Kaszel to fizjologiczny odruch będący efektem infekcji dróg oddechowych. W medycynie wyróżniamy kaszel suchy, kaszel mokry, kaszel krtaniowy, kaszel alergiczny, kaszel poinfekcyjny i wiele innych. Na ogół kaszel występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych podczas przeziębienia, zapalenie zatok, czy grypy. Nieleczony kaszel przewlekły staje się znacznym obciążeniem dla młodego organizmu, prowadząc często do bakteryjnego zapalenia oskrzeli, a nawet płuc.
Kaszel mokry ma charakter produktywny. Powstaje na skutek wydzieliny spływającej z nosa do gardła, która finalnie osadza się w oskrzelach. Często towarzyszą mu inne objawy i leczenie w przypadku małych dzieci bywa długotrwałe. Aby pomóc maluchowi, a tym samym złagodzić kaszel wskazana jest konsultacja lekarska. Odnalezienie przyczyn pojawienia się kaszlu mokrego, a także wykrycie współistniejących dolegliwości daje odpowiedź na to, jak leczyć małego pacjenta. Podanie dziecku leków wykrztuśnych, łagodzących kaszel to podstawa. Wyeliminowanie wydzieliny z dróg oddechowych pozwoli obronić organizm przed niepożądanymi powikłaniami. Czas i konsekwencja w leczeniu zawsze działają na korzyść chorego.
Kluczowe punkty
- Kaszel to odruch obronny organizmu. Gdy występuje u dziecka przewlekle i nie jest leczony prowadzi do powstania poważniejszych chorób układu oddechowego.
- Sposobów leczenia jest wiele, natomiast zanim sięgniesz po jakiekolwiek leki na kaszel mokry, warto zgłosić się do lekarza w celu konsultacji. Podawanie dzieciom przypadkowych specyfików bez poznania przyczyn kaszlu może niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie.
- Domowe, bardziej naturalne metody na kaszel dla dzieci są doskonałym wsparciem w leczeniu, ale niekiedy mogą okazać się niewystarczające. Przy braku pozytywnych efektów w tego typu leczeniu należy sięgnąć po farmakologiczne środki podawane według zaleceń pediatry.
- Jeżeli pomimo wdrożonego leczenia kaszel nie ustępuje, warto poprosić lekarza o zlecenie dodatkowych badań.
Przyczyny mokrego kaszlu u dziecka
Przyczyną powstania kaszlu produktywnego jest katar spływający z zatok bądź nosa do gardła. Najczęściej jest to infekcja wirusowa. Nieprzyjemny śluz osiada w oskrzelach, skutecznie utrudniając ich prawidłowe funkcjonowanie. Organizm ludzki chcąc oczyścić drogi oddechowe, wytwarza naturalny odruch obronny, czyli mokry kaszel. U dziecka jest on szczególnie uporczywą dolegliwością z uwagi na odgrywającą się, zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Maluchy leżące, czyli noworodki czy niemowlęta mają największą trudność z jej odkrztuszaniem. Jest do oczywiście spowodowane ich leżącym trybem funkcjonowania. U tak małych pacjentów wizyta u lekarza jest konieczna i powinna odbyć się już przy pierwszych objawach. Odpowiednio dobrane do wieku i wagi dziecka leki na kaszel uchronią maleństwo przed poważniejszymi chorobami górnych dróg oddechowych. Ponadto na skutek szybkiej reakcji, gdy męczący kaszel złagodnieje, ustąpi także rozdrażnienie, wzmożony płacz oraz często towarzyszący wtedy najmłodszym niepokój. Pamiętaj również, że kiedy u dziecka pojawia się kaszel warto otoczyć je szczególną troską, cierpliwością i wyrozumiałością. Poczucie bezpieczeństwa okazane naszym pociechom w trudnych dla nich sytuacjach to klucz do wyzdrowienia, a także fundament pięknych relacji.
Objawy mokrego kaszlu u dzieci
Kaszel mokry u dziecka daje o sobie znać w szczególnie nieprzyjemny sposób, a jego najbardziej charakterystyczne objawy to:
- Głęboki dźwięk „odrywania” płynu z dróg oddechowych
- Odkrztuszanie zalegającej wydzieliny
Nasilone zjawisko jego występowania obserwujemy zawsze rano. Dlaczego? Kiedy leżymy, wydzielina z nosa nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz. Zatem dostaje się ona do gardła, tkwiąc tam przez całą noc. Niemal natychmiast po wstaniu z łóżka spionizowany organizm próbuje pozbyć się nadmiaru flegmy.
Kaszel, któremu towarzyszy wydzielina bywa tak intensywny, że prowokuje u dziecka wymioty, a nawet ból klatki piersiowej. Reakcje te są na ogół spowodowane dużym wysiłkiem – należy o nich poinformować lekarza POZ.
Bardzo często występuje on w towarzystwie współistniejących symptomów, takich jak:
- Katar
- Ból gardła
- Podwyższona temperatura ciała
Jeżeli kaszel produktywny nie ulega wyciszeniu lub jeśli nie towarzyszą mu żadne z wyżej wymienionych objawów, należy udać się z dzieckiem do lekarza w celu wykonania bardziej szczegółowej diagnostyki opierającej się np., na badaniach krwi bądź prześwietleniu klatki piersiowej. Przyczyny przewlekłego kaszlu bywają niekiedy bardziej złożone. Jego źródłem może być np. ciało obce znajdujące się w układzie oddechowym. Oczywiście zlecone badania muszą być dostosowane do wieku dziecka.
