Wrastający paznokieć to dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Jest szczególnie uciążliwa i może skutecznie uniemożliwić bezbolesne chodzenie. Może pojawić się u osób w różnym wieku i każdemu z nas. Najczęściej problem ten dotyczy dużego palca u stopy, rzadziej występuje w obrębie pozostałych palców. Przyczyną dolegliwości są najczęściej nieprawidłowa pielęgnacja, zbyt krótkie obcinanie i nadawanie paznokciom u stóp okrągłego kształtu. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jak radzić sobie z wrastającym paznokciem i co robić, gdy problem już nas dopadnie?
Wrastający paznokieć – kiedy pojawia się dolegliwość?
Higiena stóp jest bardzo ważną czynnością pielęgnacyjną. Niestety, czasem nawet dbając o stopy, możemy być narażeni na problem wrastającego paznokcia. Jest to dość częsta dolegliwość, która powoduje ból i dyskomfort chodzenia. Problem ten pojawia się, gdy paznokieć na dużym palcu nie rozwija się prawidłowo. Wówczas brzeg paznokcia wbija się w sąsiadujący z nim wał skóry, powodując ból. Może to doprowadzić nawet do stanu zapalnego i powodować obrzęk. Ból wywołany wrośnięciem płytki paznokcia w skórę często nasila się podczas chodzenia. Oprócz stanu zapalnego może pojawić się także krew, a w późniejszym etapie nawet zmiany ropne w miejscu wrośniętego paznokcia. Problemu nie należy lekceważyć na żadnym etapie występowania. Szybka reakcja pozwala uniknąć chirurgicznej korekcji. Jednak pojawienie się obrzęku i stanu zapalnego już wymaga konsultacji ze specjalistą podologiem. W takim przypadku może okazać się konieczne chirurgiczne wycięcie zmienionej chorobowo części. Jednak wizyty u lekarza można uniknąć. Wystarczy podczas codziennej pielęgnacji obserwować stan paznokci i kontrolować ich rozwój.
Jakie są przyczyny wrastającego paznokcia?
Istnieje wiele sytuacji, które sprzyjają i powodują problem wrastających paznokci u stóp. Bez wątpienia każdy, kto zauważy, że jego paznokcie u stóp krzywo rosną, powinien zwrócić na to uwagę. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji pojawienia się przypadłości. Znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć tego rodzaju schorzenia. Istnieje wiele przyczyn pojawienia się problemu wrastającego paznokcia. Wśród nich do najczęstszych należą:
- Noszenie niewygodnych, zbyt ciasnych butów. Obuwie z wąskimi noskami i wysokim obcasem sprzyja pojawieniu się wrastającego paznokcia.
- Uszkodzenia mechaniczne wału paznokciowego lub płytki paznokcia.
- Zbyt krótko obcięte paznokcie i nadawanie im okrągłego kształtu.
- Pielęgnacja paznokci zbyt ostrymi narzędziami.
- Uwarunkowania anatomiczne takie jak deformacja dużego palucha i stóp.
- Nagły wzrost masy ciała.
- Zmiana biomechaniki chodzenia.
- Nieprawidłowa pielęgnacja jak np. zbyt intensywne wycinanie skórek.
- Duża aktywność fizyczna, która powoduje znaczne obciążenie dla stóp i palców.
- Niektóre choroby jak m.in. cukrzyca.
Pielęgnacja stóp i higiena powinna odbywać się regularnie. Brak dbałości o stopy również może przyczyniać się do powstania problemu z wrastającym paznokciem.
Jak leczyć wrastający paznokieć
Jest kilka sposobów na wrastające paznokcie. Wśród nich domowe sposoby cieszą się dużym powodzeniem. Pozwolą na dłuższy czas zapomnieć o bólu i dyskomforcie wywołanym przypadłością. To m.in. kąpiele stóp w wodzie z solą lub płatkami mydlanymi. Jednak tego rodzaju sposoby jedynie doraźnie przynoszą ulgę w bólu. Sprawdzą się także tylko w sytuacji, gdy problem nie jest jeszcze zaawansowany. Nie pomogą, gdy wokół paznokcia zgromadziła się ropa i pojawił się obrzęk. Jeśli problem został szybko wychwycony, można samodzielnie podjąć leczenie. Odpowiednią chwilą na podjęcie walki z uciążliwą dolegliwością jest moment, gdy jeszcze nie doszło do stanu zapalnego i infekcji. Jest wiele skutecznych sposobów na wyeliminowanie tego problemu.
Jakie są sposoby na wrastający paznokieć?
Wrastający paznokieć nie stanowi dużego problemu dla zdrowia. Pod warunkiem, że nie jest to zaawansowany stan zapalny czy poważny uraz. Na tym etapie wystarczy odpowiednia profilaktyka i higiena. Warto nosić wygodne buty o szerokich noskach oraz obcinać paznokcie w linii prostej. Dobrym pomysłem jest zapatrzenie się w odpowiednie nożyczki do wrastających paznokci wykonane ze stali nierdzewnej. Sprawdzą się podczas pielęgnacji problematycznych paznokci. Jeśli jednak tkanka wokół paznokcia wykazuje istotne zmiany, a chodzeniu towarzyszy uciążliwy ból, warto sięgnąć po skuteczne metody i preparaty do walki z przypadłością. Dostępnych jest wiele metod i preparatów wspomagających uciążliwą walkę z wrastającymi paznokciami. Jednym ze skutecznych sposobów na ulgę i pozbycie się tej dolegliwości jest zastosowanie klamry na wrastający paznokieć. To technika leczenia określana jako ortynoksja, która ma na celu korekcję płytki paznokcia. Polega na uniesieniu jej brzegów i nadaniu nowego kierunku wzrostu paznokcia. W przypadku, gdy stan chorobowy nie jest jeszcze zaawansowany, skuteczne okazują się metody nieinwazyjne. Najlepszym sposobem leczenia bolesnego problemu wrastającego paznokcia jest stosowanie odpowiednich preparatów do stóp. Wiele osób zastanawia się, jakie preparaty najskuteczniej pomogą w walce z wrastającym paznokciem. Na rynku jest duży wybór produktów, których zadaniem jest uśmierzenie bólu oraz wyeliminowanie problemu z wrastającym paznokciem. Do skutecznych metod nieinwazyjnych należą kosmetyki lecznicze w postaci płynu na wrastające paznokcie. Polecane są osobom zmagającym się z nawracającym problemem wrastających paznokci, przynosząc natychmiastową ulgę. W składzie płynu znajdują się substancje uśmierzające ból, przyspieszające regenerację i chroniące obolałe miejsce.