Acerola – pożyteczny owoc o prozdrowotnym działaniu
Acerola jest jednym z najlepszych, naturalnych źródeł witaminy C. kwasu askorbinowego. Z tego powodu wiele osób decyduje się dodać suplement diety do codziennego cyklu żywieniowego. Ci, którzy uzupełniają swoją dietę o acerolę, mogą korzystać z wielu prozdrowotnych właściwości owocu. Pomaga utrzymać odporność m.in. w trakcie okresów zachorowań, które cyklicznie mają miejsce, na przykład w okresie jesienno-zimowym.
Acerola – co warto wiedzieć na jej temat?
Zaczynając od podstawowych informacji, Acerola to krzew pochodzący z Wysp Karaibskich. Naturalnie występuje w środowisku meksykańskim, w Teksasie, Ameryce Środkowej, a także w północnej części Ameryki Południowej.
Owoce rośliny wyglądają bardzo charakterystycznie. Wyróżniają się jasnym, czerwonym kolorem, a w środku mają po trzy pestki i soczysty, kwaśny miąższ. To właśnie ta część aceroli jest bogata w witaminę C. Oprócz dominującego kwasu askorbinowego, acerola zawiera również witaminę A, B1, B2, fosfor, wapno, magnez, potas, niacynę, pirydoksyny, a także żelazo.
Acerola ma też w sobie karotenoidy i antocyjany, czyli przeciwutleniacze. Właśnie ze względu na tak wiele prozdrowotnych składników acerola to suplement diety dodawany do standardowego cyklu żywieniowego wielu osób podczas jesieni i zimy, a także okresów przejściowych.
Acerola – dawkowanie suplementu diety
Acerola jest dostępna zazwyczaj w formie preparatu doustnego, tabletek. Nie można przekraczać dawek wspomnianych w dołączonej instrukcji. Nie zwiększy to pozytywnych efektów oddziaływania aceroli, a może nawet zaszkodzić.
Przed stosowaniem aceroli warto skonsultować ewentualne wątpliwości z lekarzem. Przechodząc do sposobu dawkowania, suplement diety powinien być przyjmowany w ilości 1 tabletka na dobę.
Acerolę najlepiej spożywać rano i obficie popić. Jeśli ktoś wykazuje większe zapotrzebowanie na kwas askorbinowy, to może przyjąć ok. 3 tabletki na dobę w podzielonych dawkach. Preparatu nie powinno się spożywać w sytuacji, gdy konsument wykazuje nadwrażliwość lub nietolerancję na jakikolwiek ze składników.
Prozdrowotne właściwości aceroli – kiedy po nią sięgać?
Ze względu na to, że witamina C znajdująca się w aceroli jest łatwoprzyswajalna, suplement diety wspiera wiele pozytywnych procesów zachodzących w naszym organizmie.
Zaliczają się do tego właściwości lecznicze, które wykorzystuje się m.in. przy leczeniu przeziębienia lub anemii. Funkcjonowanie aceroli dotyczy też neutralizowania wolnych rodników. Podnosi poziom przeciwciał i jednocześnie chroni przed rozmaitymi infekcjami.
Co więcej, za sprawą dużej ilości kwasu askorbinowego w owocu, acerola działa pozytywnie na proces produkcji kolagenu. Obniża też ciśnienie i zapobiega udarowi mózgu. Poprawia również kondycję naczyń krwionośnych, uszczelniając je i redukując prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.
Po acerolę sięgają również osoby, które chcą zahamować proces powstawania zmarszczek. Oprócz tego suplement diety zwiększa poziom lepkości mazi stawowej, wpływa pozytywnie na stan stawów i kości. Warto też wspomnieć o tym, że acerola zawiera również cenne białko, a także tłuszcz i węglowodany.