Urazów kończyn dolnych każdego dnia doświadcza tysiące osób. Problem ten dotyka zarówno ludzi bardzo młodych, jak i tych w średnim i starszym wieku. Zapalenie ścięgna Achillesa to kontuzja, która może się przytrafić nie tylko sportowcom, ale również tym mniej aktywnym fizycznie. Choć bóle wywołane tym problemem są w stanie mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie, to na szczęście istnieje wiele rozwiązań realnie zmniejszających ryzyko, że w ogóle się one pojawią.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Czym jest ścięgno Achillesa?
- Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa?
- Jak rozpoznać objawy stanu zapalnego tej części ciała?
- W jaki sposób należy leczyć kontuzję ścięgna?
- Czy istnieją suplementy diety wspierające pracę ścięgien?
- Dlaczego przyjmowanie preparatów z kolagenem jest tak ważne?
Chcemy skupić się także na kwestii profilaktyki zapalenia ścięgna Achillesa. Opiera się ona przede wszystkim na dbaniu o stan swoich mięśni i stawów, jak również właściwie zaplanowanej aktywności fizycznej — nie tylko tej intensywnej, ale także rekreacji.
Co to jest ścięgno Achillesa?
Ścięgno piętowe, zwane także ścięgnem Achillesa, składa się z włókien kolagenowych i jest masywną oraz szeroką strukturą anatomiczną, największą tego typu w ludzkim ciele. Znajduje się ono na tylnej powierzchni goleni i łączy ze sobą mięsień brzuchaty łydki z piętą. Ścięgno to jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania nóg. Jest tak ze względu na fakt, iż dzięki niemu stopa może zginać się podeszwowo i tym samym możliwe jest stanie na palcach, chodzenie, bieganie oraz skakanie.
Ścięgno Achillesa to bardzo wytrzymała część ciała, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że nie może rozwinąć się w nim stan zapalny, a ono samo ulec uszkodzeniu. Wbrew pozorom jego kontuzje są dość powszechnym problemem. Najczęściej muszę mierzyć się z nim biegacze, piłkarze i inne osoby uprawiające sporty opierające się przede wszystkim na bieganiu.
Czym jest zapalenie ścięgna Achillesa?
Zapalenie ścięgna Achillesa najczęściej jest diagnozowane u ludzi, którzy nagle i bez odpowiedniej rozgrzewki poddali swoje działo zbyt obciążającemu, intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Do takiego urazu może dojść także u osób z nadwagą, jakie prowadzą siedzący tryb życia. W niektórych przypadkach taki stan zapalny bywa wynikiem dużej liczby mikrourazów nagromadzonych w stosunkowo krótkim czasie.
Reasumując: jest to uszkodzenie kończyny dolnej spowodowane przeciążeniem ścięgna. Stan zapalny w tym przypadku dotyczy odcinka od mięśnia łydki, aż po kość piętową. Jeśli problem nie zostanie wyleczony w prawidłowy sposób, może doprowadzić to do poważnych powikłań, a te mogą dotyczyć ograniczenia swobodnego i bezbolesnego poruszania nogą.
Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa?
Stan zapalny ścięgna Achillesa najczęściej rozwija się wskutek jego nadwyrężenia lub przetrenowania. Do takiej sytuacji może dojść w różnoraki sposób, powodami zazwyczaj są kwestie takie jak:
- wykonywanie ćwiczeń, które nie są dopasowane do indywidualnych możliwości danej osoby, np. aktywności z za dużym obciążeniem (tj. bez jego stopniowego jego zwiększania), zbyt intensywne biegi i sprinty lub po prostu stosowanie niewłaściwej techniki;
- aktywność fizyczna na nierównym terenie, który wymaga np. specjalnych umiejętności i wprawy;
- brak rozgrzewki przed treningiem;
- ćwiczenia, które są ukierunkowane na jedną, konkretną grupę mięśni;
- nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia powodujące nadmierne napięcie w obrębie ścięgna;
- noszenie źle dobranych butów, w tym takich na wysokim obcasie lub ze zbyt twardą podeszwą (niezapewniającą właściwej amortyzacji);
- niektóre choroby, np. toczeń rumieniowaty, zwyrodnienie stawów, cukrzyca i reumatyzm;
- zaburzenia biomechaniczne takie jak kolana szpotawe, zmniejszona mobilność stawów skokowych i płaskostopie;
- źle zbilansowana dieta, ponieważ może ona prowadzić do niedoborów składników odżywczych niezbędnych do utrzymania ścięgien w dobrym zdrowiu;
- sięganie po używki, w tym po alkohol i papierosy, ponieważ osłabiają organizm na wielu frontach;
- urazy mechaniczne, np. skręcenia lub uderzenia kostki lub śródstopia.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż istnieje naprawdę wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zapalenia ścięgna Achillesa. Im więcej się ich nagromadzi, tym wyższy procent prawdopodobieństwa, że dojdzie do kontuzji. To właśnie z tego względu tak ważne jest, aby utrzymywać zdrowy tryb życia, ćwiczyć regularnie i stosować właściwą dla siebie dietę.
