Krzywica to choroba wieku dziecięcego, którą należy bezwzględnie leczyć, ponieważ zlekceważona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Obecnie coraz rzadziej dochodzi do zachorowań na krzywicę wśród dzieci ze względu na prostą, a zarazem skuteczną profilaktykę tej przypadłości. Poznaj przyczyny i sposoby zapobiegania krzywicy. Dowiedz się także, jak rozpoznać i leczyć krzywicę u dziecka.
Co jest przyczyną krzywicy u dzieci?
Bezpośrednią przyczyną rozwoju krzywicy u dzieci jest niedobór witaminy D. Dzieje się tak dlatego, że witamina D wpływa na zachowanie równowagi gospodarki wapniowo-fosforanowej, a jej deficyt zmniejsza wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym. Przez to następuje wzrost wydzielania parathormonu, co z kolei prowadzi do uwalniania wapnia z kości, który ma wyrównać kalcemię. Zwiększa się wchłanianie wapnia w jelitach i jednocześnie zmniejsza jego wydalanie przez nerki z moczem.
Mechanizmy kompensacyjne jednak w końcu się wyczerpują, przez co utrzymuje się niedobór wapnia (hipokalcemia). Zwiększony metabolizm tkanki kostnej widoczny jest w badaniach biochemicznych.
Krzywica u dzieci – objawy
Przebieg krzywicy w dużej mierze zależy od wieku dziecka. Objawy dzieli się na dwie grupy: niespecyficzne oraz ze strony układu kostnego. Te pierwsze występują najczęściej w pierwszej fazie choroby, kiedy niedobór witaminy D występuje od niedawna. Niespecyficzne objawy krzywicy to między innymi opóźnienie rozwoju psychomotorycznego, osłabienie siły mięśniowej, zaparcia, a także nadmierna potliwość, drażliwość i nadpobudliwość.
Z biegiem czasu do objawów niespecyficznych dołączają symptomy ze strony układu kostnego, które są dużo groźniejsze, ponieważ prowadzą do deformacji szkieletu. Należą do nich zwłaszcza:
- zniekształcenia kości kończyn dolnych (koślawość, szpotawość),
- zniekształcenie kręgosłupa (skoliozy, garb krzywiczy w okolicy lędźwiowej),
- poszerzenie nadgarstków i stawów skokowych (bransolety krzywicze),
- deformacja klatki piersiowej (klatka piersiowa dzwonowata),
- rozmiękanie potylicy,
- pogrubienie połączeń chrzęstno-kostnych żeber (różaniec krzywiczy),
- powiększenie ciemiączek i wydłużonych czas ich zrastania,
- rozmiękanie kości czaszki,
- wydatne guzy czołowe,
- opóźnione wyrzynanie zębów,
- ból kostny.
Diagnostyka krzywicy u dzieci
Zaobserwowanie u dziecka objawów wskazujących na krzywicę powinno skłonić do wizyty u pediatry. Wstępną diagnozę specjalistą może postawić już na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego, w którym to widoczne są charakterystyczne dla krzywicy nieprawidłowości. Dla potwierdzenia podejrzeń lekarz kieruje małego pacjenta na badania z surowicy i moczu. Dodatkowo w diagnostyce krzywicy wykonuje się RTG kości długich, najczęściej okolicy nadgarstka. Na tej podstawie pediatra może postawić jednoznaczną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Krzywica u dzieci – leczenie
Krzywica bezwzględnie wymaga leczenia, ponieważ zlekceważona ma negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Odpowiednio dobrana terapia hamuje dalszy rozwój choroby i zapobiega powstawaniu zniekształceń szkieletu, jednocześnie umożliwia prawidłowy rozwój fizyczny.
Leczenie krzywicy sprowadza się przede wszystkim do uzupełniania niedoborów witaminy D. Konieczne jest regularne podawanie dziecku preparatu z witaminą D w ściśle określonych przez lekarza dawkach. Dostępna jest witamina D w kroplach i tabletkach, a także witamina D dla niemowląt w aerozolu. Duży wybór produktów z witaminą D pozwala dobrać odpowiedni do potrzeb dziecka. Pamiętajmy, że witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego powinna być przyjmowana w ich towarzystwie celem jak najlepszego rozpuszczenia.
W przebiegu krzywicy problem może stanowić również niedobór wapnia. Jeśli zostanie on potwierdzony badaniami, konieczne jest uzupełnienie diety w produkty zawierające ten pierwiastek lub odpowiednia suplementacja.
Warto zaznaczyć, że leczenie krzywicy u dziecka to długotrwały proces, jednak dający bardzo dobre efekty.
Jakie mogą być powikłania krzywicy?
Krzywica ma duży wpływ na zdrowie młodzieży i dzieci od okresu niemowlęcego, a jej skutki utrzymują się w wieku dorosłym. Wśród możliwych powikłań krzywicy u dzieci wymienia się takie jak:
- ból kości i osłabienie mięśni,
- deformacja kończyn i miednicy,
- zaburzenia rozwoju fizycznego,
- zaburzenia rozwojowe zębów,
- tężyczka hipokalcemiczna,
- kardiomiopatia hipokalcemiczna.
Właśnie z uwagi na poważne konsekwencje zdrowotne krzywica wymaga leczenia.
Czy krzywica u dzieci jest uleczalna?
Krzywica jest chorobą, której rozwój można skutecznie zahamować, uzupełniając poziom witaminy D w organizmie dziecka. Trzeba dodatkowo dbać o odpowiednią dietę i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Ważne jest też, by nie lekceważyć pierwszych objawów choroby, tylko niezwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Profilaktyka krzywicy u dzieci
Zapobieganie krzywicy obejmuje przede wszystkim dbanie o odpowiednią podaż witaminy D. Jej źródłem jest nie tylko dieta, ale też synteza skórna. Dlatego dziecko powinno jak najwięcej przebywać na słońcu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, wystawiając na działanie promieni słonecznych podudzia i przedramiona bez kremów z filtrem. Kąpiel słoneczna powinna trwać co najmniej 15 minut dziennie.
Niekiedy pojawia się konieczność suplementacji. Wtedy warto sięgnąć po suplementy diety z witaminą D, które pozwalają uzupełnić poziom tego składnika w organizmie dziecka i zapobiec rozwojowi krzywicy.