Jak leczyć mokry kaszel u dziecka domowymi sposobami?
Dostrzegając u swojej pociechy kaszel mokry, możesz pomóc dziecku szybko i skutecznie bez wychodzenia z domu. Istnieje bowiem wiele prostych sposobów domowego leczenia.
Jedną z najbardziej popularnych metod, stosowanych wiele lat temu przez nasze babcie, jest oczywiście syrop z cebuli. Można go stosować u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Ten naturalny specyfik ma działanie wykrztuśne oraz antybakteryjne. Do sporządzenia domowego syropu potrzebujesz jedynie dużej cebuli, cukru i szklanego słoika z wieczkiem. Cebulę kroisz na grubsze talarki. Umieszczając je w szklanym słoiku, zasypujesz całość sporą ilością cukru, a następnie zamykasz słoik i odstawiasz w ciepłym miejscu. Po kilku godzinach cebula puszcza soki – syrop jest gotowy do podania.
Kaszel mokry to objaw infekcji górnych dróg oddechowych, a jego obecność wymaga szczególnego zadbania o otoczenie. Pomieszczenie, w którym przebywa dziecko, powinno być regularnie wietrzone, a w okresie zimowym także odpowiednio nawilżane. Czynności te mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i oczyszczania układu oddechowego. Niezwykle wspierający jest w tym przypadku zestaw do aromaterapii – dyfuzor wraz ze specjalnymi olejkami eterycznymi, np. olejek złodziei. Mieszanka ta rozpylona w sypialni dziecka udrażnia nos, działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie.
Regularne oczyszczanie nosa stanowi jedną z najważniejszych czynności, gdy u dziecka występuje mokry rodzaj kaszlu. Jeżeli maluch jest jeszcze zbyt mały, aby samodzielnie wydmuchać nos, pomocny może okazać się aspirator do nosa lub tzw. katarek dostępny w Aptece Rosa. Warto także przepłukiwać nos pociechy solą fizjologiczną. Metody te usuwają z nosa nadmiar wydzieliny, ułatwiają oddychanie oraz skutecznie minimalizują przedostawanie się kataru do gardła.
Objawy kaszlu mokrego łagodzi również inhalacja z soli fizjologicznej. Wykonywana rano i wieczorem ułatwia odkrztuszanie i rozrzedza zalegającą wydzieliną. Sól fizjologiczną w ampułkach kupisz w każdej aptece bez recepty.
Oklepki to technika mająca na celu oderwanie się wydzieliny od ścian dolnych dróg oddechowych. Możesz wykonać je samodzielnie, kładąc dziecko na brzuchu i oklepując plecy malucha w odcinku klatki piersiowej. Oczywiście rób to z wyczuciem, starając się, aby dziecko poczuło ulgę. Już po chwili takiego zabiegu kaszel zaczyna się nasilać. Towarzyszy mu przy tym charakterystyczny dźwięk bulgotania. To odrywająca się, odkrztuszana wydzielina. Dobrze jest nakłonić dziecko do jej całkowitego pozbycia się z organizmu, czyli to wyplucia.
Leczenie farmakologiczne mokrego kaszlu u dzieci
Kiedy domowe sposoby na mokry kaszel zawodzą, należy wesprzeć się farmakologią. Na rynku dostępnych jest wiele lekarstw, które skutecznie eliminują ten rodzaj kaszlu. Ich zadaniem jest przede wszystkim rozpuszczenie zalegającej wydzieliny, tym samym ułatwienie jej wykrztuszania. Wygodna forma syropów o ciekawych smakach sprawia, że podanie lekarstwa nie stanowi trudności nawet w przypadku najbardziej wymagających pacjentów.
Dobrą informacją jest fakt, że znaczna część syropów na kaszel mokry u dziecka ma w swoim składzie naturalne substancje, takie jak wyciągi z sosny, lipy czy bluszczu.
W naszej aptece internetowej znajdziesz wiele atrakcyjnych cenowo syropów łagodzących kaszel u dziecka. Już teraz zapraszamy do poznania oferty przygotowanej na potrzeby Twoje oraz Twoich najbliższych.
Preparaty
Podsumowanie
Kaszel mokry u dziecka najczęściej pojawia się w wyniku obecnej w organizmie infekcji lub przeziębienia. Odpowiednio leczony nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, zaś występujący zbyt długo prowadzi do poważniejszych chorób układu oddechowego. Jako naturalna reakcja obronna jest jednocześnie bardzo niekomfortowy - zwłaszcza dla najmłodszych. Wizyty u lekarza pediatry nie należy odwlekać nawet przy pierwszych objawach, takich jak wydzielina z nosa, czy podwyższona temperatura ciała. Najbardziej popularnymi sposobami leczenia są syropy wykrztuśne i inhalacje. Pomocne są również tzw. oklepki, dokładne czyszczenie nosa oraz płukanie zatok. Szybka reakcja gwarantuje oczywiście szybszy powrót do zdrowia.
Bibliografia
- Krenke K., Doniec Z., Mastalerz-Migas A. i wsp. Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci - aktualizacja, Lekarz POZ 3/2022
- B. Wajda, Algorytmy postępowania w kaszlu u dzieci, „Pediatria po dyplomie”, nr 05 2018
- Szczukocka-Zych A., Makowska M.: Profilaktyka i leczenie nawracających infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci, Pediatria po Dyplomie, 04/2018
- Undrunas Aleksandra, Kuziemski Krzysztof, Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej 2017