Woda morska jest roztworem chlorku sodu (NaCl) o stężeniu ok. 2%. Jest chętnie wykorzystywana w trakcie infekcji do udrożnienia górnych dróg oddechowych i nawilżenia śluzówki nosa. Występuje w dwóch postaciach jako woda morska hipertoniczna i izotoniczna. Każda z tych form ma nieco inne zastosowanie – może służyć jako wsparcie w przeziębieniu lub być wykorzystywana do oczyszczania nosa, np. u niemowląt.
Czym jest woda morska? Jakie ma zastosowanie? Jaką wybrać? Sprawdź!
Woda morska do nosa – jakie ma właściwości?
Woda morska jest roztworem chlorku sodu o stężeniu ok. 2%. Jest to kluczowa różnica między wodą morską a solą fizjologiczną, która ma stężenie na poziomie ok. 0,9% czystej substancji.
Woda morska ma przede wszystkim właściwości nawilżające i regenerujące. Oprócz istotnego znaczenia przy infekcjach górnych dróg oddechowych może mieć też korzystny wpływ na kondycję skóry. Na rynku dostępna jest:
- woda morska hipertoniczna – ma nieco szersze zastosowanie i jest często wykorzystywana w nawilżaniu i regeneracji śluzówki nosa. Pozwala również zmniejszyć jego obrzęk. Co istotne, ta woda morska może być stosowana dopiero od określonego roku życia, dlatego przed jej zastosowanie zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta;
- woda morska izotoniczna – jej stężenie jest takie samo jako stężenie w płynach fizjologicznych człowieka, np. łzach. Dlatego też jest bezpieczna do stosowania na każdym etapie życia. Najczęściej polecana jest do profilaktycznego oczyszczania nosa i nawilżania jego śluzówki – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U dorosłych profilaktyczne stosowanie izotonicznej wody morskiej może pomóc na chrapanie.
Woda morska do nosa – jak działa? Zastosowanie
Woda morska przede wszystkim oczyszcza i nawilża śluzówkę nosa, dlatego z powodzeniem jest stosowana przy dolegliwościach takich jak katar, zatkany nos czy utrudnione oddychanie w czasie infekcji (roztwór udrażnia drogi oddechowe, poprawiając komfort chorego). Woda morska może występować w postaci czystego roztworu w ampułkach lub jako gotowy spray do nosa.
Woda morska ma swoje zastosowanie również przy:
- alergii,
- problemach z bezdechem sennym (zmniejsza przekrwienie śluzówki nosa),
- chrapaniu,
- oczyszczaniu oczu oraz nosa niemowląt.
Woda morska może również wspomóc krążenie krwi oraz wpłynąć korzystnie na kondycję skóry, poprawiając m.in. jej elastyczność i gładkość. Woda morska jest również polecana osobom, które często korzystają z preparatów obkurczających śluzówkę nosową (klasyczne krople do nosa), gdyż można jej używać codziennie, bez ryzyka podrażnień.
Woda morska do nosa dla dziecka – jak stosować?
Wodę morską można stosować na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest korzystanie z gotowych sprayów do nosa. Taka opcja przeznaczona jest wyłącznie do nawilżania, regeneracji śluzówki w czasie infekcji lub jej profilaktycznego oczyszczania. Woda morska w sprayu sprawdzi się również przy problemie z chrapaniem.
Innym sposobem jest korzystanie z wody morskiej w postaci ampułek. Z ich wykorzystaniem można m.in. przygotować inhalację w czasie infekcji. Taka opcja sprawdzi się również do oczyszczania oczu niemowląt (woda morska jest jałowa, a więc w pełni bezpieczna do bezpośredniego stosowania na gałkę oczną). Wodę morską można stosować codziennie, gdyż jest substancją bezpieczną i nie powoduje uzależnienia.
Woda morska do nosa w ciąży – czy można z niej korzystać?
Tak, woda morska do nosa w ciąży jest w pełni bezpieczna. Stanowi wręcz jeden z najbardziej polecanych sposobów na radzenie sobie z zatkanym nosem w czasie ciąży, gdyż nie zawiera mocno chemicznych substancji, które mogą znajdować się w tradycyjnych kroplach na katar. Jest więc w pełni bezpiecznym i rekomendowanym wyborem.
Najlepsza woda morska do nosa – jak wybrać?
Woda morska jest bezpiecznym wyborem, dlatego jej skład powinien zawierać w sobie wyłącznie chlorek sodu – bez dodatku konserwantów i innych, chemicznych ulepszaczy. Choć taki skład powinien być dość oczywisty, to zdarza się, że niekiedy woda morska do nosa zawiera dodatkowe składniki w postaci konserwantów.
Przy tym warto zwrócić uwagę na fakt, że obecność składników dodatkowych, w postaci:
Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na konserwanty i przed zakupem przeanalizować skład konkretnego preparatu. Składnikiem dopuszczalnym jest woda destylowana, natomiast kategorycznie należy unikać chlorku benzalkoniowego, który jest konserwantem.
Wybierając wodę morską dla siebie, należy również zwrócić uwagę na sposób aplikacji po to, aby wybrać najwygodniejszą dla siebie opcję.
Woda morska do nosa – czy są jakieś skutki uboczne?
Woda morska do nosa nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jej stosowanie jest w pełni bezpieczne. Z roztworu można korzystać codzienne, bez żadnego ryzyka. Należy jednak pamiętać o tym, że wybierając wodę morską w ampułkach, każda z nich jest przeznaczona do jednorazowego użytku.
Tego zalecenia należy się trzymać, gdyż przechowywanie otwartej ampułki i wielokrotne korzystanie z niej sprawiają, iż w roztworze zaczynają gromadzić się patogeny, a to z kolei niesie za sobą ryzyko infekcji.