Brzuch może boleć pacjentów z wielu różnych przyczyn, a w określeniu problemu często pomaga jego zlokalizowanie. Ból po lewej stronie brzucha jest dla wielu osób szczególnie niepokojącym objawem. Jednak może wiązać się z wieloma różnymi stanami, w tym chorobowymi i nie tylko, zatem warto określić też jego nasilenie i objawy towarzyszące.
Gdy pacjenta boli brzuch po lewej stronie, powinien przede wszystkim postarać się określić charakter dolegliwości bólowych (np. ból kłujący, tępy, pulsujący) oraz towarzyszące im objawy dodatkowe (np. promieniowanie na nogę czy plecy). Często dolegliwości bólowe brzucha z lewej strony związane są z chorobami narządów rodnych, ale mogą również wskazywać na problemy związane z innymi narządami, w tym z trzustką, śledzioną albo lewą nerką. W trakcie diagnostyki warto również określić nasilenie dolegliwości bólowych oraz wskazać sytuacje, gdy ból się zwiększa lub maleje. W tym artykule podpowiadamy, jakie narządy znajdują się po lewej stronie brzucha i jakie choroby/dolegliwości można podejrzewać, gdy pacjent czuje ból w lewym boku bądź w lewym podbrzuszu. Doradzamy również, kiedy koniecznie należy zgłosić się z bólem brzucha do lekarza.
Ból po lewej stronie brzucha - możliwe przyczyny
Pojawiający się po lewej stronie brzucha ból może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. W wielu przypadkach ból brzucha może być wywołany chwilową niedyspozycją, jednak nigdy nie powinien być bagatelizowany. Odczuwalny przez pacjenta ból po lewej stronie brzucha może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, będąc objawem wielu mniej lub bardziej groźnych dla człowieka chorób. Ból po lewej stronie brzucha może mieć różne przyczyny. Do najczęściej występujących przyczyn lewostronnego bólu brzucha zalicza się:
Problemy z trawieniem, biegunki, zapacia oraz wzdęcia.
Rozwijającą się chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Zapalenie trzustki, w przypadku którego ból może być silny, poza tym może promieniować w kierunku pleców pacjenta.
Zaburzenia mikroflory przewodu pokarmowego.
Zespół jelita drażliwego, który jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego i ma charakter czynnościowy.
Uchyłki jelita grubego, które są zaliczanedo najczęstszych chorób przewodu pokarmowego.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czyli proces zapalny, który obejmuje ściany jelita grubego.
Chorobę Leśniowskiego-Crohna, która jest związana z wieloma dokuczliwymi objawami.
W niektórych przypadkach ból zlokalizowany po lewej stronie brzucha może wiązać się również z zaburzeniami funkcjonowania narządów rodnych, co może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Towarzyszący pacjentowi ból po lewej stronie brzucha, w okolicy żeber, natomiast może świadczyć o problemach ze śledzioną. Pulsujący ból może z kolei wskazywać na tętniaka aorty. U niektórych pacjentów ten rodzaj bólu może być jednym z symptomów wskazujących na rozwój nowotworu. Jak widać przyczyn dolegliwości może być wiele, zatem w wielu przypadkach niezbędna jest pogłębiona diagnostyka.
Co znajduje się po lewej stronie brzucha?
Wielu pacjentów odczuwających ból po lewej stronie brzucha, zastanawia się, jakie narządy znajdują się w tej części ciała. Co znajduje się po lewej stronie brzucha? Po lewej stronie brzucha znajduje się oczywiście serce, które stanowi centralny narząd układu krwionośnego. Odpowiada ono za transport krwi w obrębie całego organizmu. Jednak ten narząd najczęściej nie jest odpowiedzialny za ból w obrębie lewej części brzucha - dolegliwości bólowe z nim związane zwykle dotyczą wyższych obszarów klatki piersiowej.
Po lewej stronie brzucha, a także w jego środkowo-lewej części znajduje się żołądek będący ważnym narządem układu pokarmowego. Po lewej stronie brzucha i w jego środkowo-lewej części znajduje się również dwunastnica, która stanowi pierwszy odcinek jelita cienkiego. Są tam także: trzustka, która dostarcza do jelita cienkiego enzymy odpowiedzialne za trawienie tłuszczów, białek oraz węglowodanów, a także śledziona, której najważniejszą funkcją jest filtrowanie krwi. Co jeszcze można znaleźć po lewej stronie brzucha? W tej części znajdują się również fragmenty układu moczowego, do których zalicza się nerkę oraz moczowód. Nie można zapominać też o układzie rozrodczym u kobiet i mężczyzn, którego zaburzenia często wiążą się z bólami w podbrzuszu.
