Nadwaga i otyłość wymagają zdecydowanych działań, gdyż nie są jedynie problemami natury estetycznej, ale przede wszystkim mogą być szkodliwe dla zdrowia pacjenta i funkcjonowania jego organizmu. Pacjenci chcący „szybko schudnąć” niejednokrotnie rozglądają się za spalaczami tłuszczu, mając nadzieję, że tabletka wykona większość pracy za nich. Jak faktycznie działają termogeniki i w jaki sposób należy z nich korzystać? Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne i można stosować je bez ograniczeń? Sprawdzamy!
Czym są spalacze tłuszczu?
Spalacze tłuszczu, zwane również termogenikami, to preparaty, po które sięgają chętnie osoby planujące pracę nad swoją sylwetką. Działanie takich substancji polega przede wszystkim na przyspieszaniu metabolizmu. Termogenik zwiększa produkcję ciepła przez organizm, czego zadaniem jest szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Suplementy diety zawierające w swoim składzie spalacze tłuszczu znaleźć można między innymi w aptekach. Często preparaty tego typu łączą w sobie różne substancje w odpowiednio skomponowanych dawkach, dzięki czemu efekt ich działania jest bardziej zauważalny.
Jak działa fat burner?
Spalacze tłuszczu mają za zadanie wpływać pobudzająco na przemianę materii, a także zwiększać termogenezę, co w konsekwencji pobudza organizm do aktywnego spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli zatem ktoś zastanawia się, czy tabletki na spalanie tłuszczu działają, musi wiedzieć, że faktycznie umiejętnie wykorzystane mogą przyczynić się do pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Kluczowe jest tu jednak wyrażenie „umiejętnie wykorzystane”, gdyż nie należy oczekiwać, że fat burner wykona całą pracę za nas.
Nie da się natomiast odpowiedzieć na pytanie, ile się chudnie po spalaczach tłuszczu. Jest to zależne od wielu czynników, w tym od początkowej masy ciała, poziomu tkanki tłuszczowej, rodzaju diety, rodzaju aktywności fizycznej, rodzaju spalacza tłuszczu i jego dawki, a nawet indywidualnych predyspozycji danej osoby, czy też jej chorób towarzyszących.
Termogeniki – przykłady naturalnych substancji
Do suplementów diety często dodawane są naturalne termogeniki różnego rodzaju. Wśród nich wymienić należy między innymi takie spalacze tłuszczu jak:
- kofeina,
- guarana,
- kapsaicyna,
- forskolina,
- L-karnityna
- korzeń żeń-szenia,
- synefryna.
Nie wszystkie termogeniki są polecane, gdyż mogą nieść ze sobą szereg skutków ubocznych, a stosowane niezgodnie ze wskazaniami mogą być nawet niebezpieczne. Jednym ze spalaczy tłuszczu, które stosować można wyłącznie pod kontrolą lekarza, jest efedryna. Jest to substancja psychoaktywna, która działa na organizm pobudzająco, a oprócz tego przyczynia się do stymulowania procesów termogenezy. Do tej grupy zaliczyć należy też johimbinę i metyloheksanaminę (DMAA). Nie są to zdecydowanie substancje, które powinno się stosować na własną rękę.
Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne?
Niewiele chyba jest substancji, które byłyby w 100% bezpieczne dla człowieka przy stosowaniu niezgodnym z przeznaczeniem i wskazaniami. Spalacze tłuszczu nie stanowią w tym przypadku wyjątku. Jeśli pacjent będzie stosować fat burner mimo przeciwwskazań lub w sposób nieprawidłowy (np. w nieodpowiednich dawkach), może spodziewać się tego, że odbije się to na jego organizmie w niekorzystny sposób.
Wydawać, by się mogło, że naturalne termogeniki nie mogą pacjentowi zaszkodzić – wielu z nas pije kawę kilka razy dziennie, a jej składnikiem jest przecież kofeina. Dlaczego więc termogenik na bazie kofeiny miałby nam zaszkodzić? Takie podejście jest niestety błędne, gdyż spalacze tłuszczu stosowane nieprawidłowo faktycznie mogą odbić się na zdrowiu. Jeśli dana osoba będzie stosować termogeniki w nadmiernych ilościach, mogą być szkodliwe. Spalacze tłuszczu mogą też wykazywać działania niepożądane, które dla części osób będą bardziej dokuczliwe niż dla innych. Mowa między innymi o nudnościach, wymiotach czy biegunkach, a także wpływie na ciśnienie, pracę serca, czy też układ nerwowy.
Czy spalacz tłuszczu działa bez ćwiczeń?
