W moczu mogą znajdować się płyny, sole, a także produkty odpadowe. Jednak uryna sama w sobie jest sterylna lub wolna o bakterii, wirusów oraz innych organizmów uznawanych za chorobotwórcze. Jeśli zostaną zauważone bakterie w moczu, z reguły podejrzewa się zakażenie układu moczowego – ZUM. Co jeszcze warto wiedzieć na temat bakterii w moczu? Najciekawsze informacje znajdziesz w naszym artykule!
Czym właściwie jest układ moczowy?
Na samym początku trzeba zacząć od określenia, czym właściwie jest układ moczowy. To zespół narządów wewnętrznych, które wytwarzają i przechowują urynę. To jeden z płynnych produktów odpadowych organizmu.
W skład układu moczowego wchodzą nerki. To małe narządy, które znajdują się w tylnej części naszego ciała, w okolicy nieco nad biodrami. Pełnią funkcję filtra w organizmie. Odpowiadają za usuwanie odpadów i wody z krwi, które stają się później moczem.
Następnym ważnym organem są moczowody. Są to cienkie rurki przenoszące mocz z nerek do pęcherza. Pełni on funkcję pojemnika na urynę. Pęcherz przechowuje mocz zanim opuści ciało. Ważnym organem w układzie jest też cewka moczowa. To właśnie przez nią uryna wydostaje się z ciała na zewnątrz.
Dlaczego bakterie w moczu są nienaturalnym zjawiskiem?
Następną kwestią, którą należy wyjaśnić, jest to, dlaczego bakterie w moczu nie są normalną sytuacją. Pomimo tego, że pierwsze wrażenie wskazuje na to, że powinno być to normalne, to warto wiedzieć, że uryna zazwyczaj nie zawiera bakterii, zarazków.
Dzieje się tak ze względu na to, że mocz jest produktem ubocznym układu filtracji nerek. Mocz powstaje wtedy, gdy z krwi jest usuwany nadmiar wody. Zazwyczaj uryna jest transportowana przez układ moczowy bez żadnych zanieczyszczeń.
W takim razie, skąd biorą się bakterie? Zarazki mogą dostać się do układu moczowego z zewnątrz organizmu. Powodują przy tym problemy takie jak infekcje, a także stany zapalne. Właśnie wtedy mówi się o zakażeniu dróg moczowych – ZUM.
Co sprawia, że pojawiają się bakterie w moczu?
Obecność bakterii w moczu jest spowodowana przez mikroorganizmy. Zarazki przedostają się do cewki moczowej i pęcherza. Tym samym powodują zapalenie i infekcję. Zakażenie występuje zazwyczaj we wcześniej wymienionych organach, jednak mogą też przemieszczać się w górę moczowodów i zarażać nerki.
Na infekcję dróg moczowych może zachorować praktycznie każdy. Zauważa się jednak, że dotyczy to głównie kobiet. Dzieje się to ze względu na fakt, że cewka moczowa u kobiet jest krótsza i znajduje się bliżej odbytu, gdzie występują bakterie E.coli.
Do grupy zwiększonego ryzyka zaliczają się również osoby starsze. Zapalenie pęcherza moczowego jest bardziej prawdopodobne ze względu na niepełne opróżnianie zbiornika z uryną. Główne powody to powiększona prostata lub wypadnięcie pęcherza – opada i wysuwa się ze swojej standardowej pozycji.
Jakie są objawy zakażenia dróg moczowych?
W momencie, kiedy pojawiają się bakterie w moczu, dochodzi do infekcji. Powoduje ona to, że wyściółka dróg moczowych staje się czerwona i podrażniona, zachodzi zapalenie. Efektem są konkretne objawy, o których w tym akapicie powiemy nieco więcej.
Pierwszym z nich jest charakterystyczny ból, który odczuwa się na poziomie brzucha lub obszaru miednicy. Osoba zmagająca się z zakażeniem układu moczowego może też czuć ucisk w dolnej części miednicy. Bakterie w moczu powodują nagłą potrzebę moczu lub jego nietrzymanie. Może pojawić się też ból przy oddawaniu uryny wraz z krwią. Do symptomów zalicza się również nieprawidłowy kolor moczu, a także mocno odczuwalny, nieprzyjemny zapach.
Mogą też zaistnieć inne objawy dotyczące obecności bakterii w moczu. Jest to ból w trakcie uprawiania seksu, a także odczuwany w okolicach penisa. Do tego może dojść zmęczenie, gorączka, dreszcze, wymioty, a nawet zmiany psychiczne lub dezorientacja.
W jaki sposób diagnozuje się bakterie w moczu?
Bakterie w moczu można sprawdzić za pomocą dwóch odmian testów. Lekarze zazwyczaj dokonują analizy uryny. W trakcie testów jest badana obecność białych i czerwonych krwinek znalezionych w moczu, co może jednoznacznie wskazać na infekcję. Drugi rodzaj badania to przesiew uryny. Służy określeniu rodzaju bakterii w moczu. Dzięki niemu można określić odpowiednie leczenie.
Leczenie infekcji dróg moczowych – jak przebiega?
Zakażenie dróg moczowych wymaga leczenia obejmującego stosowanie antybiotyków, które zabijają bakterie oraz zwalczają infekcję. Do ich nabycia jest niezbędna recepta lekarza. Wśród często używanych produktów znajdują się m.in.: nitrofurantoina, sulfonamidy, amoksycylina, cefalosporyny, trimetoprim/ sulfametoksazol, doksycyklina i chinolony.
Nie należy przerywać przyjmowania antybiotyku. To ważne ze względu na to, że objawy ustępują i zaczynasz czuć się lepiej. Jeśli infekcja nie zostanie całkowicie wyleczona za pomocą pełnego kursu antybiotyków, może powrócić.
Producenci leków na zakażenie dróg moczowych pozostawiają kupującym duży wybór. Środki są dostępne w formule tabletek, płynów i saszetek przeciw infekcjom układu moczowego. Z kolei do najczęściej wybieranych produktów zaliczają się, na przykład: Furaginum, Naturell i Urinal. Dzięki nim można skutecznie walczyć z bakteriami w moczu.
Jak zredukować prawdopodobieństwo pojawienia się bakterii w moczu?
Podstawą jest praktykowanie dobrej higieny. Ta kwestia jest szczególnie ważna dla kobiet, których cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn i znajdująca się bliżej odbytu. Zaleca się, aby po wypróżnieniu zawsze wycierać się od przodu do tyłu. Kobiety powinny również w trakcie cyklu menstruacyjnego często zmieniać podpaski i tampony.
W celu uniknięcia bakterii w moczu trzeba też spożywać odpowiednią ilość płynów – od 1,5 do 3 litrów wody dziennie. Pomaga to usuwać zarazki z dróg moczowych. Dobrze jest też oddać mocz bezpośrednio po stosunku. Dzięki temu zostaną usunięte wszelkie bakterie, które mogły zostać wprowadzone w trakcie seksu.