuteczne działanie produkt jest tak popularny, że nawet wpisano go do księgi rekordów Guinessa – to najczęściej kupowany preparat przeciwbólowy na całym świecie. Aspiryna wyróżnia się też działaniem m.in. przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Co warto wiedzieć na jej temat?
Aspiryna – co to właściwie jest?
Aspiryna to potoczna nazwa kwasu acetylosalicylowego. To organiczny związek chemiczny, acetylowa pochodna kwasu salicylowego i zarazem niesteroidowy lek przeciwzapalny.
Aspiryna jest stosowana w celu zmniejszenia bólu, gorączki, a także stanu zapalnego oraz jako lek przeciwzakrzepowy. Istnieją również specyficzne, rzadziej spotykane stany, w których stosuje się Aspirynę. Takie okoliczności obejmują m.in. chorobę Kawasaki, zapalenie osierdzia i gorączkę reumatyczną.
W Aspirynie znajduje się kwas acetylosalicylowy, który ma zdolność do zahamowania procesu produkcji cyklooksygenazy, powodującej powstawanie prostaglandyn. Prostaglandyna bierze udział w przekazywaniu bólu oraz rozwoju stanów zapalnych i gorączki. Dzięki Aspirynie jej działanie jest zastopowane.
Aspiryna – zastosowanie leku przeciwgorączkowego i przeciwbólowego
Aspiryna bez recepty może być stosowana w celu obniżenia gorączki, a także łagodzenia bólu o stopniu od łagodnego do umiarkowanego, który może być związany z migreną, miesiączką, zapaleniem stawów czy zębami lub mięśniami.
Aspiryna może być też używana po to, żeby zapobiegać atakom serca u osób, które już ich doświadczyły w przeszłości lub dławicy piersiowej (jest to ból w klatce piersiowej, który pojawia się w momencie, kiedy serce nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu).
Aspiryna sprawdza się również przy zapobieganiu udarom niedokrwiennym czy krwotocznym u osób, które zmagały się z tymi przypadłościami w przeszłości. Należy też nadmienić, że Aspiryna zalicza się do leków nazywanych salicylanami. Oznacza to, że kwas acetylosalicylowy działa poprzez zatrzymanie produkcji pewnych naturalnych substancji powodujących gorączkę, ból, obrzęk, a także zakrzepy krwi.
Jak stosować Aspirynę?
Aspiryna to lek występujący w postaci tradycyjnej tabletki lub tabletki o opóźnionym uwalnianiu, kiedy to kwas acetylosalicylowy jest uwalniany dopiero w jelitach, żeby zapobiec uszkodzeniu żołądka. Może też występować na rynku w postaci proszku w saszetkach lub gumy do żucia.
Odnośnie do stosowania Aspiryny lek może być przyjmowany przez osoby dorosłe każdorazowo w ilości od 500 mg do 1000 mg kwasu acetylosalicylowego. W praktyce jest to od 1 do 2 tabletek leku. Z kolei maksymalna dawka Aspiryna w trakcie doby to 1500 mg dla osoby dorosłej.
Aspiryna nie powinna być stosowana u dzieci w wieku do 12 lat. Dzieje się to ze względu na możliwość pojawienia się powikłań, na przykład zespołu Rey’a, astmy wirusowej, problemów z przewodem pokarmowym, dokładnie krwawienia. Dzieci powinny też stosować Aspirynę wyłącznie na polecenie lekarza.