Sól fizjologiczna jest tym preparatem, który powinien znaleźć się w każdej domowej (i nie tylko) apteczce. Sól fizjologiczna to nic innego, jak wodny roztwór chlorku sodu (NaCl). Stężenie czystej substancji wynosi ok. 0,9%. Co istotne, sól fizjologiczna jest jałowa, dlatego też można ją stosować bardzo wszechstronnie – zarówno do przemywania ran, czyszczenia uszu, jak i zakraplania oczu. Sprawdź, jakie jeszcze zastosowanie ma sól fizjologiczna!
Sól fizjologiczna – co to jest? Jakie ma właściwości?
Sól fizjologiczna jest wodnym roztworem chlorku sodu. To, co istotne i decydujące o jej wszechstronnym zastosowaniu, to fakt, iż jest ona roztworem izotonicznym. Oznacza to, że sól fizjologiczna ma takie samo stężenie jak płyny fizjologiczne człowieka, np. łzy. Między innymi właśnie z tego powodu sól fizjologiczna do oka jest bezpieczna.
Sól fizjologiczna, dostępna w aptece, jest jałowa i nie zawiera żadnych substancji dodatkowych ani konserwantów. Dzięki temu sprawdza się np. do przemywania ran, nie powodując przy tym ryzyka podrażnień czy zakażenia.
Woda morska a sól fizjologiczna – jaka jest różnica?
Woda morska i sól fizjologiczna to wyroby bazujące na tej samej substancji – chlorku sodu. Jaka jest więc między nimi różnica? Sól fizjologiczna ma inne stężenie NaCl niż woda morska. W wodzie morskiej stężenie to jest znacznie wyższe i plasuje się zwykle na poziomie ok. 2,2% czystej substancji. Z tego też powodu, choć woda morska ma wiele korzystnych zastosowań, nie jest tak uniwersalna jak sól fizjologiczna, mająca stężenie na poziomie 0,9%.
Sól fizjologiczna – zastosowanie. Na co pomaga?
Sól fizjologiczna ma bardzo szerokie zastosowanie. Stosuje się ją m.in. do:
- nawilżania oczu – pomaga nawilżyć przesuszoną śluzówkę. Jest to szczególnie pomocne dla osób pracujących dużo przed komputerem lub przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dzięki temu, że sól fizjologiczna jest roztworem izotonicznym, jest w pełni bezpieczna dla oczu;
- inhalacji w czasie przeziębienia – sól fizjologiczna ma właściwości nawilżające i wspomagające regenerację śluzówki. Z tego powodu jest bardzo polecana w czasie infekcji – zarówno do wykonania inhalacji, jak i płukania nosa;
udrożnienia dróg oddechowych w czasie zapalenia zatok – sól fizjologiczną można zastosować do płukania nosa, co pozwala udrożnić zatkane drogi oddechowe;
przemywania oczu niemowlętom – higiena oczu niemowlaka jest niezwykle istotna, gdyż gromadząca się w kąciku oczu wydzielina może spowodować rozwój infekcji bakteryjnej. Do przemywania oczu idealnie sprawdzi się sól fizjologiczna – wystarczy gazik lub wacik nasączyć roztworem i delikatnie przemyć powieki, usuwając na zewnątrz wydzielinę z kącików;
przemywania ran, gdyż jest preparatem jałowym. Solą fizjologiczną można przemyć np. ranę powstałą na skutek skaleczenia. Polecana jest również w pielęgnacji ran po piercingu, np. przekłuciu uszu, pępka itd.
Sól fizjologiczna może być również podawana dożylnie w stanach znaczącego zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Roztwór pozwala przywrócić jej równowagę. Roztwór chlorku sodu znajduje swoje zastosowanie także w kosmetyce – w połączeniu z olejkiem lub inną substancją może stanowić tonik do oczyszczania i nawilżania twarzy.
Sól fizjologiczna – jak stosować?
Sól fizjologiczną można stosować na wiele sposobów – bezpośrednio zakraplając nią oczy, czyszcząc uszy czy płukając jamę nosową. Z dodatkiem soli fizjologicznej można wykonać także inhalacje. Sposób jej stosowania zależy od tego, w jakim celu ją stosujemy.
Inhalacje z soli fizjologicznej – jak wykonać?
Inhalacje z soli fizjologicznej warto wykonać w czasie przeziębienia. Roztwór chlorku nawilża wysuszone błony śluzowe nosa i gardła oraz rozrzedza wydzielinę. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie i przywraca drożność dróg oddechowych. Przygotowanie inhalacji z soli fizjologicznej jest bardzo proste, wystarczy:
- 1 ampułka roztworu chlorku sodu,
- szklanka wody.
Do gorącej wody należy wlać zawartość ampułki, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez ok. 10-15 minut.
Inhalacje z soli fizjologicznej w ciąży – czy są bezpieczne?
Sól fizjologiczna jest w pełni kompatybilna z ludzkim organizmem, dlatego jej stosowanie w czasie ciąży jest bezpieczne i w żaden sposób nie wpływa na zdrowie mamy i dziecka. Wręcz przeciwnie, może okazać się niezwykle pomocna w czasie przeziębienia czy np. częstego problemu bólu głowy w ciąży.
Sól fizjologiczna do oczu – jak aplikować?
Sól fizjologiczną w ampułce można aplikować bezpośrednio do gałki ocznej. Dzięki temu, iż zakończenie ampułki jest bardzo wąskie, roztwór wydobywa się powoli, kropelkami. Tym samym zakrapianie oczu solą fizjologiczną przebiega dokładnie tak samo jak z użyciem kropli. Dla wygody warto mocno odchylić głowę do tyłu lub zaaplikować sól fizjologiczną w pozycji leżącej.
Sól fizjologiczna dla noworodka – kiedy warto jej użyć?
Sól fizjologiczna dla noworodka i niemowlaka to niezbędne must have. Po pierwsze, roztwór pomaga w higienie oczu maluchów, chroniąc przed rozwojem infekcji. Po drugie – sól fizjologiczna pozwala oczyścić nosek, w którym często pojawia się zalegająca wydzielina. Sól fizjologiczna dla dzieci sprawdzi się również w czasie przeziębienia.
Jak przechowywać sól fizjologiczną?
Sól fizjologiczna w ampułkach powinna być przechowywana w temperaturze poniżej 25 stopni, jednak nie ma konieczności trzymania jej w lodówce. Warto również wybrać zaciemnione miejsce. Należy pamiętać o tym, że każda ampułka jest jednorazowa, a więc nie wolno jej używać wielokrotnie. Wynika to z faktu, iż po otwarciu ampułki, zyskuje ona kontakt ze środowiskiem, przez co mogą w niej gromadzić się bakterie.