Dlaczego występuje ból ścięgna Achillesa?
Dolegliwości bólowe w obrębie ścięgna piętowego są konsekwencją urazu i stanu zapalnego. W przypadku zapalenia dana osoba odczuwa ból, a ponadto może zaobserwować opuchliznę i zaczerwienienie.
Jeśli natomiast chodzi o urazy, to dyskomfort wynika z kontuzji ścięgna i/lub przylegających do niego tkanek. Ból ścięgna najczęściej początkowo jest umiarkowany i stopniowo nasila się do ostrego. Zwykle następuje to wskutek chodzenia, biegania lub skakania. Jeśli ból zaczyna kwalifikować się do nazwania go przewlekłym i dodatkowo odczuwalna staje się sztywność uszkodzonej struktury, konieczne jest skorzystanie z porady lekarza.
Objawy zapalenia ścięgna
Głównym objawem zapalenia tej części ciała jest silny ból skupiający się w okolicy łydki, tylnej części kostki i — co oczywiste — ścięgna. Do nasilenia dolegliwości dochodzi, gdy dotyka się wymienionych miejsc. Często można zaobserwować także:
- zaczerwienienie i ocieplenie w miejscu kontuzji;
- opuchliznę;
- sztywność, szczególnie odczuwalna jest ona rano lub po dłuższym odpoczynku, towarzyszą temu również problemy w zakresie poruszania stopą;
- trzeszczenie w uszkodzonej okolicy.
Inne obawy zapalenia ścięgna Achillesa to zmniejszenie zakresu ruchu oraz trudności w podnoszeniu cięższych przedmiotów (co wcześniej nie sprawiało problemów), staniu na palcach, a nawet podczas zwykłego zakładania butów.
Stan zapalny ścięgna Achillesa — leczenie
Każda osoba, która zaobserwuje u siebie niepokojący, trwający zbyt długo i nasilający się z czasem ból łydki lub jakikolwiek inny objaw wskazujący, że może być to zapalenie ścięgna Achillesa, powinna udać się do specjalisty. Co dalej? Lekarz zapewne zleci wykonanie odpowiednich badań. Diagnostyka w tym przypadku polega przede wszystkim na wykonaniu prześwietlenia rentgenem, a niekiedy obejmuje także USG i rezonans magnetyczny.
To bardzo ważne, aby nie odkładać zbyt długo wizyty u lekarza, ponieważ podobne kontuzje wymagają jak najszybszego rozpoznania. Im prędzej zostaną podjęte właściwe kroki, tym wyższy procent prawdopodobieństwa, że pacjent w pełni wyzdrowieje. To samo dotyczy także innych podobnych urazów, jak choćby zerwanie ścięgna piętowego lub przeciążenie (w tym mocne uszkodzenie) stawu skokowego.
Jak przebiega proces rekonwalescencji zapalenia ścięgna Achillesa? Leczenie zawsze zostaje dostosowane do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Dotyczy to przede wszystkim tego, jak mocno zaawansowana jest kontuzja. Do najczęstszych zaleceń lekarskich należą:
- unieruchomienie kończyny, np. przy pomocy ortezy;
- fizjoterapia;
- zastosowanie lasera wysokoenergetycznego;
- odpowiednie ćwiczenia wspierające leczenie;
- noszenie specjalnych wkładek do butów, których zadaniem jest uniesienie pięty;
- w ciężkich przypadkach zdarza się, że konieczna jest operacja.
