Ma niepowtarzalny zapach, smak i kolor. Od tysiącleci jest stosowana jako przyprawa oraz… lek (zwłaszcza w Ajurwedzie). Kurkuma. Poznaj jej właściwości prozdrowotne.
Kurkuma (ang. tumeric) to suszone zmielone kłącze Curcuma longa. Roślina ta ma szczególne właściwości zdrowotne, które znane były już 2000 lat przed Chrystusem. Najbardziej popularna jest chyba w Indiach (dodawana jest do wielu przypraw, potraw, napojów). Przypuszcza się, że niska zachorowalność na chorobę Alzheimera w Indiach ma właśnie związek z regularnym spożywaniem tej rośliny.
Kurkuma - co zawiera?
Kurkuma zawiera m.in.:
- białka,
- olejki eteryczne,
- związki polifenolowe,
- kurkuminoidy (m.in. kurkuminę).
To właśnie kurkumina jest najbardziej przebadanym związkiem w kurkumie. To jej ta roślina zawdzięcza zabarwienie i ostrość (wystarczy niewielka ilość tej przyprawy, by nadać potrawie wyjątkowy smak) oraz niezwykłe właściwości zdrowotne.
Kurkuma – jakie mam właściwości?
Kurkuma ma wiele prozdrowotnych właściwości (większość zawdzięcza kurkuminie).
Wymienić tu można:
- działanie bakteriobójcze (dlatego stosuję się ją do konserwowania żywności),
- silne działanie antyoksydacyjne i zmniejsza ryzyko pojawienia się stanów zapalnych w organizmie,
- ma działanie przeciwzapalne, jest skuteczna w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi oraz grzybicą; łagodzi stany zapalne i pomaga w szybszym gojeniu się ran,
- działania immunomodulujące, a więc wspiera nasz układ odpornościowy,
- działanie antynowotworowe, hamuje bowiem powstawanie naczyń krwionośnych odżywiających nowotwór,
- ma działanie oczyszczające – oczyszcza organizm z toksyn, zapobiega wzdęciom, reguluje procesy trawienia oraz reguluje procesy przemiany materii,
- działanie odżywiające i pielęgnujące skórę – kurkuma pomaga likwidować przebarwienia i sprawia, że skóra staje się lepiej odżywiona (maseczka na twarz z kurkumy pomaga na zmarszczki).
Kurkuma, a właściwie zawarta w niej kurkumina, zmniejsza również dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Kurkumina działa również na system nerwowy, m.in. zmniejsza ryzyko depresji, łagodzi objawy demencji oraz poprawia funkcje poznawcze.
Kurkuma w kuchni – o czym warto pamiętać?
Kurkuma to przyprawa, która idealnie sprawdza się w potrawach warzywnych, może być również dodatkiem do ryżu. Nada intensywny smak zupom, sosom, a nawet sałatkom.
Warto jednak pamiętać, że kurkuma – ze względu na intensywne właściwości – może być stosowana w niewielkich ilościach. Najlepszy efekt uzyskamy, mieszając kurkumę z pieprzem lub papryką, dzięki czemu jej przyswajanie przez organizm zwiększy się 2000 razy.
Kurkuma może być też podawana w formie soku, ale ma intensywny smak i zapach i może nie przez wszystkich być tolerowana w tej postaci.
Kurkuma w suplementach diety
Kurkumina stanowi zaledwie 2-5 proc. kurkumy, dlatego osobom, które chcą się przekonać o jej leczniczych właściwościach zaleca się przyjmowanie jej w postaci suplementu diety. Można jej kupić w większości aptek.