Ból zawsze jest dla człowieka niepokojącym symptomem. Szczególnie nieprzyjemnym objawem, którego nie powinno się lekceważyć, jest ból w lewym boku. Co prawda często jego przyczyny są prozaiczne i proste do wyeliminowania, jednak zdarza się, że objaw ten może wskazywać na poważne zaburzenia, które wymagają pilnej interwencji lekarskiej.
Odczuwany przez pacjentów ból w lewym boku może mieć różnorodny charakter. Niektórzy pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe z lewej strony od strony brzucha – inni natomiast zmagają się z bólem z lewej strony z tyłu. Są też pacjenci, którzy mają ból promieniujący, a w tym np. ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców. Każda ze wspomnianych dolegliwości, choć w skrócie przedstawiana jako ból w lewym boku ciała, może mieć różne przyczyny. We wstępnej diagnostyce podstawą jest bardziej precyzyjne określenie lokalizacji bólu, jego charakteru (kłujący, tępy itd.) oraz nasilenia. Na co mogą wskazywać bóle w lewym boku i kiedy jest to objaw wymagający kontaktu z lekarzem? Czy ten rodzaj bólu może świadczyć o niebezpiecznych chorobach? Więcej informacji znajduje się w tym artykule.
Ból w lewym boku – czego może być objawem?
Pacjenci mogą doświadczać dolegliwości bólowych w lewym boku związanych z różnorodnymi przyczynami. Wiele z nich jest na szczęście prozaicznych. Przykładem może być zwykła niestrawność związana z obciążającą dietą. Taki rodzaj bólu może pojawiać się, gdy pacjent ma dietę ciężkostrawną i nie stroni od produktów wysokoprzetworzonych. W tym przypadku u pacjenta często pojawiają się wzdęcia, które mogą być bolesne.
Jeśli pacjent odczuwa kłucie przewlekle, a przyjmuje często lub w nadmiarze niesteroidowe leki przeciwzapalne, koniecznie powinien je ograniczyć. Często pacjenci odczuwają również kłucie w lewym boku klatki piersiowej w czasie przeziębienia czy innych infekcji układu oddechowego – niejednokrotnie jest ono związane z podrażnieniem od kaszlu, co czasem przyczynia się do stanu zapalnego i związanego z nim bólu. Kłucie w lewym boku jest czasami związane z występującymi u pacjenta nerwobólami. Bardzo często zdarza się również, że przyczyną jest przetrenowanie po nadmiernym wysiłku fizycznym.
Dolegliwości bólowe w lewym boku mogą wskazywać na schorzenia układu pokarmowego, układu moczowego, a także na problemy ginekologiczne, problemy z kręgosłupem i wiele innych. Czasem faktycznie wystarczy zmiana diety lub stylu życia, by się ich pozbyć, ale niejednokrotnie potrzebne jest zgłoszenie się do lekarza i specjalistyczne leczenie dobrane do postawionej diagnozy. Do najczęstszych przyczyn bólu w lewym boku można zaliczyć:
- błędy żywieniowe, w tym dietę ciężkostrawną;
- wzdęcia i niestrawność;
- problemy z kręgosłupem i inne przyczyny ortopedyczne;
- przetrenowanie, urazy;
- przewlekłe zaparcia;
- zapalenie uchyłków jelita;
- chorobę Leśniowskiego-Crohna;
- zespół jelita drażliwego;
- nadużywanie NLPZ;
- kamicę dróg żółciowych;
- problemy z wątrobą;
- zapalenie nerek;
- kolkę nerkową;
- kamicę nerkową;
- powiększenie lub pęknięcie śledziony;
- owulację z lewego jajnika lub problemy ginekologiczne;
- neuralgię;
- zapalenie trzustki;
- refluks żołądka lub zapalenie żołądka;
- półpaśca;
- tętniaka aorty brzusznej;
- zbliżający się zawał serca.
