15.01.2021 Autor: dr n. farm. Anna Marchelak 

Coraz więcej osób zgłasza się do dermatologa z powodu problemów ze skórą. Przyczyną są maseczki, które musimy nosić, by chronić się przed zakażeniem koronawirusem. Dowiedz się, co zrobić by zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów skórnych.

W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 noszenie maseczki jest koniecznością – to jeden ze sposobów ograniczenia ryzyka zarażenia się tym patogenem. Należy je nosić w miejscach publicznych, więc praktycznie wszędzie, poza domem, czasami nawet przez kilka godzin. Niestety mimo niepodważalnych zalet związanych z profilaktyką zakażenia się tym patogenem, maseczki mogą przyczynić się do problemów ze skórą. Dzieje się tak dlatego, że działają one jak opatrunek okluzyjny i sprawiają, że skóra nie oddycha, i czopują się ujścia mieszków włosowych. Poza tym materiał, z którego wykonana jest maseczka, również może być czynnikiem drażniącym skórę.

Maskne – zmiany skórne pojawiające się w czasie pandemii

W czasie pandemii coraz więcej osób zgłasza się do dermatologów ze zmianami skórnymi powstałymi na skutek noszenia maseczki lub ze zmianami chorobowymi, które nasiliły się z jej powodu. Zmiany te są zlokalizowane na obszarach zakrytych materiałem, czyli na policzkach, wokół ust lub na ustach, na grzbiecie nosa, a także na brodzie.

Określa się je jako „maskne” (od słów mask – maseczka, oraz acne – trądzik). W rzeczywistości dotyczy to zmian nie tylko o charakterze trądzikowym (trądzik zwykły, trądzik osób dorosłych, trądzik różowaty), ale również nasilenia łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry czy zapalenia okołoustnego.

Zmiany skórne mogą również powstać w wyniku reakcji kontaktowej z maseczkami. Przyczyną mogą być materiały, z których zostały one wykonane lub substancje, którymi zostały nasączone (np. preparaty odkażające i przeciwbakteryjne).

Do problemów ze skórą twarzy może się też przyczynić dotykanie jej rękoma, które uprzednio zostały zdezynfekowane.

 

Co zrobić, by zadbać o skórę pod maseczką podczas maseczki?

Problemów ze skórą prawdopodobnie nie uda się uniknąć, ale można je zminimalizować, przestrzegając pewnych zasad ogólnych oraz pielęgnacyjnych.

Zasady ogólne:

  1. Zadbaj o odpowiednią higienę, nie tylko twarzy czy rąk, ale również jamy ustnej, w której jest sporo bakterii i mogą one wpływać na kondycję skóry.
  2. Przed założeniem maseczki dokładnie umyj dłonie w ciepłej wodzie z mydłem, aby uniknąć przeniesienia patogenów z rąk na twarz.
  3. Jeśli nosisz maseczki jednorazowe, zmieniaj je tak często jak to możliwe (a na pewno, gdy są wilgotne). Tego typu maseczki są wykonane z tworzyw syntetycznych (m.in. z włókniny i z polimeru typu plastikowego), które nie są przyjazne dla skóry i mogą wywoływać odczyny alergiczne.
  4. Jeśli nosisz maseczki wielokrotnego użytku, wybieraj te, które są wykonane z delikatnego, miękkiego materiału, który łatwo utrzymać w czystości i wyprasować w wysokiej temperaturze. Najlepsze są te uszyte z dwóch warstw dobrej jakości naturalnej niewybarwianej tkaniny, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej. Tego typu maseczki należy często zmieniać (zwłaszcza gdy są mokre), a po każdym użyciu prać w odpowiedniej temperaturze (powyżej 60°C), środku piorącym, a następnie wysuszyć u wyprasować.
  5. Noś prawidłowo maseczkę. Zakładanie jej pod nosem, brodą, powoduje przenoszenie obecnych tam zanieczyszczeń, wydzielin gruczołów łojowych i potowych na wrażliwe strefy twarzy. Maski powinny być dobrze dobrane, dopasowane i przylegać na brzegach do twarzy, aby nie trzeba było ich poprawiać. Nie powinny jednak uciskać, gdyż ucisk i tarcie mogą powodować otarcia, co stanowi otwarte wrota dla zakażenia.
  6. Pij dużo wody oraz zadbaj o odpowiedni odpoczynek, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Nawilżony, wypoczęty organizm szybciej się regeneruje.

Zasady pielęgnacyjne:

  1. Do mycia twarzy wybieraj delikatne preparaty optymalnie dobrane do typu skóry, unikaj agresywnych detergentów np.:HIMALAYA Clarina żel do mycia twarzy
  2. O ile to możliwe, unikaj nakładania makijażu pod maseczkę. Podkład i puder stanowią idealną pożywkę dla drobnoustrojów powodujących zmiany zapalne. Jeżeli makijaż jest konieczny, to powinien być lekki i „noszony” jak najkrócej.
  3. Po powrocie do domu zmyj make-up (najlepiej bezalkoholowym tonikiem lub hydrolatem) i nałóż preparat emolientowy łagodzący podrażnienia i przyspieszający proces gojenia (najlepiej taki, który nie zostawi na skórze tłustego filmu).np: Pianka myjąca do twarzy PHARMACERIS
  4. Na noc na twarz nałóż produkty regenerujące, naprawcze, które odbudowują zniszczony m.in. środkami odkażającymi płaszcz hydrolipidowy.
  5. W ciągu dnia na skórę twarzy stosuj delikatne kremy miejskie (linia „anti-pollution” albo „anti-smog”). Nałóż je co najmniej 15 minut przed nałożeniem maseczki na twarz, by krem zdążył wchłonąć np.:ZIAJA KOZIE MLEKO ultralekki krem anti-age
  6. Nie zapominaj o fotoprotekcji.
  7. Pamiętaj o regularnym myciu i dezynfekowaniu pędzli, gąbek i innych aplikatorów.

Ważne! Jeśli zauważysz u siebie zmiany skórne, nie lecz ich na własną rękę, tylko skorzystaj z porady specjalisty.