wypadanie wlosow

Piękne, gęste włosy to marzenie każdej kobiety, jednak zdarza się, że zaczynają one wypadać. Nadmierna utrata włosów to problem, który niepokoi i może wynikać z wielu przyczyn, takich jak zmiany hormonalne, nieodpowiednia dieta, stres, a także choroby skóry głowy czy zaburzenia pracy tarczycy. Bez względu na przyczynę, wypadanie włosów można skutecznie zahamować, stosując odpowiednią kurację i leczenie. Poznaj 5 skutecznych sposobów na powstrzymanie wypadania włosów. 

Kluczowe punkty

  • Wypadanie włosów może wynikać z różnych przyczyn, takich jak zmiany hormonalne, stres, niedobory witamin (np. biotyna, witaminy z grupy B), niski poziom żelaza, choroby skóry głowy oraz zaburzenia pracy tarczycy. Ważne jest, by zidentyfikować źródło problemu i zastosować odpowiednie leczenie.  
  • Istnieje wiele sposobów leczenia wypadania włosów, w tym stosowanie preparatów zawierających biotynę, cynk, skrzyp polny, witaminy z grupy B, a także odpowiednich szamponów (Radical) i ampułek. Dieta bogata w żelazo, cynk i witaminy jest niezwykle istotna w walce z tym problemem.  
  • W przypadku nadmiernego wypadania włosów, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą zdiagnozować przyczynę problemu i zaproponują odpowiednie leczenie, takie jak terapia farmakologiczna lub zabiegi wzmacniające. Jeśli problem pojawił się stosunkowo niedawno i włosy nie wypadają w nadmiernej ilości, wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego. Jeśli natomiast, zmagasz się z przypadłością wypadania włosów garściami, skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem. 
  • Zioła, takie jak skrzyp polny, pokrzywa, rozmaryn czy łopian, wykazują właściwości wzmacniające włosy, poprawiają krążenie skóry głowy i pobudzają wzrost nowych włosów. Naturalne oleje, jak olej rycynowy czy arganowy, również odżywiają włosy i zapobiegają ich wypadaniu. 

Przyczyny wypadania włosów

Każdy organizm reaguje na różne czynniki w indywidualny sposób. Często wypadanie włosów jest objawem zewnętrznym, który wskazuje na problemy wewnętrzne, takie jak niedobór składników odżywczych, hormonów czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Wypadanie włosów może występować w wyniku stresu, zmiany diety, a także w trakcie chorób, które osłabiają organizm. Zbyt mała ilość żelaza w organizmie lub niskie poziomy witamin z grupy B, cynku czy biotyny również mogą przyczyniać się do utraty włosów. Niedostateczna ilość tych składników w organizmie prowadzi do osłabienia cebulek włosowych i ich wypadania.

Co Wam pomogło na wypadanie włosów? Częste pytanie w walce z utratą włosów

Na wypadanie włosów skutecznie pomagają różnorodne preparaty, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W aptekach dostępne są zarówno tabletki, jak i naturalne suplementy, które pomagają walczyć z problemem wypadających włosów. Ważne jest, aby wybierać środki bogate m.in w biotynę, skrzyp polny, cynk i witaminy z grupy B, które wzmacniają cebulki włosowe i stymulują wzrost nowych włosów. Codzienne stosowanie takich suplementów może znacznie poprawić kondycję włosów. Warto także zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w żelazo, które ma kluczowe znaczenie w produkcji hemoglobiny, a tym samym wpływa na zdrowie włosów. Niedobór żelaza w organizmie może prowadzić do anemii, co w konsekwencji skutkuje utratą włosów.

Oprócz suplementów, warto wprowadzić do pielęgnacji skóry głowy szampony przeciw wypadaniu włosów. Artykuły tego rodzaju zawierają składniki aktywne, które wspomagają odbudowę struktury włosa i zapobiegają ich wypadaniu. Szczególnie skuteczne są preparaty z dodatkiem ziół, takich jak skrzyp polny, pokrzywa czy korzeń łopianu, które wykazują działanie wzmacniające włosy i pobudzają krążenie krwi w skórze głowy. Warto także zainwestować w specjalistyczne maseczki, ampułki i wcierki, które dostarczają skórze głowy niezbędnych składników odżywczych.

