Grypa żołądkowa to jedna z częstszych infekcji wirusowych, powodująca objawy ze strony układu pokarmowego. Chorobie towarzyszy ostra biegunka oraz wysoka gorączka. Mogą pojawić się również dreszcze. W przypadku grypy żołądkowej istnieje duże ryzyko odwodnienia organizmu, dlatego należy pamiętać o stałym uzupełnianiu płynów.

Co jeszcze warto wiedzieć o grypie żołądkowej? Jak można się nią zarazić? W jaki sposób leczyć? Sprawdź!

Grypa żołądkowa – co to jest? Jak można się zarazić?

Grypa żołądkowa to infekcja wirusowa o ostrym przebiegu. Za jej wystąpienie odpowiadają przede wszystkim rotawirusy, adenowirusy oraz norowirusy. Patogeny te dostają się do wnętrza organizmu i zaczynają niszczyć błonę śluzową żołądka, co skutkuje dotkliwymi reakcjami ze strony układu pokarmowego.

Grypa żołądkowa jest bardzo częstą infekcją i ma charakter wysoce zakaźny. Wystarczy nawet niewielki kontakt z wirusami, aby móc się zarazić. Co istotne, często obserwuje się zjawisko rozprzestrzeniania infekcji na zasadzie efektu domino – zarażenie się jednej osoby w grupie, np. w przedszkolu czy w pracy, skutkuje zakażeniem się innych osób.

Wynika to z faktu, iż wirusy te przenoszą się m.in. drogą kropelkową. Tym samym, można się zarazić, przebywając na krótkim dystansie z osobą zakażoną (np. podczas rozmowy). Zarazić się można również poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń.

Grypa żołądkowa – objawy. Jak rozpoznać schorzenie?

Grypa żołądkowa ma dość specyficzne objawy. Przede wszystkim najłatwiej rozpoznać ją po ostrej i wodnistej biegunce. Chory może czuć potrzebę oddania stolca nawet kilka razy dziennie. Dlatego absolutną podstawą w tym czasie jest nawodnienie, gdyż w przeciwnym przypadku może dojść do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i odwodnienia organizmu. Oprócz tego pojawia się wysoka gorączka – powyżej 38 stopni. Często towarzyszą jej bóle głowy, poczucie ogólnego rozbicia oraz dreszcze.

Dodatkowo u chorego pojawiają się:

  • nudności,
  • brak apetytu,
  • silne bóle brzucha,
  • ogólne osłabienie i zmęczenie.

Warto pamiętać o tym, że grypa żołądkowa ma nagły i ostry przebieg. Jest stanem wycieńczenia organizmu, ze względu na pojawiające się w jej przebiegu objawy. Dlatego w tym czasie należy szczególnie postawić na odpoczynek, nawodnienie oraz odpowiednie preparaty.

Zdarza się również tak, że grypa żołądkowa występuje bez biegunki – wówczas jej rozpoznanie jest bardzo trudne, gdyż pozostałe objawy są bardzo zbliżone do zwykłego przeziębienia.

Grypa żołądkowa – ile trwa?

Pierwsze objawy grypy żołądkowej pojawiają się w przeciągu ok. 12 godzin od kontaktu ze źródłem zakażenia. Grypa żołądkowa, określana również jako jelitówka, trwa zwykle ok. tygodnia. Jest to średni czas, gdyż u niektórych osób może trwać nawet jeden dzień, a u innych nieco dłużej, np. ok. 10 dni.

Grypa żołądkowa w ciąży – czy jest groźna?

Grypa żołądkowa ogólnie jako dolegliwość jest dość groźna, jeśli chory nie zadba o siebie odpowiednio. Tym większe znaczenie ma to w okresie ciąży, gdy organizm matki odpowiada nie tylko za siebie, ale również za rozwijające się maleństwo. Infekcja sama w sobie nie stanowi zagrożenia, jednak dolegliwości występujące w jej przebiegu, mogą mieć negatywny wpływ na dziecko lub przebieg ciąży, jeśli kobieta nie postawi na nawodnienie i odpoczynek.

Największym ryzykiem jest zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, prowadzące do odwodnienia, wymagające pobytu w szpitalu. Warto mieć to na uwadze, gdyż skrajne odwodnienie prowadzi do kwasicy metaboliczne, a ta z kolei może uszkodzić płód lub doprowadzić do zgonu.

Podsumowując – grypa żołądkowa w ciąży nie jest powodem do nadmiernej paniki, jednak należy pamiętać o podstawowych i kluczowych zasad leczenia jelitówki oraz – w razie wątpliwości – skonsultować się z lekarzem.

Grypa żołądkowa u dzieci – jak sobie z nią radzić?

Za wystąpienie grypy żołądkowej u dzieci najczęściej odpowiadają rotawirusy, natomiast największym źródłem zakażenia są przedszkola. Większość dzieci dość łagodnie przechodzi jelitówkę, choć zdarzają się przypadki odwodnienia lub tak ostrego przebiegu, że konieczna jest hospitalizacja dziecka.

Przebieg choroby zależy w dużym stopniu od wieku dziecka oraz poziomu odporności organizmu. Zdarza się, że u dzieci jelitówka przebiega bez biegunki. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal kluczową rolę, oprócz odpowiednich preparatów, odgrywa nawodnienie organizmu.

Grypa żołądkowa – jak leczyć?

Leczenie grypy żołądkowej to przede wszystkim nawodnienie organizmu. Oprócz tego warto sięgnąć po leki na biegunkę, które mogą przynieść ulgę przy tej dolegliwości. Warto jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie takich leków nie może odbywać się na tzw. „pusty żołądek”, dlatego w ciągu dnia chory powinien coś zjeść.

Pomocne będą również elektrolity, takie jak np. Olimp Hydratonic Fast, które pozwolą zadbać o równowagę gospodarki elektrolitowej w organizmie. Można sięgnąć również po probiotyki, wpływające korzystnie na mikroflorę jelitową. W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, należy ją zbić, korzystając z odpowiednich preparatów, takich jak Pyralgina Gorączka.

Co jeść przy grypie żołądkowej? Dieta

Przy grypie żołądkowej dieta powinna być bardzo lekkostrawna i delikatna – bez sztucznych dodatków czy ostrych przypraw. W pierwszej fazie infekcji, gdy grypa ma ostry charakter, warto postawić na posiłki takie jak kisiel czy kleik ryżowy. Dobrym wyborem będzie również kasza manna. Produkty te warto przygotować na bazie wody ewentualnie napoju roślinnego, gdyż mleko krowie może podrażnić żołądek i spotęgować dolegliwości. W kolejnych dniach można wprowadzać stopniowo zupy czy ugotowane, chude mięso drobiowe. Należy unikać twardych produktów oraz surowych warzyw i owoców.