Ból po lewej stronie brzucha na dole
Częstą dolegliwością u osób w różnym wieku jest ból brzucha po lewej stronie na dole o mniejszym bądź większym nasileniu. W przypadku mężczyzn ból po lewej stronie brzucha na dole może wskazywać na problem z męskim układem rozrodczym. Jeśli ból po lewej stronie na dole brzucha jest lekki, może świadczyć o zapaleniu prostaty, czyli o stanie zapalnym obejmującym gruczoł krokowy oraz jego najbliższe okolice. Ból w tej części ciała może pojawiać się po zakończeniu współżycia, poza tym niekiedy pojawia się podczas oddawania moczu. Nieco silniejszy ból brzucha na dole po lewej stronie może być natomiast jednym z objawów rozrostu prostaty, poza tym w niektórych przypadkach może wskazywać nawet na raka prostaty, czyli nowotwór gruczołu krokowego będący jedną w głównych przyczyn umieralności mężczyzn. Ogromne znaczenie przy rozpoznaniu tej choroby odgrywa określenie stężenia PSA w surowicy.
W przypadku kobiet ból lewej strony brzucha na dole może świadczyć natomiast o problemach z narządami rozrodczymi, które obejmują m.in. lewy jajnik bądź jajowód.
Ból w lewym boku
Nierzadko pacjenci skarżą się na ból w lewym boku. Może być on objawem wielu dolegliwości i poważnych chorób, które nie powinny być lekceważone. Częsty ból w lewym boku może wymagać wizyty u lekarza i pogłębionej diagnostyki oraz ustalenia indywidualnie dobranego leczenia. Ból w lewym boku może być bezpośrednio lub pośrednio związany z organami wewnętrznymi, do których zalicza się m.in.:
śledzionę,
wątrobę,
trzustkę,
dwunastnicę.
Ból w lewym boku może być np. efektem pęknięcia śledziony, poza tym może wskazywać na powiększoną wątrobę, która z kolei może być objawem różnych stanów chorobowych rozwijających się w organizmie człowieka. Pojawiający się z różną częstotliwością ból w tej części ciała może wskazywać również na zapalenie trzustki, któremu dodatkowo mogą towarzyszyć inne objawy, do których zalicza się:
nudności,
wymioty,
wzdęcia.
U niektórych pacjentów może się pojawić również gorączka oraz może dojść do przyspieszenia akcji serca. Ponadto dokuczliwy ból w lewym bokumoże świadczyć o obecności tętniaka aorty brzusznej, który dotyczy jednej z największych aort odprowadzających krew z serca. Objawy tętniaka aorty brzusznej, do których zalicza się m.in. ból w lewym boku, występują zwykle przy dużych tętniakach. Ból może też sygnalizować kamicę żółciową. Obecność powtarzającego się bólu w lewym boku może także świadczyć o kolce nerkowej - schorzeniu spowodowanym przez wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych.
Kłujący ból brzucha po lewej stronie - na co może wskazywać?
Zdarza się również, że pacjenci skarżą się na kłujący ból brzucha po lewej stronie. Przyczyn takiego stanu może być wiele, więc nie zawsze da się problem zdiagnozować bez poszerzonych badań. Taki ból może świadczyć zarówno o poważnych schorzeniach narządów jamy brzusznej, do których zalicza się m.in. śledzionę oraz trzustkę, jak i wskazywać na poważne problemy ginekologiczne. Pojawienie się kłującego bólu brzucha po lewej stronie może też wskazywać na tętniaka aorty, o czym wspomnieliśmy wyżej. Nieco rzadziej ból brzucha po lewej stronie o charakterze kłującym wskazuje natomiast na problemy z nerkami czy też z drogami żółciowymi. Warto wiedzieć, że tego typu ból może pojawiać się również u kobiet w ciąży, z czym wiąże się znaczne obciążenie kręgosłupa.
Kłucie po lewej stronie brzucha może być też spowodowane przez inne czynniki, do których zalicza się np. nadużywanie leków NLPZ. Mogą się do niego przyczyniać przewlekłe zaparcia oraz gazy. Kłujący ból brzucha po lewej stronie może świadczyć także o zapaleniu błony śluzowej żołądka oraz o obecności torbieli rzekomych trzustki.
