Wybielanie zębów to temat bliski wielu osobom – przebarwienia na zębach powodują, że tracą one swoją naturalną biel i wyglądają nieestetycznie. Dla wielu osób to powód do dyskomfortu, dlatego szukają różnych dostępnych sposobów, pozwalających odzyskać biel zębów.

Szczególnie popularne staje się wybielanie zębów w domu z zastosowaniem przeznaczonych do tego preparatów lub wykorzystując kuchenne zasoby, takie jak np. kurkuma czy soda oczyszczona. Czy takie metody są skuteczne i przede wszystkim bezpieczne? Jaką pastę do wybielania zębów wybrać? Kiedy udać się do dentysty? Sprawdź!

Dlaczego żółkną zęby?

Na kondycję zębów wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim należy zacząć od kwestii odcieni szkliwa. U każdej osoby jego odcień może być nieco inny – niektórzy są posiadaczami białej barwy zębów, inni z natury mają nieco bardziej żółty odcień. Jednak bez względu na naturalny kolor szkliwa, na jego powierzchni mogą pojawiać się nieestetyczne przebarwienia, które budzą chęć wybielania zębów.

Kluczową rolę w powstawaniu przebarwień odgrywa dieta. Dotyczy to szczególnie spożywania produktów mogących odbarwiać szkliwo, takich jak:

  • kawa,
  • czarna herbata,
  • czerwone wino,
  • papierosy.

Papierosy oprócz odbarwiania zębów pogarszają ich ogólną kondycję, przez co stają się one znacznie słabsze i podatne na różne schorzenia, m.in. próchnicę. Odbarwienia na zębach mogą być pojedyncze (występować w postaci „plamki” na zębie) lub obejmować cały ząb.

Czym wybielać zęby?

Domowe sposoby na wybielanie zębów to najczęściej stosowanie gotowych zestawów lub produktów do tego przeznaczonych. Preparaty do wybielania zębów stosowane w zaciszu własnego domu to m.in.:

  • paski wybielające;
  • pasty wybielające;
  • nakładki;
  • płyny wybielające do płukania jamy ustnej (np. Youtel Mouth);
  • żele wybielające.

Do domowych sposobów zalicza się także przygotowanie pasty z sody oczyszczonej lub kurkumy. Warto pamiętać o tym, że domowe wybielanie zębów delikatnie rozjaśnia przebarwienia, dając tym samym efekt nieco delikatniejszy niż w przypadku profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie dentystycznym.

Paski wybielające zęby – czy są skuteczne?

Paski wybielające to jeden z popularniejszych sposobów na wybielanie zębów. Preparaty te zwykle nasączone są tą samą substancją – nadtlenkiem wodoru. Między sobą mogą różnić się m.in. stężeniem substancji aktywnej lub sposobem aplikacji. Kuracja paskami wybielającymi trwa zwykle od 7 do 14 dni, w zależności od producenta.

Aby uzyskać jak najlepszy rezultat wybielania zębów tą metodą, warto pamiętać o stosowaniu tzw. białej diety.

Paski wybielające zęby pomagają delikatnie rozjaśnić przebarwienia, jednak ze względu na fakt, iż mają uniwersalny kształt, mogą nierównomiernie wybielić zęby – nie są dopasowane indywidualnie do uzębienia każdej osoby.

Pasta – wybielanie zębów. Jaką wybrać?

Pasta do zębów wybielająca powinna przede wszystkim zawierać w sobie składniki ścierające, które pozwalają usunąć kamień nazębny i odzyskać naturalną barwę szkliwa. Każda pasta ma swój tzw. stopień ścieralności, określany w skrócie jako RDA. Aby mówić o skutecznym preparacie, pasty do wybielania zębów powinny mieć ten współczynnik na poziomie minimum 45.

Poziom ścieralności danej pasty może się różnić w zależności od tego, komu jest przeznaczona (np. dla osób pijących kawę czy palących papierosy – wówczas RDA jest wyższe). Wybierając pastę do wybielania zębów, warto zwrócić uwagę na współczynnik RDA oraz obecność substancji, działających przeciwpróchniczo. Obie właściwości łączy w sobie m.in. pasta wybielająca Lacalut Sensitive.

Wybielanie zębów sodą – czy jest bezpieczne?

Wybielanie zębów sodą to popularny sposób na wykorzystanie domowych składników w celu usunięcia przebarwień. Choć soda oczyszczona ma właściwości, dzięki którym możliwe jest usunięcie przebarwień, to warto pamiętać o tym, że może osłabiać szkliwo. Dlatego też stosowanie jej w dłuższej perspektywie może mieć znacznie gorsze skutki dla kondycji zębów. Dla bezpieczeństwa warto sięgnąć po dedykowane produkty.

Wybielanie zębów u dentysty – jak wygląda?

Wybielanie zębów u dentysty to również dobry wybór, choć nieco bardziej kosztowny. Sam zabieg trwa krótko, zwykle około 60 minut. W jego trakcie stomatolog nakłada na zęby specjalny preparat wybielający i naświetla go przez ok. 15 minut. Taki proces dentysta powtarza 3 razy.

Dla uzyskania zadowalających efektów niekiedy zabieg może wymagać powtórzenia, choć już po pierwszej wizycie widoczna jest znaczna różnica (zęby mogą być jaśniejsze nawet o 8 tonów!). W gabinecie stomatologa możliwe jest również wybielanie martwych zębów.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Wybielanie zębów, zwłaszcza w gabinecie stomatologicznym, odbywa się z użyciem substancji aktywnych. Dlatego też wybielanie zębów odradza się osobom:

  • chorującym na nowotwór, epilepsję, cukrzycę;
  • zmagającym się ze schorzeniami zębów, np. próchnicą, paradontozą, nadwrażliwością zębów czy ich uszkodzeniami;
  • uczulonym na substancje, wchodzące w skład preparatów wybielających.

Oprócz tego wybielanie zębów nie jest wskazane kobietom w ciąży i osobom z dolegliwościami w obrębie jamy ustnej, np. aftą czy opryszczką. W przypadku stosowania produktów, takich jak paski, pasty czy żele, należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

Biała dieta po wybielaniu zębów – czego unikać?

Po wybielaniu zębów i w trakcie kuracji istotną rolę odgrywa biała dieta. To ona pozwala uzyskać jak najlepszy efekt wybielania zębów i utrzymać go jak najdłużej. Po wybielaniu zębów u stomatologa szczególnie ważne jest, aby taką dietę stosować przez minimum 48 godzin po zabiegu.

W trakcie białej diety należy unikać:

  • kawy,
  • czarnej herbaty,
  • słodyczy,
  • kakao,
  • przypraw barwiących (takich jak np. kurkuma),
  • wszelkich owoców zawierających silny barwnik (np. jagody, jeżyny, maliny itd.).

Warto kierować się zasadą wybierania jasnych produktów.