Kobieca ochota na seks, czyli inaczej poziom libido, zależne jest m.in. od funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Ze względu na cykl miesiączkowy, zachodzą w niej różne zmiany i tzw. fazy. Wiąże się to ze spadkami oraz wzrostami poszczególnych hormonów, co wpływa na kobiecą ochotę na seks. A więc – czy kobiety mają ochotę na seks? Czy można ją w jakiś sposób zwiększyć? Jak rozpoznać, że to oziębłość seksualna?
Kobiece libido – co warto o nim wiedzieć?
Libido to coś, co określa siłę popędu seksualnego. Jest ona zależna od wielu czynników – zaczynając od wrodzonej predyspozycji–- są osoby o mniejszym i większym temperamencie seksualnym, przez samopoczucie, obraz postrzegania swojego ciała (samoocena), dieta, stres czy przyjmowane leki. W przypadku kobiet ogromne znaczenie ma również gospodarka hormonalna.
Co istotne poziom libido nie jest zawsze taki sam – mogą być okresy, dni czy etapy w życiu, kiedy popęd seksualny jest wyższy lub niższy. Wszystko zależy od różnych czynników życiowych.
Co wpływa na popęd seksualny kobiet?
Oprócz czynników stylu życia, takich jak dieta, aktywność fizyczna, zadowolenie z siebie i poziom samoakceptacji, na popęd seksualny u kobiet znacząco wpływa cykl miesiączkowy. Jego fazy w zależności od etapu powodują większą lub mniejszą ochotę na seks.
W czasie cyklu obserwuje się również pewne fizyczne „objawy” sugerujące skłonność do ochoty na seks. Jest to przede wszystkim poziom wilgotności pochwy. Kiedy kobiece hormony są w fazie sprzyjającej stosunkom seksualnym (większa ochota na seks), wówczas fizjologicznie pochwa wydziela więcej śluzu.
Natomiast w fazie związanej z obniżeniem popędu seksualnego zwykle pojawia się problem zbyt suchej śluzówki pochwy (warto pamiętać o tym, że suchość pochwy zależy również od innych czynników, np. infekcji intymnych).
Oprócz tego na kobiece libido wpływają środki antykoncepcyjne (jeśli po ich stosowaniu zauważalny jest znaczny spadek popędu seksualnego, warto skonsultować się z ginekologiem i poprosić o zapisanie innego preparatu) lub inne leki hormonalne bądź farmaceutyki, stosowane np. w leczeniu depresji czy chorób układu krążenia.
Kobiece libido a cykl miesiączkowy – kiedy kobiety mają ochotę na seks?
Na kobiecy popęd seksualny wpływ mają przede wszystkim estrogeny, progesteron oraz testosteron. Z punktu widzenia cyklu miesiączkowego najważniejszy jest progesteron i estrogen. Największą ochotę na seks kobiety odczuwają w momencie, gdy spada stężenie progesteronu a wzrasta stężenie estrogenu.
Ma to miejsce zwykle po okresie oraz w pierwszej fazie cyklu. Czas owulacji oraz parę dni przed jej rozpoczęciem to moment, gdy kontrolę nad kobiecą gospodarką hormonalną przejmuje m.in. progesteron, oraz w niewielkim stopniu kortyzol (sprzyja m.in. spadkom nastroju). Z tego też powodu w tym czasie kobiety odczuwają mniejszą ochotę na seks. Wynika to nie tylko z ogólnego spadku popędu seksualnego, ale też innych objawów m.in. obniżonego nastroju czy rozdrażnienia.
Brak zainteresowania seksem u kobiet – czym może być spowodowany?
Brak zainteresowania seksem u kobiet może mieć kilka przyczyn. Przede wszystkim mogą być to czynniki, takie jak:
- niska samoocena i negatywny stosunek do własnego ciała,
- wyznawane idee lub religia,
- niezadowalające relacje z partnerem (brak poczucia akceptacji, kłótnie lub inne aspekty w relacji, które mogą wpływać na brak ochoty na seks),
- przemęczenie,
- stres,
- stany depresyjne lub nerwicowe,
- aseksualność.
Oziębłość seksualna – czym jest?
Oziębłość seksualna to inaczej zaburzenie popędu seksualnego, które może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn – niezależnie od wieku. Oziębłość seksualną definiuje się jako zaburzenie, związane z brakiem zainteresowania aktywnością fizyczną. Osoba nie odczuwa potrzeby uprawiania seksu (co nie oznacza, że nie ma zdolności do odczuwania podniecenia), choć to jednocześnie nie wyklucza jej aktywności seksualnej.
Oziębłość seksualna może wynikać z:
- chorób,
- infekcji intymnych,
- relacji z partnerem (może być ukierunkowana tylko na jedną osobę lub ogólna),
- depresji czy stanów nerwicowych.
W leczeniu oziębłości seksualnej pomocna jest psychoterapia oraz środki farmakologicznie, wspierające poziom libido, np. Play Woman.
Zwiększenie kobiecego libido – co może pomóc?
Aby nieco zwiększyć kobiece libido, warto wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną i zdrową, dobrze zbilansowana dietę. Brak odżywienia organizmu, tłusta, szybka i przetworzona dieta mają negatywny wpływ na odczuwany popęd seksualny. Regularna aktywność fizyczna pomaga poprawić krążenie krwi w organizmie, co również może sprzyjać lepszemu samopoczuciu i większej ochocie na seks.
Oprócz tego:
- można sięgnąć po suplementy na libido, dostępne bez recepty. Mogą to być również preparaty bazujące na substancjach pobudzających, takich jak żeń-szeń,
- warto także zadbać o odpoczynek i relaks, co pomoże zredukować stres i zbędne napięcie.
Często problemy z ochotą na seks u kobiet wynikają z kłopotów w relacji, dlatego kluczowa może okazać się szczera rozmowa z partnerem.
Co kobiety lubią w seksie?
Kobiety w seksie lubią bliskość i poczucie, że są w pełni akceptowane. Dlatego też przy kłopotach z niskim libido warto zadbać m.in. o grę wstępną i czułe pieszczoty. Warto stworzyć odpowiedni klimat, w zależności od preferencji partnerki. Oprócz tego ważna jest rozmowa między partnerami – o swoich potrzebach, fantazjach i innych, kluczowych aspektach.