Ból w lewym podbrzuszu u kobiet - prawdopodobne przyczyny
Bardzo często kobiety odczuwają dokuczliwy ból w lewym podbrzuszu. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Do najczęstszych przyczyn bólu w lewym podbrzuszu u kobiet zalicza się różnego rodzaju schorzenia układu płciowego, do których należy m.in. zapalenie jajników. Schorzenie to dotyczy zwłaszcza kobiet współżyjących płciowo, a najczęstszą przyczyną zapalenia jajników są przedostające się z kobiecej pochwy do górnych dróg rodnych bakterie. Taki rodzaj bólu u kobiet może być również objawem zbliżającej się menstruacji. Wówczas może być dość silny, nierzadko uniemożliwiając kobiecie normalne wykonywanie codziennych obowiązków. Może wskazywać wówczas także na endometriozę.
Ból w lewym boku u mężczyzny - skąd się bierze?
Częstym objawem, z którym pacjenci płci męskiej zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, jest ból w lewym boku. U mężczyzny ten rodzaj bólu może towarzyszyć groźnym chorobom i stanom, które nierzadko wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Przyczyny dolegliwości mogą być różne - mogą dotyczyć zarówno problemów z układem pokarmowym, jak i z układem moczowo-płciowym.
Z bólem w lewym boku u mężczyzny często są związane choroby jelita cienkiego i grubego. Mogą to być również choroby trzustki i śledziony. Chorobom tym, oprócz bólu w lewym boku, mogą towarzyszyć również inne objawy, do których zalicza się nudności oraz gorączkę. Kłucie w lewym boku może również wskazywać na chorobę refluksową żołądka, a ból w lewym boku podbrzusza u mężczyzny często sugeruje na żylaki powrózka nasiennego.
Ból z lewej strony brzucha promieniujący na nogę lub do pleców
Jak zaznaczyliśmy wcześniej, uwagę pacjenta powinny zwrócić również objawy towarzyszące dolegliwościom bólowym brzucha z lewej strony. Szczególnie niepokojący powinien być ból o charakterze promieniującym, który rozchodzi się również na inne części ciała. Przykładem może być ból z lewej strony brzucha promieniujący na nogę bądź promieniujący do pleców.
Jeśli ból promieniuje na nogę, może wskazywać na kamicę nerkową. W przypadku kamicy nerkowej często dochodzi do nagromadzenia się w drogach moczowych złogów, a to znów może skutkować ich niedrożnością. Gdy mocz nie może swobodnie odpływać z nerek, pojawiają się dolegliwości bólowe o charakterze promieniującym.
Jeśli natomiast ból promieniuje do pleców, bardzo prawdopodobne jest zapalenie trzustki. W tym przypadku często ból nieco słabnie, gdy pacjent siedzi lub pochyla się i jednocześnie ma tendencję do nieprzyjemnego nasilania się, kiedy pacjent kaszle bądź kicha. Ból z lewej strony brzucha, który promieniuje do pleców, może wskazywać nie tylko na trzustkę, ale również sugerować inne przyczyny - dobrym przykładem jest tętniak aorty brzusznej, którego pęknięcie jest już stanem zagrażającym życiu pacjenta.
Ból brzucha po lewej stronie - kiedy do lekarza?
Nie wszystkie dolegliwości bólowe brzucha wymagają od razu pilnej interwencji lekarskiej, chociaż niewątpliwie są i takie, w przypadku których nie powinno się zwlekać z kontaktem ze specjalistą. Jeśli ból brzucha z lewej strony nie ustępuje lub wręcz narasta, konieczna może być konsultacja z lekarzem. Do specjalisty koniecznie należy zgłosić się również w sytuacji, gdy dolegliwościom bólowym brzucha towarzyszą również inne niepokojące objawy. Za sygnał alarmowy należy uznać m.in. wysoką gorączkę. Niepokojące powinny być również występujące u pacjenta wymioty, w tym zwłaszcza z domieszką krwi. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zwiększoną tkliwość brzucha oraz objawy żółtaczki. Nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza, gdy ból jest ostry i na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Niepokojący powinien być również ból, który ma tendencję do powracania.
Lekarz po wywiadzie medycznym i badaniu palpacyjnym zdecyduje o dalszych krokach. Konieczne może być przykładowo wykonanie dodatkowych badań, w tym wykonanie badania krwi, USG jamy brzusznej, badania kału bądź moczu czy też gastroskopii. To lekarz powinien również po diagnozie ustalić odpowiednie dla pacjenta leczenie. W poważnych przypadkach może być konieczna nawet pilna operacja.