Kamień na zębach to jednocześnie problem estetyczny i zdrowotny. Choć wiele osób decyduje się na jego usunięcie ze względu na żółty odcień, to warto pamiętać o tym, że kamień nazębny to nic innego jak zgromadzone bakterie, których obecność sprzyja różnym chorobom zębów, w tym – paradontozie.
Czym dokładnie jest kamień nazębny? Jakie są jego konsekwencje? Jak go usunąć i czy można mu zapobiec? Sprawdź!
Kamień na zębach – co to jest i jak powstaje?
Zęby ze względu na swoją funkcję są narażone na kontakt z licznymi bakteriami. Pojawiają się one w trakcie żucia, a część z nich zostaje „na dłużej” w przestrzeniach międzyzębowych oraz osadza się bezpośrednio na zębach. Z czasem bakterie te zaczynają tworzyć swoje kolonie, czyli tzw. płytkę nazębną, a ta z czasem przekształca się w żółte złogi, czyli kamień nazębny.
Kamień na zębach – jakie są jego skutki?
Kamień na zębach bardzo często lokalizuje się tuż przy granicy zębów z dziąsłami, dlatego też wpływa nie tylko na samo uzębienie, ale także na dziąsła, powodując m.in. ich stan zapalny. Oprócz tego kamień nazębny w dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju paradontozy, gdyż oprócz dziąseł atakuje także korzeń zęba.
Dlatego warto regularnie usuwać kamień na zębach, gdyż paradontoza w ostateczności prowadzi do stopniowej recesji dziąseł, odsłonięcia korzeni zębowych i wypadania zębów. Oprócz tego kamień na zębach może powodować krwawienie dziąseł oraz prowadzić do rozwoju próchnicy (powoduje demineralizację zębów).
Kamień na zębach – skąd się bierze? Przyczyny
Kamień na zębach wynika przede wszystkim z braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Powstaje na skutek stwardnienia płytki nazębnej, którą powinno się usuwać każdego dnia. Przyczyną może być całkowity brak higieny jamy ustnej lub jej zaniedbanie, np. mycie zębów 1 raz dziennie.
Co istotne, poza samym szczotkowaniem ogromną rolę odgrywa także nitkowanie zębów. Płytka bakteryjna gromadzi się również w przestrzeniach międzyzębowych, a jedynym skutecznym sposobem na ich doczyszczenie jest nitkowanie zębów. Można wybrać nici klasyczne lub np. ultracienkie, takie jak Indent Curasept Floss. Dostępne są również nici z chlorheksydyną, ograniczająca odkładanie się płytki nazębnej.
Kamień na zębach u dziecka – jak sobie z nim radzić?
Zęby u dzieci są mniej odporne, w związku z czym zdecydowanie częściej się psują. Kamień na zębach jest problemem, który dotyczy również najmłodszych, dlatego już od samego początku należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Przede wszystkim warto pilnować, aby dziecko myło regularnie zęby – 2 razy dziennie, szczotkując je przez ok. 2–3 minuty. Oprócz tego w ramach profilaktyki zdrowych zębów warto ograniczyć ilość słodyczy spożywanych przez pociechę, gdyż zawarty w nich cukier jest idealną pożywką dla bakterii.
Co oznacza czarny kamień na zębach?
Niekiedy kamień na zębach zamiast żółtego koloru przybiera czarną barwę lub ciemnobrązową. Zależne jest to w dużej mierze od dokładnej lokalizacji płytki nazębnej. Jeśli gromadzi się ona tuż przy linii dziąseł, to barwa ta ma zwykle kolor żółty. Natomiast, gdy kamień osadza się poddziąsłowo, to ma zazwyczaj ciemniejszą barwę.
Czarny kamień na zębach oznacza więc, że płytka nazębna gromadzi się poddziąsłowo. Warto jednak wiedzieć o tym, iż czarne zmiany na zębach nie zawsze świadczą o kamieniu nazębnym. Mogą być również oznaką zmian próchnicowych.
Jak pozbyć się kamienia na zębach?
Płytka nazębna, przekształcająca się później w kamień na zębach, to coś, co będzie powstawać przez całe życie. Pojawianie się płytki nazębnej jest naturalnym procesem, jednak regularna higiena jamy ustnej pozwala zapobiec negatywnym skutkom tego procesu. Dlatego też absolutną podstawą w ograniczeniu kamienia nazębnego w przyszłości jest szczotkowanie zębów. Warto korzystać ze szczoteczki elektronicznej, np. Oral-B Sensitive.
Jednocześnie należy pamiętać o tym, że szczoteczki elektroniczne nie są w stanie dokładnie doczyścić przestrzeni międzyzębowych, dlatego drugim krokiem zawsze powinno być nitkowanie. Na koniec można przepłukać jamę ustną płynem, co ograniczy odkładanie się płytki nazębnej.
Usuwając kamień na zębach, można przetestować domowe sposoby, choć te nie zawsze są skuteczne. Warto wybrać się na wizytę do stomatologa, który wykona tzw. skaling. Jest to jedyna metoda, pozwalająca w pełni pozbyć się kamienia nazębnego.
Kamień na zębach – usuwanie u dentysty. Jak wygląda?
Usuwanie kamienia nazębnego przez dentystę polega na wykonaniu tzw. skalingu. W tym celu stomatolog korzysta ze specjalnego urządzenia – skalera ultradźwiękowego. Mechanizm działania urządzenia polega na rozprzestrzenianiu delikatnych drgań, które rozbijają kamień nazębny. Dzięki temu znika on z powierzchni zębów.
Skaling jest szybkim i bezbolesnym zabiegiem, który trwa zwykle ok. 30 minut, choć czas ten może się wydłużyć. Po wykonanym skalingu warto przez kilka dni stosować tzw. białą dietę, aby jak najdłużej utrzymać efekt.