Podstawą mądrego odchudzania i dbałości o sylwetkę zawsze powinna być zdrowa i zbilansowana prawidłowo dieta z mądrze ustalonym deficytem kalorycznym oraz dobrana do możliwości danej osoby aktywność fizyczna. Jeśli pacjent chce pozbyć się nadprogramowych kilogramów, powinien jeść zdrowo oraz zwiększyć codzienny ruch, co pozwoli nie tylko pobudzić metabolizm, ale również zadbać lepiej o kondycję zdrowotną.
Często osoby poszukujące szybkich sposobów na schudnięcie decydują się na stosowanie spalaczy tłuszczu, w zamian zmian wprowadzanych w menu czy aktywności. Czy spalacz tłuszczu działa bez ćwiczeń? Niestety nie można oczekiwać spektakularnych rezultatów odchudzania, jeśli dana osoba będzie jedynie łykać tabletki. Sam spalacz tłuszczu niewiele da, jeśli wciąż pacjent będzie odżywiać się nieodpowiednio i unikać będzie ruchu.
Fat burnery – czy mają jakieś przeciwwskazania?
Nie każdy pacjent powinien stosować termogeniki. Stosowanie substancji pobudzających procesy termogenezy wbrew przeciwwskazaniom może być niebezpieczne. Przede wszystkim uważać powinni alergicy, gdyż zawsze nadwrażliwość na którykolwiek ze składników suplementu jest podstawowym przeciwwskazaniem do jego stosowania. Spalaczy tłuszczu nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, poza tym nie należy podawać ich dzieciom.
Fat burnery nie powinny być stosowane przez osoby, które zmagają się z chorobami układu krążenia, w tym szczególnie przez tych pacjentów, którzy mają nadciśnienie tętnicze lub problemy z sercem. Spalacze tłuszczu mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, co w przypadku osób już zmagających się z nadciśnieniem może być bardzo szkodliwe. Ze spalaczy tłuszczu nie powinny również korzystać osoby, które mają stwierdzoną nadczynność tarczycy. W skład wielu spalaczy tłuszczu wchodzi bowiem tyrozyna, a ta może wpływać na pracę tarczycy.
Jak skutecznie i bezpiecznie stosować spalacze tłuszczu?
Nawet potencjalnie bezpieczne spalacze tłuszczu mogą okazać się szkodliwe, jeśli nie będą stosowane w sposób prawidłowy. Termogeników nie można stosować w dawkach większych niż rekomendowane i nie powinny z nich korzystać osoby, które mają do tego przeciwwskazania. Niebezpieczne może być też łączenie niektórych substancji, czego przykładem jest na przykład połączenie kofeiny i efedryny. By odpowiedzialnie stosować fat burnery, zaleca się również wcześniejszą konsultację z lekarzem, w tym szczególnie jeśli pacjent zmaga się z jakimiś schorzeniami lub przyjmuje jakiekolwiek leki bądź suplementy.
Przyjmując termogeniki, zależy nam na tym, by były nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne. Jak zatem je stosować, aby faktycznie działały zgodnie z założeniami? Przede wszystkim w dawkach określonych przez producenta, przy czym dobrze sprawdzić swoją tolerancję na dany termogenik, zanim zastosujemy maksymalną dawkę wskazaną na opakowaniu. Zaczynając stosowanie spalacza tłuszczu, najlepiej przyjąć niską dawkę i dopiero z czasem, obserwując reakcję swojego organizmu, dawki zwiększać, pilnując jednocześnie, aby nie przekraczać maksymalnych porcji dziennych wskazanych przez producenta.
Jeśli chodzi o skuteczność działania fat burnerów, należy też skupić się na tym, po jakim czasie działa spalacz tłuszczu, aby móc go wykorzystać najefektywniej.Zwykle zaleca się, aby fat burner przyjmować na około 30 minut przed planowanym przez pacjenta treningiem. Pozwoli to składnikom aktywnym wchłonąć się z przewodu pokarmowego i zacząć faktycznie działać w czasie aktywności fizycznej. Oczywiście suplement suplementowi nierówny, podobnie jak ich skład jakościowy i ilościowy oraz działanie, dlatego zawsze należy stosować spalacz tłuszczu zgodnie z zaleceniami producenta.
Co może się stać, jeśli termogeniki będą stosowane nieodpowiedzialnie?
Stosowane niezgodnie z zaleceniami spalacze tłuszczu mogą mieć różnego rodzaju objawy niepożądane. Jednym z nich są problemy z układem krążenia i pracą serca. Termogeniki mogą przyczynić się do wzrostu ciśnienia oraz do przyspieszenia akcji serca, a w skrajnych przypadkach ich nieodpowiedzialne stosowanie może nawet doprowadzić do zawału. Nie są wykluczone też dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym nudności i wymioty, czy też zaparcia i biegunka. Nieodpowiedzialnie stosowane termogeniki mogą też przyczyniać się do bezsenności, a także nadaktywności, poza tym mogą wywołać lęki i psychozę.