Pulsoksymetr, podobnie jak ciśnieniomierz, to urządzenie, które warto mieć w swoim domu. Może ono ochronić nas przed nieodwracalnymi zmianami w organizmie, a nawet przed śmiercią. Dowiedz się, dlaczego warto kupić pulsoksymetr.
Pulsoksymetr – to słowo od kilku tygodni bije rankingi popularności, odkąd okazało się, że może uratować życie chorym na COVID-19, ale nie tylko. To nieinwazyjne, elektroniczne urządzenie przydatne jest osobom chorym na serce, cukrzycę, choroby układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, a także kobietom w ciąży, sportowcom oraz chorym wymagającym stałej opieki. Jest proste w obsłudze, ma kompaktowe, niewielkie wymiary i można go używać w domu, przychodniach i w szpitalach.
Pulsoksymetr – jak działa to urządzenie?
Pulsoksymetr umożliwia monitorowanie wysycenia krwi tlenem. To ważny wskaźnik, mówiący bardzo wiele o bezpieczeństwie oddechowym chorego. Urządzenie można założyć na palec u ręki, palec u nogi, płatek ucha. U małych dzieci – noworodków na stopę lub nadgarstek.
Pulsoksymetr działa na zasadzie odbicia fali o dwóch różnych długościach (czerwonej i podczerwonej) przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych. Urządzenie to mierzy stopień pochłaniania światła czerwonego i podczerwonego przez krew, co pozwala określić, w jakim stopniu jest ona wysycona tlenem, a także mierzy tętno.
Prawidłowy poziom saturacji wynosi pomiędzy 95 a 99 procent. Saturacja na poziomie 94 procent i niższym to już objaw niedotlenienia.
Ważne! Wyniki badań mogą być zafałszowane m.in.
- przez skurcz naczyń krwionośnych wywołany np. zimnem,
- stosowanie barwiących kosmetyków do ciała,
- tatuaże na palcach,
- ciemny lakier na paznokciu pacjenta.
Pomiary może zakłócić kontakt pacjenta ze źródłami mocnego światła, takimi jak lampy do fototerapii, chirurgiczne lub fluorescencyjne.
Dlaczego pulsoksymetr jest tak ważny?
Niedotlenienie organizmu (hipoksja) to bardzo poważna dolegliwość, która może prowadzić do śmierci. Prawidłowy poziom saturacji krwi tlenem powinien wynosić 95-98 proc. Wskaźnik poniżej 90 proc. oznacza stan niewydolności oddechowej, a poniżej 90 proc. mózg nie może otrzymywać wystarczającej ilości tlenu, by normalnie funkcjonować. Poniżej 80 proc. rośnie ryzyko uszkodzenia ważnych narządów w organizmie, a tym samym rośnie drastycznie ryzyko śmierci chorego. Zwykle przy 75 proc. pacjenci tracą przytomność i umierają.
Pulsoksymetr – rodzaje
W Polsce dostępne są dwa rodzaje pulsoksymetrów:
- Napalcowy – ten rodzaj urządzenia, jak nazwa wskazuje, nakłada się na palec. Nie wymaga on specjalnych umiejętności, więc można go stosować w różnych miejscach i czasie.
- Stacjonarny – ma więcej funkcji niż pulsoksymetr napalcowy i przez to stosowany jest przede wszystkim w szpitalach i domach opieki, a także różnego rodzaju placówkach medycznych.
Pulsoksymetry w naszej ofercie w atrakcyjnych cenach: Pulsoksymetry Tech-Med, Novama, Microlife, Gima.