Czy to wszystko, jeśli chodzi o leczenie zapalenia ścięgna Achillesa? Nie. Istnieją również metody farmakologiczne, w tym m.in. przyjmowanie niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym (mogą być stosowane doustnie lub miejscowo) lub antybiotyków. W przypadku, gdy poprawa stanu klinicznego nie nastąpi, można zastosować także terapie osoczem bogatopłytkowym.
Przyczyny entezopatii ścięgna
Zacznijmy od tego, czym jest entezopatia ścięgna Achillesa? To stan chorobowy, w których dochodzi do uszkodzenia lub nawet całkowitej degradacji tej struktury ciała. Problem najczęściej występuje jako skutek przeciążenia ścięgna piętowego i spowodowanych tym mikrourazów w obrębie przyczepu. Najczęstszymi objawami entezopatii są dolegliwości takie jak silny ból, sztywność i ograniczenie zakresu ruchu uszkodzonego miejsca.
Jakie są przyczyny entezopatii ścięgna? Oto kilka z nich:
Siedzący tryb życia — mało ruchu i spędzanie czasu głównie na kanapie zamiast wyjścia na spacer osłabia nasze ścięgna i może powodować, że każdy wysiłek stanie się dla nich zbyt duży, co z kolei prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia w nich stanów chorobowych;
Zapominanie o rozgrzewce przez rozpoczęciem treningu;
Uprawianie sportów, które zbyt mocno obciążają mięśnie łydki, np. taniec, squash lub tenis.
Pozostaje pytanie, co można zrobić aby uniknąć problemów takich jak entezopatia i zapalenie ścięgna Achillesa lub przyspieszyć jego regenerację, jeśli doszło do kontuzji? Otóż istnieje wiele sposobów, a jednym z nich jest sięgnięcie po odpowiedni suplement diety, który realnie ma potencjał wzmacniający tę konkretną okolicę ludzkiego ciała. O jakim preparacie mowa? Przykładem takowego jest Cignon Shots!
Cignon Shots — suplement diety, który warto znać
Dlaczego Cignon Shots zasługuje na szczególną porcję uwagi? Ponieważ zawiera on m.in. hydrolizowany kolagen i kwas hialuronowy, które korzystnie wpływają na kondycję ścięgien.
Kolagen to budulec tkanki łącznej, z której zbudowane są ścięgna, kości, zęby, chrząstki, skóra, naczynia krwionośne i rogówka oka. Włączenie do diety suplementów z kolagenem minimalizują ryzyko wystąpienia urazów wymienionych części ciała, ponieważ zwiększa się w ten sposób ich wytrzymałość oraz elastyczność. To nie wszystko! Cignon Shots ma także potencjał regeneracyjny — jeśli ścięgno ulegnie kontuzji, preparat wspiera proces leczenia.
Kwas hialuronowy to z kolei związek chemiczny, który występuje w naszych organizmach naturalnie. Znajdujemy do również w stawach oraz ścięgnach. Przyjmowanie tej substancji pozytywnie oddziałuje na ich stan, czyniąc je elastyczniejszymi i poprawiając ich nawilżenie.
Suplement diety Cignon Shots występuje w formie wygodnych shotów do spożycia na raz lub — w zależności od preferencji — do rozcieńczenia w ½ szklanki wody. Wystarczy spożywać jedną fiolkę dziennie, aby faktycznie wzmocnić swoje stawy i ścięgna.
Do innych zalet produktu należą także kwestie, takie jak:
- utrzymanie prawidłowego stanu tkanek łącznych dzięki zawartej w nim miedzi;
- wspomaganie syntezy białek oraz ochrona komórek przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego — dzięki cynkowi i ponownie miedzi;
- przyspieszenie procesu odbudowy ścięgien;
- wyeliminowanie lub zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie ścięgien.
Słowem, Cignon Shots jest odpowiedni dla wszystkich — zarówno osób prowadzących siedzący tryb życia (choć ten powinien się zmienić w aktywny), jak i tych lubujących się w rekreacji lub uprawianiu sportów wyczynowo. W każdym przypadku preparat jest istotny dla wspomagania funkcjonowania stawów i ścięgien.