Arnika górska – właściwości
Lecznicze właściwości arniki górskiej są znane nie od dzisiaj. To roślina powszechnie wykorzystywana w ziołolecznictwie, która jest bogata w wiele mających pozytywny wpływ na zdrowie człowieka substancji, w tym we flawonoidy i olejki eteryczne, a także karotenoidy, fitosterole oraz saponinę. Arnika najczęściej stanowi element preparatów przeznaczonych do miejscowego stosowania na skórę bądź błony śluzowe. W aptece internetowej Rosa mamy m.in. żele i maści zawierające w składach ekstrakt z arniki.
Preparaty z arniką – działanie
Preparaty do stosowania miejscowego, które mają w składzie arnikę, są rekomendowane do stosowania na skórę w przypadku urazów, w tym zwłaszcza na siniaki i stłuczenia. Arnika bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku obrzęków oraz przy opuchnięciach. Preparaty z arniką można stosować też na oparzenia, poza tym znajdują zastosowanie w przypadku owrzodzeń żylakowych. Właściwości arniki sprawiają, że wspomaga ona gojenie się ran i zmniejszanie wspomnianych dolegliwości. Dodatkowo arnika może być pomocna też przy innych wskazaniach, w tym przy pielęgnacji cery naczynkowej.
Arnika stosowana zewnętrznie ma pozytywny wpływ na ukrwienie, poza tym wspomaga krążenie żylne i przyczynia się do poprawy kondycji naczyń krwionośnych. Dodatkowo arnika zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów i wykazuje działanie przeciwobrzękowe. Działa również przeciwzapalnie i przyspiesza ziarninowanie, a oprócz tego ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Arnikę można wykorzystać do regenerującego masażu ciała, poza tym sprawdzi się przy cerze tłustej i łojotokowej.
Jak stosować arnikę?
Preparaty z arniką należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce dołączonej do opakowania. Arnika nie powinna być stosowana na uszkodzoną skórę, w tym na otwarte rany i ciężkie oparzenia III stopnia, poza tym przeciwwskazaniem do jej stosowania są ostre stany zapalne skóry. Arniki nie powinny również aplikować osoby, które są uczulone na rośliny z rodziny astrowatych.