Niedoskonałości, zmarszczki czy przebarwienia - to właśnie z ich powodu najczęściej szukamy skutecznego sposobu, by nasza cera na nowo wyglądała młodo i pięknie. Czy mocno kryjący makijaż to jedyne rozwiązanie? Po jakie składniki aktywne warto sięgnąć i jakich efektów możesz się spodziewać?
Kwasy- jak działają na skórę?
Kwasy to jeden z rodzajów składników, które skutecznie przyczyniają się do osiągnięcia zamierzonych efektów. Pozwalają one na usunięcie zrogowaciałego naskórka oraz odświeżenie cery, dzięki czemu staje się ona odmłodzona, a zmarszczki mniej widoczne. Co więcej, to nie jedyne ich zalety. Jednak to, jaki efekt możemy uzyskać, zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju kwasu. Różni je głównie moc i sposób działania na skórę oraz właściwości. Niektóre z nich mają zdolność penetracji głębszych warstw naskórka, pozostałe natomiast utrzymują się na jego powierzchni.
Na jakie efekty można liczyć po eksfoliacji kwasami:
- wyrównanie kolorytu skóry
- redukcja przebarwień
- wygładzenie struktury powierzchni cery
- pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny
- poprawę jędrności i wzmocnienie skóry
- odblokowanie porów i regulację pracy gruczołów łojowych
- zmniejszenie się zmarszczek
- działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe
- redukcje niedoskonałości oraz blizn
Kwasy na twarz – rodzaje i ich właściwości
Wyróżnia się 3 podstawowe grupy kwasów: AHA, BHA lub PHA. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie kwasy to kwasy złuszczające. Choć jak wskazują ich nazwy, również są kwasami, należą do innej grupy składników. Przykład to chociażby kwas hialuronowy, który głównie nawilża i uelastycznia skórę.
Kwasy AHA (alfa-hydroksylowe) - zaliczamy do nich m.in. kwas jabłkowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas cytrynowy, kwas winowy oraz kwas migdałowy. Kwasy z tej grupy są najbardziej popularne i mają najsilniejsze działanie. W zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia mogą one mieć m.in. właściwości nawilżające, antybakteryjne, złuszczające, normalizujące, przeciwzapalne czy przeciwzmarszczkowe.
Kwasy BHA (beta-hydroksylowe) - zalicza się do nich tylko kwas salicylowy . Rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu jest w stanie przeniknąć przez warstwę sebum i dotrzeć w głąb skóry. Wykazuje działanie keratolityczne i antybakteryjne. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.
Kwasy PHA (poli-hydroksylowe) - do tej grupy zaliczamy: glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobinowy. Ze względu na swoją budowę posiadają właściwości zbliżone do kwasów AHA i BHA, jednak w odróżnieniu od nich nie powodują podrażnień, łuszczenia się skóry, pieczenia czy zaczerwienienia. Stanowią najłagodniejszą formę kwasów, dlatego są to najlepsze kwasy na twarz w przypadku cery wrażliwej.
Często, by uzyskać jeszcze lepsze efekty, producenci łączą ze sobą kilka rodzajów kwasów. Przykładem jest Peeling kwasowy AHA+PHA 30%.
Sucha i wrażliwa skóra - ceramidy oraz kwas hialuronowy w kosmetyce
Ceramidy - czym są?
Ceramidy to substancje tłuszczowe zaliczane do grupy lipidów. Stanowią swojego rodzaju spoiwo międzykomórkowe, chroniąc skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wiek, nadmierny stres, zmiany w gospodarce hormonalnej czy promieniowanie UV sprawiają, że ilość ceramidów w skórze jest coraz mniejsza. Ceramidy odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do ich niedoboru, a tym samym osłabienia bariery ochronnej skóry. Niedobór ceramidów w skórze sprawia, że traci ona elastyczność, zaczyna wiotczeć, staje się poszarzała, bardziej podatna na rogowacenie i podrażnienia oraz na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmarszczki. Ceramidy mają szczególne znaczenie dla utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Nie tylko chronią ją przed utratą wody, ale także regulują przenikanie substancji aktywnych w jej głąb.
Ceramidy w kosmetykach, takich jak serum ceramidowe, dedykowane są przede wszystkim do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej, cienkiej, atopowej oraz dojrzałej z widocznymi oznakami starzenia. Warto po nie sięgać w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra narażona jest na przesuszenie. Pomogą Ci odbudować naturalną barierę ochronną skóry i przywrócić jej wysoki poziom nawilżenia.
Kwas hialuronowy - jakie przyniesie efekty?
Kwas hialuronowy jest składnikiem budulcowym, który naturalnie występuje w organizmie. Odpowiada za odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Działa niczym gąbka – wiążąc wilgoć w skórze właściwej. Może mieć różną masę cząsteczkową, większe cząsteczki kwasu hialuronowego osadzają się na powierzchni skóry, tworząc warstwę zapobiegającą utratę wilgoci. Mniejsze natomiast przenikają w jej głębsze warstwy, gdzie nawilżają i wypełniają zmarszczki od wewnątrz. Dzięki zdolności stymulowania produkcji kolagenu wzmacnia wewnętrzne rusztowanie skóry.
Po użyciu kosmetyku typu serum z kwasem hialuronowym efekt nawilżenia jest odczuwany praktycznie natychmiastowo. Dodatkowo sprawia, że skóra staje się ukojona i świeża. Stosując regularnie, możesz zaobserwować:
- wygładzenie struktury skóry
- poprawę kondycji skóry
- zmniejszenie drobnych zmarszczek
- poprawę napięcia i elastyczności skóry
- mniejszą tendencję do podrażnień
- przywrócenie skórze blasku
Retinol i jego wpływ na skórę
Retinol to pochodna witaminy A, uznawana za jedną z najskuteczniejszych witamin młodości. Ma to związek z jego przeciwstarzeniowym oraz stymulującym komórki do odnowy działaniem. Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Pozwala to na dotarcie w głąb skóry, przez co działa efektywniej od składników rozpuszczalnych w wodzie.
Retinol znane jest ze swojego wielokierunkowego działania:
- ma właściwości przeciwstarzeniowe (spłyca zmarszczki)
- poprawia jędrność skóry,
- zwiększa biosyntezę kolagenu i odbudowę włókien elastyny
- reguluje pracę gruczołów łojowych, redukując trądzik
- rozjaśnia i wygładza skórę
- niweluje przebarwienia potrądzikowe
- stymuluje proces odnowy komórek
Pamiętaj jednak, że retinol to składnik o bardzo silnym działaniu. W związku z tym zacznij od kosmetyków o stężeniu 0,25%, przechodząc dalej przez 0,5%, aż do 1%. Początkowo niższe stężenie niweluje ryzyko silnych podrażnień skóry.
Podczas kuracji retinolem warto zaopatrzyć się w produkty wspierające barierę hydrolipidową. Sprawdzi się w tym czasie serum z ceramidami, niacynamidem, peptydami czy kwasem hialuronowym
Obowiązkowo natomiast przez okres całej kuracji należy stosować najwyższą ochronę SPF, ponieważ skóra jest wtedy mocno uwrażliwiona. Ostatnim kluczowym elementem jest cierpliwość – pierwsze efekty zauważysz po około 4-8 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.