Ból mięśni to dość mało precyzyjny objaw. Z jednej strony taka dolegliwość może wynikać po prostu z przeciążenia mięśni, np. w czasie treningu czy na skutek przebywania zbyt długo w jednej pozycji (np. siedzącej). Z drugiej strony, bóle mięśni mogą być sygnałem różnych schorzeń i chorób, w tym ogólnoustrojowych.

Co w takim razie mogą oznaczać bóle mięśni? Kiedy udać się do lekarza? Co warto stosować, aby złagodzić ból? Sprawdź!

Bóle mięśni – przyczyny. Z czego mogą wynikać?

Bóle mięśni mogą mieć bardzo różnorodne podłoże. Przede wszystkim należy zaobserwować czynniki sytuacje. Czy ból pojawił się po wysiłku fizycznym? Jaki ma charakter – stały, promieniujący, rwący? Czy towarzyszą mu objawy? Czy występuje od dłuższego czasu bądź po konkretnych czynnościach?

Przeanalizowanie tych aspektów umożliwi określenie prawdopodobnej przyczyny dolegliwości bólowych i w razie konieczności – konsultacje specjalistyczne. Przyczyny bólu mięśni mogą być różne – od zakwasów, przez zwykłe przeciążenie, po zespoły chorobowe.

Schorzenia, w przebiegu których pojawiają się bóle mięśni, to:

  • fibromialgia – to choroba mięśni, której przyczyny aktualnie nie są znane, choć wskazuje się na pewien związek z zaburzeniami w przewodnictwie nerwowym. Schorzeniu towarzyszą silne bóle mięśni oraz nadwrażliwość na dotyk w niektórych miejscach na ciele;
  • grypa – to częsta infekcja, pojawiająca się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wirus grypy wywołuje szereg objawów infekcyjnych, w tym m.in. bóle mięśni;
  • wirusowe zapalenie wątroby – jest to trudna w przebiegu infekcja zakaźna, wywoływana przez wirusy. Powikłaniem tej choroby może być m.in. marskość wątroby. Początkowo objawy wirusowego zapalenia wątroby przypominają zwykłe przeziębienie – pojawia się gorączka, gorsze samopoczucie czy bóle mięśni. Z czasem pojawiają się takie objawy jak ból brzucha, utrata apetytu czy żółty odcień skóry;
  • włośnica – jest rodzaje choroby pasożytniczej, spowodowanej zjedzeniem surowego lub niedogotowanego mięsa. Do jej objawów zalicza się m.in. ból głowy, biegunkę, gorączkę oraz ból mięśni;
  • nerwica – jest jednym z zaburzeń psychicznych, jednak w jej przebiegu często odczuwa się również symptomy fizyczne. Chorzy mogą odczuwać przewlekłe bóle mięśni, co wynika z nadmiernego napięcia. Bóle te zwykle lokalizują się w kilku, kluczowych miejscach, najczęściej napinanych przez chorego.

Oprócz tego, ból mięśni może wynikać z nieprawidłowej postawy ciała, utrzymywanej w ciągu dnia, a także z chorób na tym tle, np. skoliozy czy lordozy. Na skutek gwałtownych ruchów może dojść również do naderwania mięśni, co przejawia się zwykle ostrym bólem.


 

Ból mięśni i stawów – czy świadczy o chorobie?

Są choroby, w przebiegu których pojawiają się zarówno dolegliwości bólowe mięśni, jak i stawów. Najczęściej jest to:

  • reumatoidalne zapalenie stawów – to schorzenie atakujące przede wszystkim stawy, jednak jego konsekwencje można odczuć również w bólach mięśni. Choroba ma charakter autoimmunologiczny, co oznacza, że układ odpornościowy chorego atakuje zdrowy organizm. Wynika to z błędnego rozpoznania niektórych struktur jako obcych;
  • borelioza – skutki boreliozy to m.in. ból mięśni i stawów. Jeśli objawom tym dodatkowo towarzyszy gorączka, sztywność stawów i ich obrzęk, to należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Zwłaszcza, gdy wystąpiło ryzyko kontaktu z kleszczem.

Ból mięśni w ciąży – jak sobie radzić?

Bez wątpienia w czasie ciąży dochodzi do zwiększenia masy ciała kobiety. Spowodowane jest to zarówno zwiększeniem jej wagi własnej, jak i rozwijającym się w brzuchu maluchem.

Dodatkowo zachodzą różne zmiany hormonalne, a wszystko to jest dość obciążające dla organizmu kobiety. Dlatego ból mięśni w ciąży towarzyszy praktycznie każdej kobiecie. Jest on niemal tak samo powszechny, jak ból kręgosłupa, nudności czy inne objawy, typowe dla tego okresu.

Sytuacją alarmującą powinna być obecność objawów dodatkowych, takich jak gorączka czy biegunka. Wówczas należy zgłosić się do lekarza i wykluczyć (lub potwierdzić) np. infekcję wirusową czy zatrucie pokarmowe.

W innych przypadkach, gdy występują same bóle mięśni, nie powinno być to powodem do niepokoju. Bóle te najczęściej mają charakter przeciążeniowo-napięciowy. Aby przynieść sobie ulgę w bólu, warto nauczyć się relaksacji i ćwiczeń rozluźniających, przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

Bóle mięśni przed okresem – co może przynieść ulgę?

Okres to trudny czas dla wielu kobiet – w tym czasie zachodzą zmiany hormonalne, mające wpływ zarówno na nastrój, jak i samopoczucie. Wynika to przede wszystkim ze spadku poziomu estrogenu i wzrostu progesteronu. Dodatkowo, w trakcie złuszczania się macicy, do krwioobiegu dostają się prostaglandyny, sprzyjające najczęstszym dolegliwościom fizycznym, takim jak nudności, bóle głowy czy bóle mięśni, odczuwane zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz w dole macicy (spowodowane jest to jej skurczami).

Co na ból mięśni warto stosować?

W przypadku tych dolegliwości warto sięgnąć po leki na ból mięśni. Najczęściej są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, które przynoszą dość szybką ulgę. Mogą one występować w postaci klasycznych tabletek, takich jak np. Opokan lub mieć formułę maści lub żelu, jak np. Olfen MAX. Takie preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Ulgę w bólu przyniosą również plastry rozgrzewające, np. Apap Thermal.