Maści przeciwbólowe to powszechnie stosowane produkty lecznicze, które jak sama nazwa wskazuje, łagodzą dolegliwości bólowe. Dostępne bez recepty są zwykle dobrym rozwiązaniem w przypadku bólu o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, z którym jesteśmy w stanie poradzić sobie domowymi sposobami, bez konieczności wizyty u lekarza. Stosowanie maści przeciwbólowej jest na ogół dobrą alternatywą dla przyjmowania tabletek. Kiedy warto sięgnąć po maść przeciwbólową? Czy jej stosowanie bez konsultacji z lekarzem na pewno jest bezpieczne? Odpowiadamy!
Jak działa maść przeciwbólowa?
Maść przeciwbólowa ma za zadanie łagodzić objawy bólowe o różnorakim podłożu. Przeznaczona jest do stosowania miejscowego – nanosi się ją bezpośrednio na bolesny obszar ciała. Miejscowe leki przeciwbólowe w postaci maści cechuje bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Ponadto z ich stosowaniem wiąże się niewielkie ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych.
Składy maści są różne. W wielu z nich występuje salicylan metylu, który wywołuje przyjemne uczucie chłodzenia po nałożeniu na skórę i ma miętowy zapach. Na podobnej zasadzie działa często wykorzystywany w produkcji maści przeciwbólowych mentol. Niektóre zawierają substancje zaliczane do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dzięki czemu skutecznie zwalczają reakcję zapalną. Są też miejscowo znieczulające skórę maści z lidokainą, która jest właśnie odpowiedzialna za efekt znieczulenia. Inne maści z kolei zawierają kapsaicynę, wywołującą uczucie rozgrzewania.
Maść przeciwbólowa – wskazania do stosowania
Produkt do stosowania miejscowego o przeciwbólowym działaniu jak np. maść chińska, maść przeciwbólowa BEN-GAY czy żel przeciwbólowy Olfen zwykle najlepiej sprawdza się w łagodzeniu bólu mięśniowo-szkieletowego o ostrym charakterze i lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Nie jest to dobre rozwiązanie na ból przewlekły, który dokucza przez długi czas. W takim przypadku samo smarowanie maścią może jedynie czasowo złagodzić objawy, ale nie jest w stanie wyeliminować przyczyny dolegliwości.
Po maść przeciwbólową można sięgnąć, gdy doszło do potłuczenia lub wystąpił drobny uraz. Sprawdzi się też na różnego rodzaju bóle, naciągnięte lub obolałe mięśnie, skręcenia i nadwyrężenia, artretyzm i objawy stawowe.
Dokładne wskazania do stosowania maści przeciwbólowej zwykle znaleźć można w opisie na opakowaniu lub w ulotce. Pamiętajmy, że o pomoc przy doborze odpowiedniej do potrzeb maści zawsze można poprosić farmaceutę.
Maść przeciwbólowa a pozostałe miejscowe leki przeciwbólowe
Większość przeciwbólowych produktów do stosowania miejscowego działa tak samo. Efekty leczenia zależą przede wszystkim od składu preparatu i zawartych w nim składników aktywnych. Zamiast maści można zatem wybrać dowolny inny lek o przeciwbólowym działaniu i efekt będzie ten sam. Dostępnych jest wiele form preparatów przeciwbólowych, nie tylko maści, ale też żele, spraye i plastry, dzięki czemu każdy ma szansę dobrać produkt stosownie do potrzeb i preferencji.
Jak stosować maść przeciwbólową?
Dokładne zalecenia dotyczące stosowania maści przeciwbólowej znajdują się w informacjach od producenta, jednak postępowanie zwykle wygląda podobnie. Produkt należy nałożyć na czystą i suchą skórę, następnie delikatnie i dokładnie rozsmarować w miejscu bólu. Nadmiar maści na ogół pozostawia się, aż do całkowitego wchłonięcia. Aplikację maści powinno się powtórzyć kilkukrotnie w ciągu doby, powtarzając opisane czynności.
Czy maść przeciwbólowa jest bezpieczna?
Wszystkie leki przeciwbólowe w postaci maści sprzedawane w aptekach są całkowicie bezpieczne. Ważne jest jednak, aby stosować je zgodnie z zaleceniami, przestrzegając wskazań dotyczących częstotliwości nakładania. Może się bowiem zdarzyć, że przy zbyt częstym smarowaniu bolesnej okolicy wystąpią pewne działania niepożądane.
Należy mieć na uwadze, że substancje z grupy NLPZ z maści po nałożeniu na skórę dostają się do krwiobiegu i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego właśnie osoby mające na określone związki NLPZ uczulenie nie powinny stosować zawierających je maści.
Kiedy maść przeciwbólowa nie wystarczy i konieczna jest wizyta u lekarza?
Większość maści przeciwbólowych nie powinna być stosowana dłużej niż 7 dni (czasami nawet krócej). Jeśli w tym czasie dolegliwości się nie zmniejszą lub – co gorsza – jeszcze się nasilą, wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem. Prawdopodobnie przyczyna naszych dolegliwości jest poważniejsza, niż nam się początkowo wydawało.
Maść przeciwbólowa jedynie łagodzi objawy bólu, ale nie jest w stanie wyeliminować jego źródła. Jeśli to możliwe, stosuje się leczenie przyczynowe. Może się też okazać, że do złagodzenia dolegliwości potrzebne są silniejsze leki, wtedy odpowiednie leczenie dobierze lekarz podczas wizyty.
Przeciwwskazania do stosowania maści przeciwbólowej
Wybranej maści przeciwbólowej nie powinno się stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek z jej składników. Produktu nie powinno się nakładać na otwarte rany i uszkodzone partie skóry. Jeśli pojawią się działania niepożądane wynikające ze stosowania maści przeciwbólowej takie jak zaczerwienienie, wysypka czy swędzenie, należy przerwać leczenie danym produktem i zmyć go ze skóry. W przypadku nasilonych objawów wskazana jest konsultacja z lekarzem. Dokładne przeciwwskazania dotyczące stosowania danej maści przeciwbólowej znaleźć można na opakowaniu lub dołączonej do niego ulotce.