Zemsta faraona to częsta dolegliwość żołądka, pojawiająca się zwłaszcza u turystów podróżujących w rejony Afryki, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej czy krajów Bliskiego Wschodu. Może również dotknąć podróżujących do krajów azjatyckich. Zemsta faraona powoduje silne skurcze brzucha i bolesne biegunki.
Jakie są przyczyny zemsty faraona? Czy można zapobiec tej chorobie? Sprawdź!
Zemsta faraona – co to za choroba?
Zemsta Faraona, określana bywa również jako choroba podróżnych. Wynika to z faktu, iż dotyka przede wszystkim osoby podróżujące na tereny Afryki czy Ameryki. Zemsta faraona jest często reakcją organizmu na nietypowe produkty czy posiłki, serwowane w danym kręgu kulturowym. Niekiedy podawana żywność czy woda zawierają w sobie bakterie, do których organizm nie jest dostosowany. Stąd silna reakcja w postaci biegunki. Choroba trwa zwykle ok. 7 dni.
Czy zemsta faraona jest zaraźliwa?
Zemsta faraona jest indywidualną reakcją danego organizmu. Niektóre osoby mają bardziej odporny układ pokarmowy, inne nieco mniej. Z tego też powodu u jednej osoby może wystąpić zemsta faraona, a u drugiej nie. Choroba ta nie ma więc charakteru zakaźnego, choć należy unikać korzystania ze wspólnych naczyń itd.
Zemsta faraona – przyczyny. Co ją wywołuje?
Przyczyną zemsty faraona jest odmienna flora bakteryjna, przez co wirusy lub bakterie, dostające się do przewodu pokarmowego, wywołują jego silną reakcję. U rodzimych mieszkańców tych terenów nie występują takie objawy, gdyż ich układ pokarmowy dostosował się do nieco gorszych warunków sanitarnych.
Najczęstszą przyczyną wystąpienia zemsty faraona jest zbyt niski poziom czystości spożywanej wody lub niewłaściwe przygotowanie posiłków – np. niedogotowane mięso. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nawet ograniczając jedzenie w takich miejscach, zemsta faraona i tak może wystąpić.
Najczęściej obserwuje się ją u osób przebywających na wakacjach all inclusive lub podróżujących na własną rękę. Dlatego też wybierając restaurację, warto zasięgnąć wcześniej opinii na jej temat i decydować się na miejsca o wysokim standardzie - przede wszystkim sanitarnym. Przed podróżą warto również się zabezpieczyć, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby.
Zemsta faraona – objawy. Jak rozpoznać?
Głównym objawem zemsty faraona jest silny ból brzucha i jego skurcze. Oprócz tego chorym towarzyszy wodnista biegunka (może pojawić się w niej krew), a także inne objawy układu trawiennego, takie jak:
- nudności,
- wymioty,
- wzdęcia,
- zaburzenia łaknienia (utrata apetytu).
Oprócz tego u chorych może wystąpić gorączka oraz bóle głowy. W czasie zemsty faraona należy przede wszystkim pamiętać o nawodnieniu, gdyż ze względu na gorączkę i biegunkę bardzo łatwo o odwodnienie organizmu, które wymaga hospitalizacji.
Zemsta faraona u dzieci – czy jest groźna?
Zemsta faraona u dzieci jest groźna przede wszystkim ze względu na ryzyko odwodnienia. Ze względu na fakt, że organizm dzieci jest mniej rozwinięty, mogą one nieco gorzej przechodzić chorobę.
Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka, gdyż w przeciwnym krytyczne odwodnienie prowadzi do kwasicy metabolicznej, a ta z kolei – niesie ze sobą ryzyko zgonu. W przypadku niemowląt, zwłaszcza do 6. miesiąca życia, należy od razu po podejrzeniu choroby skonsultować się z lekarzem.
Lek na zemstę faraona – co stosować?
Zemsta faraona może być wywołana przez różne patogeny. Jeśli ma podłoże bakteryjne, to wówczas lekarz może zdecydować się na zapisanie antybiotyku, choć warto w pierwszych dniach postawić przede wszystkim na leczenie domowe. Powinno ono opierać się na 2 kluczowych zasadach:
- nawodnienie organizmu,
- odpowiednie odżywianie – warto unikać ciężkiego jedzenia oraz “drażliwych” produktów, np. ostrych przypraw.
W czasie leczenia zemsty faraona należy postawić również na odpoczynek i unikać przegrzania organizmu. Do picia warto wybrać zwykłą wodę lub czarną herbatę. Można również sięgnąć po leki przeciwgorączkowe (np. Nurofen Forte). W szybszym pozbyciu się choroby mogą pomóc probiotyki, sprzyjające odbudowie flory bakteryjnej.
Zemsta faraona a probiotyki – czy są pomocne?
Probiotyki to preparaty zawierające żywe kultury bakterii i drożdże, odbudowujące mikroflorę jelit i pomagające przywrócić jej równowagę. Probiotyki zapobiegają również stanom zakaźnym w obrębie jelit, wszystko dzięki produkcji substancji hamujących rozmnażanie się patogenów. W przypadku zemsty faraona probiotyki mogą pomóc ograniczyć ryzyko jej wystąpienia oraz złagodzić występującą biegunkę.
Zemsta po powrocie z Egiptu lub Turcji – jak temu zapobiegać?
Zemsta faraona po powrocie z podróży może pojawić się w przeciągu 2. do 4. dni. Aby uchronić się przed chorobą, należy na kilka dni przed podróżą sięgnąć po probiotyki, aby wzmocnić mikroflorę bakteryjną jelit.
W czasie podróży należy unikać picia wody z kranu oraz stosowania jej do innych czynności, np. mycia zębów. Do tego celu najlepiej wybierać butelkowaną wodę lub przegotować tą z kranu. Należy także pamiętać o częstym myciu rąk oraz wybieraniu dań, bazujących na mocno wysmażonych produktach, szczególnie mięsie. W przypadku owoców i warzyw należy je zawsze wcześniej umyć i obrać.