Depresja - kiedy negatywnie zaczynamy postrzegać świat i siebie
Depresja to choroba, która wymyka się wszelkim definicjom. Nie sposób jej w prosty sposób opisać. Jedno jest pewne: nieleczona jest śmiertelna. Zmarło z jej powodu zbyt wiele osób.
Czym jest depresja?
W dużym uproszczeniu depresję można opisać jako stan długotrwałego obniżenia nastroju. Towarzyszy temu złe samopoczucie fizyczne i psychiczne. Osoba z depresją nie ma na nic siły, czuje bezsens wszystkiego. Fizycznie depresja może objawiać się, np. bólami głowy, bólami mięśni i stawów, problemami z sercem, dolegliwościami żołądkowymi, problemami ze snem, brakiem łaknienia, stuporem, czyli stanem, kiedy pacjent nie może ruszyć ani ręką, ani nogą. Psychiczne objawy depresji to, m.in. stany lękowe, myśli samobójcze.
Depresja może być konsekwencją bolesnego doświadczenia (np. utraty kogoś bliskiego, przemocy), długotrwałej i bolesnej choroby, ale może być również dziedziczna.
Choroba ta może mieć lekki, umiarkowany lub ciężki przebieg. Jest demokratyczna, może pojawić się u każdego, bez względu na płeć, wiek, czy stan majątkowy.
Jak się diagnozuje depresję?
Depresję diagnozuje się u osób, u których zaobserwowano przynajmniej cztery objawy. Zalicza się do nich m.in. obniżenie nastroju, utrata zainteresowania, osłabienie lub brak energii, zaburzenia snu, myśli samobójcze, problemy z koncentracją, utrata wiary w siebie, niska samoocena, poczucie winy, spowolnienia psychoruchowe, zmiany łaknienia i masy ciała. Objawy te powinny się utrzymywać przez co najmniej dwa tygodnie.
Poza tym u osób z depresją pojawia się niedobór serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Zdaniem lekarzy ma to wpływ na pojawienie się depresji.
Osoby doświadczające depresji negatywnie postrzegają siebie i otaczający ich świat. W czarnych kolorach widzą zarówno przeszłość, przyszłość, jak i teraźniejszość. U tych chorych ryzyko popełnienia samobójstwa jest bardzo wysokie.
Depresja – jakie są jej rodzaje?
Lekarze wyróżnili kilka typów depresji. Wyróżnia się m.in. depresję melancholiczną (brak reaktywności nastroju, zobojętnienie emocjonalne), atypowe (reaktywność nastroju, ospałość, zwiększone łaknienie), sezonową (pojawianie się epizodów depresyjnych jesienią i zimą), poporodowa (pojawia sie po porodzie).
Depresja – jak się ją leczy?
Leczenie depresji opiera się głównie na farmakologii. To psychiatra dobiera leki, które chory musi stale przyjmować. Działanie wspomagające ma również psychoterapia, stosuje się ją zwykle u osób, u których depresja jest wynikiem traumatycznego wydarzenia.
Depresja – kiedy chory wymaga pilnej wizyty u lekarza?
Hospitalizacja jest konieczna w przypadku osób z myślami samobójczymi. Jeśli chory zaczyna żegnać się z bliskimi i rozdawać swoje rzeczy, powinniśmy szybko skontatować go z lekarzem. Pomoc psychiatry jest dla takiej osoby jedynym ratunkiem.