Zmniejszenie aktywności hormonów płciowych jest naturalnym procesem u mężczyzn w pewnym wieku. Jest to moment, gdy gospodarka hormonalna nieco zwalnia, przez co wpływa na funkcjonowanie mężczyzny na wielu płaszczyznach. Okresem tym jest andropauza – męski odpowiednik kobiecej menopauzy.
W czasie andropauzy Panowie mogą odczuć m.in. spadek libido, uderzenia gorąca, problemy ze snem czy trzymaniem moczu. Dlatego andropauza często wpływa na komfort życia i samoocenę. Czym ona dokładnie jest? Jakie jeszcze symptomy jej towarzyszą? I najważniejsze – czy andropauzę można leczyć?
Andropauza – co to jest?
Andropauza to czas przejściowy, w którego trakcie organizm mężczyzny przechodzi szereg zmian hormonalnych. Jest to naturalny, fizjologiczny proces, wynikający ze starzenia się organizmu. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, iż andropauza u mężczyzn może pojawić się już nawet w okolicy 30. roku życia (jest to zależne od czynników genetycznych), a więc nie zawsze dotyczy tylko starszych mężczyzn w okresie „seniorskim”.
W trakcie andropauzy zostaje zmniejszona m.in. ilość wydzielanej melatoniny oraz „męskiego” hormonu – testosteronu. Oprócz tego spada stężenie hormonu wzrostu i DHEA. Znaczne obniżenie tak kluczowych hormonów sprawia, że objawy są dotkliwe i odczuwalne w codziennym funkcjonowaniu.
Andropauza – w jakim wieku się pojawia i ile trwa?
Andropauza jest wynikiem starzenia się organizmu, w związku z tym najczęściej dotyczy Panów w wieku między 50. a 60. rokiem życia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy andropauza pojawia się u mężczyzn w młodszym wieku między 30. a 40. rokiem życia. Andropauza jest procesem nieodwracalnym i stałym, co oznacza, że trwa do końca życia.
Andropauza a zachowanie. Jakie są objawy?
Istotne zmiany hormonalne sprawiają, że andropauza powoduje szereg zmian w dotychczasowym życiu mężczyzny. Wpływ na sfery związane z życiem seksualnym, z samopoczuciem i sprawnością fizyczną. Może więc powodować problemy z samooceną, spadek poczucia własnej wartości i pogorszenie satysfakcji życiowej. Objawy andropauzy można podzielić na psychiczne i fizyczne.
Andropauza u mężczyzn – objawy fizyczne
W czasie andropauzy zmienia się całkowicie dotychczasowe funkcjonowanie organizmu. Pojawiają się problemy takie jak:
- trudności z utrzymaniem moczu lub problemy z jego oddawaniem,
- spadek libido,
- pogorszenie sprawności seksualnej, wynikające ze zmniejszonej produkcji testosteronu (m.in. zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk);
- uderzenia gorąca,
- bóle stawowo-mięśniowe,
- wzmożona potliwość, bez wyraźnej przyczyny;
- gorsza kondycja fizyczna – większa męczliwość, spadek siły mięśniowej;
- otyłość brzuszna (andropauza sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha).
Obniżona produkcja melatoniny sprawia, że andropauza u mężczyzn często wiąże się z zaburzeniami snu, takimi jak trudności z zasypianiem, bezsenność, czy przeciwnie – silnie odczuwaną sennością w ciągu dnia. Problemowi ze snem dodatkowo sprzyja uczucie napięcia towarzyszące w czasie andropauzy.
Andropauza – objawy psychiczne
Objawy psychiczne andropauzy mają różne nasilenie i u każdego mężczyzny mogą być nieco inaczej odczuwalne. W czasie męskiego przekwitania obserwuje się m.in.:
- ciągłe uczucie napięcia i obawy;
- zaburzenia w funkcjonowaniu poznawczym, m.in. pogorszenie koncentracji, problemy z pamięcią;
- większą nerwowość i drażliwość.
Andropauza – jakie badania krwi zrobić?
W czasie andropauzy mężczyzna powinien zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia. Warto w tym celu regularnie raz w roku wykonywać badania profilaktyczne, przede wszystkim:
- morfologię,
- badanie moczu,
- badanie gruczołu krokowego (wraz z wiekiem pojawiają się problemy z prostatą i wzrasta ryzyko raka. Dla wsparcia tego narządu warto również sięgnąć po suplementy, takie jak np. Olimp Prostatan).
Aby potwierdzić, że mężczyzna właśnie wszedł w okres przekwitania, warto wykonać badania krwi z oznaczaniem stężenia kluczowych hormonów, m.in. testosteronu, DHEA, melatoniny.
Andropauza – do jakiego lekarza iść?
Diagnozą i wsparciem medycznym w czasie andropauzy zajmuje się androlog. Jest to lekarz specjalizujący się ściśle w dolegliwościach męskiego układu rozrodczego – diagnozuje m.in. różne choroby, schorzenia, infekcje, zaburzenia rozwoju układu płciowego czy jego wady wrodzone. Dlatego też androlog będzie najlepszym wyborem dla każdego mężczyzny zmagającego się z andropauzą.
W trakcie andropauzy może pojawić się również potrzeba konsultacji z innym specjalistą, np. psychiatrą lub psychoterapeutą.
Andropauza – leczenie. Czy jest możliwe?
W celu łagodzeniu objawów andropauzy stosuje się zastępczą terapię hormonalną, której celem jest uregulowanie gospodarki hormonalnej. Warto pamiętać o tym, że andropauza to szereg różnych syndromów zarówno na podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego też każdym objawem należy zająć się indywidualne.
Przy problemach z pamięcią warto sięgnąć po suplementy wspierające jej funkcjonowanie (np. Biovital Pamięć), a przy zaburzeniach erekcji można wspomóc się gotowymi preparatami na potencję (np. Mensil Max) lub sięgnąć po gotowe suplementy łagodzące objawy andropauzy. Takie preparaty pomagają złagodzić większość syndromów odczuwalnych w tym okresie.