Babka lancetowata to roślina, którą nierzadko stosowały nasze babki i prababki. Wiele z nas na pewno pamięta zrywanie jej liści i przykładanie do ran, gdy po raz kolejny się wywróciliśmy, a z rany leciała krew. Babka lancetowata skrywa w sobie bowiem wiele właściwości zdrowotnych. Preparaty z babką w składzie warto mieć w swojej apteczce. Sprawdź jej zastosowanie.
Babka lancetowata – czym jest?
Babka lancetowata to bylina rosnąca dziko w Europie, Afryce Północnej oraz w zachodniej części Azji. W naszym kraju znajdziemy ją na łąkach, pastwiskach, trawnikach i polach. Często rośnie też przy drogach. Najważniejsze (z medycznego punktu widzenia) są jej liście, które należy zbierać od maja do września. Kolejnym krokiem zaraz po zerwaniu jest suszenie ich w temp. poniżej 40 stopni Celsjusza, koniecznie w cieniu i z dostępem do powietrza. Tylko wtedy nie ulegną odbarwieniu.
Liście babki lancetowatej stosowano już w starożytności. Sok z jej liści podawano na ukąszenia węży i skorpionów. Wieki później, w średniowieczu, napar z babki lancetowatej leczył opuchliznę i złamania. Historia mówi, że stosowano go także jako antidotum na miłosne zaklęcia.
Babka lancetowata – właściwości prozdrowotne
W liściach babki lancetowatej znajdują się: witaminy (m.in. witamina C i witamina K), prowitamina A, garbniki, awonoidy, kwasy organiczne oraz składniki mineralne: sole potasu, cynku, sodu czy magnezu.
To dzięki temu preparaty z babki lancetowatej mają sporo prozdrowotnych właściwości:
- uszczelniają naczynia krwionośne i wspierają procesy krzepliwości krwi,
- działają przeciwbakteryjnie,
- działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej i gardło,
- wspierają gojenie się ran, niwelują kaszel,
- działają wykrztuśnie, wspierają leczenie biegunki,
- leczą zapalenie spojówek i powiek.
Zastosowanie - preparaty z babką lancetowatą
- syrop wykrztuśny z babką lancetowatą
Babkę lancetowatą znajdziemy w wielu preparatach dostępnych w aptece. Tak jest np. ze środkami wykrztuśnymi na kaszel. Taki syrop możemy też wykonać sami. Wystarczy, że 100 gramów liści babki lancetowatej rozdrobnimy i zalejemy 100 ml wody, a następnie zblendujemy. Kolejnym krokiem będzie przecedzenie mikstury przez gazę i dodanie 100 gramów cukru. Następnie gotujemy, a syrop przelewamy do butelki. Przechowujemy go w lodówce.
Jak go dawkować? Kilka razy dziennie po jednej łyżeczce. Uwaga! Ostatnią dawkę należy przyjąć co najmniej 3-4 godziny przed pójściem spać. Syrop działa bowiem silnie wykrztuśnie. I chociaż preparat przygotowany samodzielnie nie powinien wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas lekami, warto poinformować o tym lekarza podczas konsultacji.
Syrop nie jest jednak jedynym preparatem, który możemy przygotować z wykorzystaniem liści babki lancetowatej. Kolejną propozycją jest odwar.
- odwar na zapalenie spojówek
Łyżkę pokrojonych liści babki lancetowatej zalej 1-2 szklankami wody, a następnie gotuj pod przykryciem przez kilka minut. Pozostaw do ostygnięcia i przecedź. Odwar możesz stosować jako preparat do przemywania oczu, np. przy zapaleniu spojówek. Będzie też doskonałym okładem na uszkodzoną skórę, np. po przetarciu czy rozcięciu.
Przeciwwskazania do stosowania babki lancetowatej
Czy wszyscy mogą korzystać z właściwości leczniczych babki lancetowatej? Niekoniecznie. Preparaty z babką nie są wskazane kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Eksperci nie polecają im także dzieciom do 12. roku życia. Przyjmowanie babki lancetowatej w postaci syropów czy odwarów może bowiem powodować biegunkę i inne problemy żołądkowe.