Od 8 stycznia 2021 r. weszły w życie e-skierowania. Działają one na podobnych zasadach, jak e-recepty. Aby je zrealizować, należy podać czterocyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL.

Skierowania na badania oraz leczenie szpitalne realizowane w ramach NFZ muszą być od 8 stycznia 2021 r. wystawiane w formie elektronicznej. Chodzi m.in. o ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, a także badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ.

 

E-skierowanie - jak działa?

Lekarz wystawia skierowanie opatrzone podpisem elektronicznym. Pacjent otrzymuje je e-mailem, SMS-em lub w formie wydruku informacyjnego. Aby je zrealizować, musi wybrać placówkę i zarejestrować się telefonicznie lub osobiście na badanie lub leczenie.

Może to zrobić na dwa sposoby:

  • podając 4-cyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL – dokładnie tak jak w przypadku e-recept,
  • pokazując personelowi placówki telefon/ tablet w celu sczytania kodu kreskowego.

Każde skierowanie jest rejestrowane w systemie e-zdrowie (P1) i udostępniane pacjentowi na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na portalu pacjent.gov.pl. Jeśli pacjent nie ma Internetowego Konta Pacjenta, podczas wizyty lekarskiej może otrzymać wydruk informacyjny, dzięki któremu może zrealizować e-skierowanie. Warto jednak założyć Internetowe Konto Pacjenta, bo na nim można mieć nie tylko dostęp do e-skierowania, ale także e-recepty, historii leczenia oraz przepisanych leków. Można również – za pomocą IKP – wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień o e-skierowaniu e-mailem lub SMS-em.

E-skierowanie – na jakie świadczenia się je wystawia?

E-skierowanie obejmuje świadczenia medyczne ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej. Są to m.in.:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,
  • leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
  • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne, 
  • badania rezonansu magnetycznego,
  • badania endoskopowe przewodu pokarmowego,
  • badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Skierowania na pozostałe świadczenia są wystawiane na dotychczasowych zasadach tj. w postaci papierowej.

E-skierowanie – do kiedy są ważne?

Co do zasady, skierowanie do szpitala ważne jest do chwili jego realizacji lub traci ważność z chwilą ustania przyczyny skierowania.

W jakich przypadkach e-skierowanie nie działa?

E-skierowanie nie jest wystawiane na:

  • leczenie w uzdrowisku lub sanatorium,
  • programy lekowe,
  • rehabilitację,
  • do szpitala psychiatrycznego.

W tych przypadkach pacjent dostanie skierowanie w postaci papierowej.

E-skierowanie – co zrobić, gdy pacjent zgubi czterocyfrowy kod?

Gdy pacjent zgubi czterocyfrowy kod, a ma Internetowe Konto Pacjenta może sprawdzić te dane na swoim koncie. Jeśli nie ma IKP, musi ponownie udać się do placówki, w której wystawione zostało e-skierowanie w celu uzyskania nowego wydruku informacyjnego.

Źródło: pacjent.gov.pl