Ból i charakterystyczne uczucie ciężkości nóg to objawy towarzyszące przewlekłej niewydolności żylnej. Jakie są przyczyny pojawienia się symptomów tego schorzenia? Jak radzić sobie z bólem łydek i uczuciem ciężkości nóg? Kiedy powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty?
Czym jest niewydolność żylna?
Fizjologiczny przepływ krwi w żyłach odbywa się zawsze w kierunku serca, bez względu na pozycję, w której się znajdujemy. Umożliwia to obecność zastawek, które uniemożliwiają krwi przepływ wsteczny. Nieprawidłowości w działaniu wspomnianych zastawek doprowadzają do powstania tzw. refluksu żylnego, czyli cofania się krwi w żyle, a w następstwie prowadzą do zastoju krwi, rozciągania naczynia krwionośnego i występowania objawów niewydolności żylnej. Przypadłość najczęściej dotyczy kończyn dolnych, a jej zwiastuny mogą pojawiać się w młodym wieku, jednak w zdecydowanej większości przypadków objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych występują u osób po 60. roku życia.
Objawy przewlekłej niewydolności żylnej – PNŻ
Poszczególne objawy przewlekłej niewydolności żylnej zależą od stopnia zaawansowania choroby, mechanizmu doprowadzającego do jej powstania i występowania predyspozycji do chorób naczyniowych u pacjenta. Postęp choroby ma jednak największy wpływ na jej obraz kliniczny i samopoczucie pacjenta.
Wśród symptomów przewlekłej niewydolności żylnej wyróżnić można ból i ciężkość nóg, a także teleangiektazje, popularnie nazywane pajączkami. Nawet jeśli wspomniane wyżej dolegliwości te nie są dokuczliwe, warto skonsultować się z lekarzem, bowiem wraz z rozwojem choroby zmiany skórne stają się coraz bardziej widoczne, a symptomy, takie jak ból nóg, ciężkość nóg i świąd stają się coraz bardziej uciążliwe. W kolejnych etapach choroby dochodzi do tworzenia się żylaków – miękkie i nabrzmiałe żyły uwypuklają się poza skórą, stają się coraz bardziej widoczne. Mogą pojawiać się obrzęki, świąd skóry, przebarwienia skórne, parestezje, uciążliwe bóle kończyn i nocne skurcze łydek. W zaawansowanym procesie chorobowym wysokie ciśnienie w żyłach doprowadza do wydostawania się krwinek czerwonych poza naczynia. Ich rozpad przyczynia się do powstawania charakterystycznych brązowych plam powyżej kostek. Następnie może dochodzić do występowania owrzodzeń i stanów zapalnych oraz pękania i krwotoków z żylaków pojawiających się nawet w wyniku drobnych urazów. Wprowadzenie działań profilaktycznych oraz odpowiedniego leczenia jeszcze w początkowej fazie choroby, umożliwi pacjentowi uniknięcie powikłań związanych z przewlekłą niewydolnością żylną.
Ból łydek i ciężkie nogi – jak poradzić sobie z problemem?
Z początkowymi objawami przewlekłej niewydolności żylnej, takimi, jak ból nóg i uczucie ciężkości nóg, można radzić sobie dwutorowo – przyczynowo oraz objawowo.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu łydek i uczucia ciężkości nóg? Wśród czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na przewlekłą niewydolność żylną, wyróżnić można3:
- płeć,
- wiek,
- choroba występująca w rodzinie,
- ciąża,
- otyłość,
- stosowanie terapii hormonalnych,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
- brak aktywności fizycznej.
Działania profilaktyczne, które uchronią pacjenta przed dalszym rozwijaniem się choroby i pomogą zwalczać jej objawy, to regularna aktywność fizyczna (np. spacery czy jazda na rowerze), unikanie używek (alkoholu oraz nikotyny), a także częste przerwy w pracy, która wymaga utrzymywania tej samej pozycji przez długi czas.
Z bólem i ciężkością nóg można walczyć także domowymi sposobami oraz farmakologicznie. Ulgę we wspomnianych dolegliwościach mogą przynieść chłodne okłady na kończyny dolne i moczenie nóg w chłodnej wodzie. Można stosować także miejscowo maści i żele, które pomagają uśmierzyć uczucie zmęczenia, napięcia i ciężkości nóg – np. żel Diosminex Szybka ulga dla nóg. Żel ten zapewnia także natychmiastowe uczucie chłodzenia i odprężenia skóry nóg, a także zmniejsza widoczność pajączków naczyniowych. Wśród produktów na objawy przewlekłej niewydolności żylnej wyróżnia się także tabletki z diosminą – składnikiem, który leczy objawy PNŻ. Diosmina, zawarta np. w tabletkach Diosminex i Diosminex Max, przyspiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach, poprawia napięcie ścian naczyń żylnych, wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęki4.
Bibliografia
- Łastowiecka-Moras E.: Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych - schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. 2015
- Marona H., Kornobis A.: Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy. 88-92 (2009)
- Fukaya E., Flores A.M., Lindholm D., Gustafsson S., Zanetti D., Ingelsson E., Leeper N.J.: Clinical and genetic determinants of varicose veins. 2869 – 2880 (2018)
- Witryna: https://diosminex.pl/diosminex/ (dostęp: 08.03.2022)