Ból w lewym boku pleców – możliwe przyczyny
Gdy dolegliwości bólowe lokalizują się w lewym boku, ale z tyłu, bardzo często wiążą się ze schorzeniami układu moczowego. Bóle w lewym boku z tyłu mogą wskazywać m.in. na problemy z nerkami, takie jak np. kamica nerkowa. Bardzo charakterystyczne kłucie w lewym boku pojawia się też przy kolce nerkowej. Pacjenci odczuwają wówczas ból w lewym boku brzucha lub bardziej od strony pleców. Zdarza się, że ból wydaje się nieco rozlany, stąd trudno go jednoznacznie zlokalizować, poza tym niejednokrotnie promieniuje, w tym zwłaszcza do pachwiny i narządów płciowych, a także do klatki piersiowej.
Warto też podkreślić, że ból w lewym boku pleców może też wskazywać na problemy z kręgosłupem, w tym na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Dolegliwości bólowe tego typu pojawiają się też czasami po przetrenowaniu (bóle mięśniowe), poza tym mogą być efektem urazów lub przeciążenia organizmu.
Kłucie w lewym boku w ciąży – czy jest niebezpieczne?
Kłucie w lewym boku często odczuwają pacjentki oczekujące dziecka – zwykle objawy związane są z ruchami dziecka lub jego specyficznym ustawieniem. Niekiedy jednak objawy mogą też wskazywać na obciążenie kręgosłupa związane z rosnącym brzuchem czy na wiele innych dolegliwości, w tym również na problemy z układem moczowym, co w ciąży nie jest rzadkością. Do problemu może przyczyniać się również kolka jelitowa lub nerkowa. Ból w lewym boku w ciąży, zwłaszcza silny czy nawracający, nie powinien być lekceważony.
Ból brzucha w lewym boku – na co wskazuje?
U kobiet dolegliwości bólowe brzucha z lewej strony mogą wskazywać na owulację (ból lewego jajnika). Niekiedy jest to też objaw problemów ginekologicznych, w tym zapalenia jajnika lub torbieli jajnika. Jeśli pacjent odczuwa ból w lewym boku, może mieć również problemy z jelitami. Taki ból jest charakterystyczny najczęściej dla zapalenia uchyłków – wówczas lokalizuje się najczęściej w podbrzuszu i może obejmować właśnie jego lewą część. Zdarza się, że oprócz bólu u pacjenta występuje gorączka, a nawet pojawiają się nudności i wymioty. Innymi prawdopodobnymi przyczynami są: zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna i kolka jelitowa.
Do przyczyn bólu brzucha w lewym boku można zaliczyć też refluks żołądka, który czasami daje wspomniane objawy. Dolegliwości bólowe w lewym boku mogą wskazywać również na problemy z wątrobą i drogami żółciowymi. Czasem taki ból występuje też przy problemach z trzustką, w tym w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki. Ból z lewej strony brzucha może również wskazywać na problemy z dwunastnicą lub śledzioną (w tym jej powiększenie lub pęknięcie).
Ból po lewej stronie – kiedy udać się do lekarza?
Zdarza się, że ból w lewym boku ma prozaiczną przyczynę i nie stanowi większego powodu do niepokoju. Jeśli ból pojawia się sporadycznie, nie jest nasilony i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, zwykle nie jest symptomem alarmowym. W niektórych przypadkach ból po lewej stronie może jednak świadczyć o poważniejszych dolegliwościach, w przypadku których interwencja medyczna jest wręcz wymagana. Jeśli ból po lewej stronie pojawi się nagle i będzie bardzo silny lub będzie utrzymywać się długotrwale bądź mieć charakter nawracający, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nieprzyjemne kłucie w lewym boku może być bowiem m.in. objawem tętniaka aorty brzusznej.
Trzeba też mieć na uwadze, że kłujący ból w lewym boku klatki piersiowej w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie życia. Nagły, silny ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców to rodzaj bólu, który może wskazywać na zbliżający się zawał serca, zwłaszcza gdy towarzyszy mu silne zmęczenie, duszności, zawroty głowy lub ból żuchwy. W tym przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.