Oto pięć skutecznych sposobów na powstrzymanie wypadania włosów:

  1. Zbilansowana dieta - przestaw swój organizm na zdrowe odżywianie 
  2. Stosowanie odpowiednich preparatów - zapytaj specjalisty jakie może polecić preparaty na wypadanie włosów 
  3. Suplementacja - w odpowiednim czasie należy wprowadzić suplementację sprzyjająca zdrowiu włosów 
  4. Regularna pielęgnacja skóry głowy - nie tylko leki pomogą pozbyć się problemu, dbaj o swoje włosy i skórę głowy regularnie 
  5. Unikanie stresu i dbanie o równowagę hormonalną - aby zapobiec wystąpieniu problemu, warto zmierzyć od czasu do czasu poziom hormonów 

Dowiedz się jak powstrzymać wypadanie włosów po antykoncepcji.

zdrowe wlosy

Rola trychologa i dermatologa

Jeśli wypadanie włosów jest nadmierne i nie ustępuje mimo stosowania domowych kuracji, warto skonsultować się z lekarzem. Trycholog, specjalista zajmujący się zdrowiem włosów, pomoże zdiagnozować przyczynę wypadania i zaproponuje odpowiednie leczenie. Może to obejmować terapię farmakologiczną, zabiegi wzmacniające lub terapię hormonalną, jeśli przyczyną jest zaburzenie równowagi hormonalnej. W niektórych przypadkach dermatolog również pomoże zdiagnozować problem, szczególnie jeśli wypadanie włosów jest związane z chorobami skóry głowy, takimi jak łuszczyca czy grzybica. Aby uzupełnić terapię dermatologiczną, warto pamiętać o regularnym myciu głowy z użyciem specjalistycznych kosmetyków. 

Pielęgnacja włosów a profilaktyka

Odpowiednia pielęgnacja włosów jest równie ważna, jak suplementacja. Zbyt częste czesanie, używanie gorących narzędzi do stylizacji czy narażenie na działanie szkodliwych substancji chemicznych może przyczyniać się do osłabienia włosów. Warto zadbać o to, by nie przeciążać włosów nadmiernym stylizowaniem, prostowaniem czy farbowaniem. Po umyciu włosów należy delikatnie je osuszyć, unikając agresywnego pocierania. Warto także regularnie stosować maski i odżywki, które dostarczą włosom niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy A i E. Powodzenie całej kuracji zależy od naszego nastawienia. Przestaniemy tracić włosy stosując zalecenia regularnie i przez dłuższy czas. 

Preparaty

Podsumowanie

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy wielu osób i może mieć różne przyczyny, od zaburzeń hormonalnych po niewłaściwą dietę. Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek kurację, warto zidentyfikować przyczynę tego stanu, by zastosować odpowiednie leczenie. Skonsultowanie się z trychologiem lub dermatologiem pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia, która zahamuje wypadanie włosów i przywróci im zdrowy wygląd. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja, dieta bogata w składniki odżywcze oraz stosowanie sprawdzonych preparatów wspomagających wzrost włosów.

Bibliografia 

  1. Skrzyp Polny - Zioło na Wypadanie Włosów (2020). Zioła w leczeniu wypadania włosów. Wydawnictwo Medyczne.
  2. R. Kamiński. (2018). Problemy trychologiczne i ich leczenie. Warszawa: Wydawnictwo Medyczne.
  3. A. Ławniczak. (2019). Zioła w terapii wypadania włosów. Lublin: Wydawnictwo Herbarium.
  4. M. Kożuch. (2021). Zdrowie włosów i skóry głowy. Kraków: Wydawnictwo Akademickie.
  5. M. Nowak, E. Kwiatkowska. (2017). Kuracje wspomagające wzrost włosów. Warszawa: Wydawnictwo PZWL.
  6. G. Wójcik, M. Wiśniewska. (2016). Dermatologia i trychologia w praktyce klinicznej. Gdańsk: Wydawnictwo Naukowe.