Maltodekstryna jest powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności, leków, suplementów diety, odżywek i nie tylko. To łatwo przyswajalna przez organizm substancja, która nie zwiększa słodkości potraw i napojów, a jednocześnie stanowi źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Maltodekstrynę często wykorzystuje się w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jej cenne właściwości mogą korzystnie wpływać na konsystencję produktów, ich smak i zapach, a także długość okresu przydatności do spożycia. Nie bez powodu dodaje się ją do słodyczy, produktów light i instant, wyrobów mlecznych oraz w wielu leków i suplementów diety. Można jednak usłyszeć opinie, że ta substancja jest niekorzystna dla zdrowia. Zatem co należy wiedzieć o maltodekstrynie, jej właściwościach i działaniu? Czy maltodekstryna jest szkodliwa dla człowieka? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym artykule.
Co to jest maltodekstryna?
Analizując składy wielu produktów spożywczych, można się natknąć na maltodekstrynę. Jednak nie każdy wie, co to jest maltodekstryna i w jakim celu dodaje się ją do żywności. Jeśli chodzi o budowę chemiczną, maltodekstrynę można zaliczyć do polisacharydów. Odpowiedź na pytanie, czy maltodekstryna to cukier, jest zatem twierdząca. Jest to wielocukier składający się głównie z glukozy, jednak niemal pozbawiona smaku lub o ledwo wyczuwalnej słodkości.
Maltodekstryna ma postać białego proszku, który pozyskuje się w procesie częściowej hydrolizy enzymatycznej skrobi roślinnej – w tym kukurydzianej (maltodekstryna kukurydziana), ziemniaczanej, jęczmiennej, owsianej i nie tylko. Po rozpuszczeniu w wodzie maltodekstryna formuje kleistą maź.
Maltodekstryna – właściwości
Właściwości maltodekstryny sprawiają, że jest powszechnie wykorzystywana jako substancja uzupełniająca w żywności, lekach, suplementach diety, a nawet odżywkach. Jest to substancja o postaci białego proszku, która wyróżnia się bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Jest również bardzo szybko trawiona przez organizm człowieka.
Maltodekstryna charakteryzuje się wysoką kalorycznością, a przy tym wyróżnia ją wysoki indeks glikemiczny: 105. 100 g maltodekstryny dostarcza do organizmu aż 384 kcal. Z powyższych powodów spożywania maltodekstryny nie poleca się osobom na diecie odchudzającej. Poza tym nie jest to składnik, który powinien się znajdować w diecie cukrzyka. Jeśli natomiast chodzi o osoby zdrowe, maltodekstryna w umiarkowanych ilościach nie jest dla nich szkodliwa – stanowi lekkostrawne, dobrze przyswajalne źródło energii.
W jakich produktach jest maltodekstryna?
Jak zauważyliśmy wcześniej, ze względu na swoje właściwości maltodekstryna jest chętnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Można ją zatem znaleźć w wielu produktach. Często służy jako składnik zagęszczający, wiążący, spulchniający lub stabilizujący, a oprócz tego przyczynia się do wzmocnienia smaku i zapachu produktów, jednocześnie przedłużając ich termin przydatności. W jakich produktach jest maltodekstryna? Można ją znaleźć między innymi w:
- produktach typu light, gdzie pełni rolę zamiennika tłuszczu,
- mleku modyfikowanym,
- lodach,
- wyrobach cukierniczych i słodyczach,
- wielu lekach, suplementach diety,
- koncentratach,
- daniach instant,
- produktach mleczarskich,
- majonezach,
- odżywkach dla sportowców,
- energetycznych przekąskach.
Jak widać, maltodekstryna jest zawarta w większości produktów przetworzonych. To zrozumiałe, gdyż wpływa korzystnie na konsystencję produktów i ogranicza w nich zawartość tłuszczu. Maltodekstryna może działać również jako nośnik smaku i zapachu, a poza tym jest cenionym emulgatorem. Jednocześnie zastosowanie maltodekstryny może ułatwić tworzenie żelów i powłok, co sprawdza się bardzo dobrze w przypadku leków. Wszystkie wspomniane właściwości maltodekstryny czynią ją chętnie wykorzystywanym dodatkiem w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
Maltodekstryna – wpływ na zdrowie
Wiele osób obawia się o wpływ maltodekstryny na zdrowie, gdyż często słyszy się opinie o jej potencjalnej szkodliwości dla organizmu. Faktem jest, że niektóre osoby powinny uważać na maltodekstrynę – należą do nich zwłaszcza cukrzycy. W przypadku tej grupy pacjentów nie są polecane gwałtowne wyrzuty insuliny, do których maltodekstryna może się przyczyniać. Jeśli ponadto pacjent nie uprawia sportu i prowadzi spokojniejszy tryb życia, powinien zwrócić uwagę na ilość maltodekstryny w swojej diecie. Ze względu na dużą kaloryczność może ona wpływać na masę ciała.
Jeśli chodzi o to, czy maltodekstryna jest szkodliwa dla innych pacjentów, odpowiedź jest prosta: nie powinna być, jeśli będzie spożywana w umiarkowanych ilościach. Dla osób zdrowych maltodekstryna będzie po prostu stanowić dobrze przyswajalne źródło energii. Jej wpływ na zdrowie nie będzie negatywny, jeśli będzie stosowana w umiarze. Nie należy jej bowiem – jak każdego innego cukru – spożywać w zbyt dużych ilościach.
W przypadku niektórych grup osób maltodekstryna może być korzystna. Mowa o sportowcach, dla których stanowi ona dobre źródło energii. Co ważne, jednocześnie nie podnosi ona poziomu słodkości napojów czy odżywek. Zazwyczaj wykorzystuje się ją jako odżywkę potreningową, co może być pomocne przy budowaniu masy mięśniowej. Będzie też odpowiednia przy długich treningach – uzupełni poziom energii szybko i bez skutków ubocznych.
Maltodekstryna – czy podawać ją dzieciom?
Wspomnieliśmy już, że maltodekstrynę niejednokrotnie zawierają mleka modyfikowane, a poza tym jest ona częstym składnikiem wyrobów cukierniczych, słodyczy, produktów mleczarskich i wielu innych. Jednak czy podawanie jej dzieciom jest bezpieczne? Jako składnik mleka modyfikowanego czy kaszki dostarcza najmłodszym energii i może zmniejszyć ilość zastosowanego w produkcie tłuszczu (na przykład palmowego) czy laktozy, która nie jest tolerowana przez każde dziecko.
Dla dzieci zdrowych maltodekstryna w rozsądnych dawkach nie powinna być szkodliwa. Osoby, które chciałyby wyeliminować ten cukier z diety dziecka, powinny mu zapewnić inne zdrowe źródła energii.